Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Сергій Чепара: “Вибори депутатів 2019, Славське. Як це було”
23 Липня, 11:15

Сергій Чепара: “Вибори депутатів 2019, Славське. Як це було”

Цього року брав участь у виборах народних депутатів. Не лише голосував, а й був спостерігачем – у Славському. До речі, місцеві досі сперечаються – Славське чи Славсько. Місцеві кажуть “о”, але історики кажуть, що радянська влада невдало скопіювала польські чи німецькі топоніми, тому записали “е”. Тому офіційно Славське, але народна назва Славсько.

Отже, я був спостерігачем.  Це передбачає перебування 12 годин на дільниці – і потім ще кілька годин вночі, поки комісія рахує бюлетені і пише протоколи.

Майже всі (чи навіть всі) члени комісії одягнули вишиванки. Це було доволі гарно.

img_5400

У Карпатських селах нерідко люди кличуть на урочисті події священника, щоб той промовив молитву. Славське не було винятком. Тут священик здійснив мінібогослужіння, звершив молитву, подарував образочки (які багато хто одразу і поцілували), запалив свічечки. Навіщо свічечки до молитви досі не збагну.

О 8.00 відкриваються двері і ми всі дружно співаємо гімн України. Я теж співав, хоча до цього робив це востаннє, можливо, 10-15 років тому.

Священик голосує першим.

“Ходіт сюди, отець Андрій” – каже одна членкиня ДВК і видає служителю церкви 2 бюлетні.

img_5359

На 8.00 прийшло доволі багато людей. Взагалі приміщенням для голосування слугував народний дім, або “клуб”, як кажуть місцеві.

img_5405

Урн було 4 великі і одна маленька переносна (для тих, хто голосує за місцем перебування).

img_5413

Люди часто були здивовані, що бюлетенів 2. Деякі поняття не мали, хто всі ці 15 кандидатів по мажоритарному округу. Натомість деякі голосували навіть дуже впевнено.

Я з  трьома членами ДВК відправився на голосування за місцем перебування (в народі – на дому). Сільська рада укладає договір з підприємством, яке возить 6-8 годин членів комісії по селі. Оскільки селище Славське доволі велике, то намотали немало кілометрів. Щоправда, я був лише у 10 людей. Інших 16 осіб члени ДВК відвідали без мене.

До речі, інколи виникала ситуація, що в хаті був лише виборець, що голосує і поруч нікого з друзів/родичів. Інколи цей виборець за станом здоров’я не міг поставити плюсик, але члени ДВК чи спостерігач не мають права це робити. Що ж робити? Як варіант, кликати водія машини.

img_5376

Славське велике селище і багато хат розташовані високого в горах. Тому ми добряче спітніли, коли піднімалися.

Інколи старенькі люди живуть самі або з котиками-песиками. Інколи вони погано чують, тому доводилося голосно гукати та стукати у двері.

img_5393

Природа у Славському просто фантастична. Нашій “бригаді” доводилось продиратися крізь хащі, щоб люди могли проголосувати вдома.

img_5385

Після того, я повернувся “на базу”, тобто на дільницю.

img_5399

Голосувати прийшли і пластуни. Вони мали відкріпні талони і тому отримали лише 1 “партнійний” бюлетень.

img_5403

Всього на моїй дільниці видали 666 “партійних” бюлетнів і на 74 “мажоритарних” менше. Це означає, що на дільниці голосувало 74 “туристи” (гості села).

Інколи люди прискіпливо читали бюлетень, тому перебували у кабінці понад 3-5 хв. У приміщенні було прохолодно – градуси 22, а от надворі не менше 26.

До речі, було принаймні 2 спроби голосувати без паспорта. Не дали.

О 20.00 ми закрили двері і почалася робота – все треба було правильно запакувати і всі бюлетені порахувати.

img_5463

На цьому фото голова і секретар ДВК. Головою була молода жінка, яка раніше не мала такого досвіду. Їй допомагали більш досвідчені члени ДВК. А взагалі, спостерігаючи за стосунками в комісії, ще раз переконався, що людські стосунки, це значно складніше, ніж квантова механіка.

img_5442

Процес зайняв багато часу. Все  треба було ретельно перерахувати і правильно заповнити протоколи. Це було непросто, скажу чесно.

img_5466

Не пишу тут, хто переміг на моїй дільниці, бо суть не в тому. Всю роботу ми закінчили о 3:00. Всі були сильно втомлені. Я поїхав додому в Сколе.

Фото автора.

 

  • 0
  • 733
Схожі публікації