Казкові маршрути Львівським Опіллям, – Тарас Томенчук | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Казкові маршрути Львівським Опіллям, – Тарас Томенчук
30 Жовтня, 14:00

Казкові маршрути Львівським Опіллям, – Тарас Томенчук

Запрошуємо розпочати день із Свято-Успенської Унівської Лаври, що навіть у найважчі часи була духовною твердинею регіону. З усіх усюд сюди прямували люди на прощу на Першу Пречисту, але насправді відчути це чудове місце можна у звичайну суботу, коли небагато людей.

Перша писемна згадка про Унів датується 1395 р., коли польський король Владислав ІІ Ягайло видав одну зі своїх грамот, перебуваючи у Глинянах, неподалік «загальновідомого монастиря в Уневі». Є підстави вважати, що монастир існував вже в ХІІІ ст.

Впродовж 1606 р. в Уневі мешкав знаний український полеміст Іван Вишенський, який написав тут «Послання до стариці Домінікії». Починаючи з 1648 р. при монастирі діяла вже власна друкарня, де надруковано низку відомих стародруків.

Міжвоєнний період в історії Унева характеризується неабияким піднесенням українського національного руху, що пов’язано з діяльністю осередків «Просвіти» і «Сокола».

А оскільки є переказів про цілющу воду з Унева, тому точно варто набрати її в дорогу, вона ще й дуже смачна.

А далі можна заїхати в гості до галицьких німців. Звідки вони тут і чим займались, як вживалися з місцевим людом, куди ж вони зникли – про все це вам розкажуть «На Унтервалю / In Unterwalde». Музей та культурний центр.

Наприканці XVIII століття під час німецько-австрійської колонізації неподалік українського села Підгайчики заснували німецькі колонію Унтервальден. Тут можна побачити вуличну експозицію, послухати аудіогіди українською, англійською і німецькою мовами. А також створити власну листівку на пам’ять, позначити на мапі, звідки ви завітали. Екскурсію варто замовити телефоном заздалегідь.

Запрошуємо помилуватись скелями з пісковика, які також є дуже привабливим фотофоном. «Кам’яна стіна” є частиною скельних відслонень, що простягаються з північного боку від автодороги між селами Кимир і Ушковичі. Загальна довжина відслонень – близько 700 м.

Довжина «Кам’яної стіни» складає 160 м. Це суцільний кам’яний уступ висотою до 25–28 м відкладів опільської світи баденію. Масив гірських порід розділений на блоки більших і менших розмірів.

Тріщини розширюються і заповнюються піщаносуглинистим матеріалом, обвалюються або сповзають. Найбільша брила у підніжжі уступу має розміри 5×2,5×3 м. Висота скельної стінки становить 18-20 м. Стіна у відкритому доступі, єдине, завжди варто пам’ятати про безпеку.

Свірзький замок. Його ви побачите ще з дороги, і саме звідти найкращий ракурс: замок на пагорбі, який оточений ставом, і звичайно його славнозвісний міст, який колись був розвідним.

Свірзький замок є гарним зразком палацової архітектури. Під час Першої світової війни замок Свірж потрапив у центр активних бойових дій, внаслідок чого простояв в руїнах більше 30 років. І тільки в 1975 році почалася реставрація замку. Грифон на фасаді споруди має химерний вигляд, однак всередині все куди цікавіше: в замку вціліли оздоблений камін, бійниці та велетенська криниця в центрі двору. В парку, розташованому недалеко від замку, зберігся костел Святої Трійці та Успіння Пресвятої Богородиці. Від замку Свірж до костелу колись вів підземний хід, який зараз завалений. Цю частину ходу можна побачити з рову, який оточує замок.

На екскурсію в замок краще записатись заздалегідь телефоном.

А далі, ви вже знаєте… Казкові Поля – саме тут можна посмакувати морозивом чи випити лавандове лате та зробити атмосферні фото в лаванді, бо що може бути краще, ніж м’яке сонячне світло, що падає на насичений фіолетовий лан лаванди.

Якраз на обід Вас зустріне Узвар Сімейна Ресторація. Бо хіба можна пізнати край, якщо не спробуєш його кухні?

Саме тут можна скуштувати рогалики, які випікав місцевий пекар поч. XX ст. Леон Урбанський, – з маком, гарбузом та ягідною начинкою. До них подають особливий чай.

«Коли вже п’ю чай, то не китайський, а наш краєвий: з молодих листків ожин або суниць», – писала Уляна Кравченко в «Записках учительки». Обов’язково прочитайте про Уляну Кравченко, яка з простої вчительки виросла в письменницю-модерністку.

А як же не спробувати куда вже крафтовішого вина від Сімейного Фермерського Господарства «Галицька Сорока» . Дбайливо вирощені і зібрані ягоди перетворюються на яскраве вино, яке доводить що в Україні теж працюють талановиті митці і творці автентичного продукту.   

Бібрка – одне з найдавніших і водночас найменших міст України. Це містечко відоме не всім, але воно старіше, ніж Львів (1211 рік).

Тут мисливці з княжого Звенигорода полювали на бобрів – так і постало перше поселення. Скульптура бобрів зустрічає гостей на трасі з півдня, а також в центрі міста на фонтані. Навіть такий благодійний аукціон проводили у Бібрці “Свято Бобра”.

Будинок Сокола і кімната бургомістра СОКІЛ / SOKIL. Тепер кафе «Гніздо».

У 1906 році в Бібрці почали будувати два історичні будинки – повітову лікарню та будинок “Сокола”. Кімната бургомістра – це історичне приміщення, їй відвели музейно-представницьку функцію. Тут стоїть відреставрований письмовий стіл, креденс та інші ретро меблі, збірка книг, карт, виставка давніх бібрецьких світлин і портрети історичних постатей.

Без екскурсії тут не обійтися, тому краще замовити її на сторінці Сокола.

Костел св. Миколая та Анни. На місці, де збудовано храм, віддавна вирувало життя. У 80-х рр. ХХ ст. під час археологічних досліджень у м. Бібрці було знайдено археологічний культурний шар Х ст., що дозволяє говорити про оборонне Бібрецьке городище на місці, де зараз розташований костел св. Миколая з дзвіницею, нова каплиця та аптека.

Також варто відвідати ратушу зі старовинною фрескою «Аптекарі», каплицю дідичів Чайковських та руїни синагоги.

А після знайомства з сучасним мистецтвом, запрошуємо відвідати магазин INTERMAG що знаходиться в центрі міста Бібрка де Ви зможете скуштувати запашну каву та придбати корисні речі для себе або ж поради!

А чи знаєте Ви про гору Камула, яка неподалік Бібрки і являється найвищою вершиною східноєвропейської рівнини після Карпат і аж до Балтики і Уралу вищої гори немає ,а Стрілківський водоспад?

  • 0
  • 114
Схожі публікації