Через систему «Шлях» з країни за дозволами Львівської ОВА виїхали 2248 ухилянтів – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Через систему «Шлях» з країни за дозволами Львівської ОВА виїхали 2248 ухилянтів
14 Вересня, 18:56

Через систему «Шлях» з країни за дозволами Львівської ОВА виїхали 2248 ухилянтів

2248 чоловіків виїхали за кордон під час війни за дозволами від Львівської ОВА через систему «Шлях» і не повернулися. Журналісти NGL.media знайшли сотні громадських організацій і благодійних фондів, причетних до втечі з країни чоловіків призовного віку. Про це йдеться у їх розслідуванні «Велика втеча».

За різними оцінками, така «послуга» коштує на чорному ринку 3000-5000 доларів з особи, тож мова йде насправді про десятки мільйонів доларів. Ми свідомо відмовились від публікації прізвищ ухилянтів, натомість вирішили зосередитись на дослідженні громадських і благодійних організацій, які свідомо чи несвідомо сприяли їм, подаючи відповідні клопотання у ЛОВА, – ояснюють журналісти.

Журналісти виявили 372 такі організації і розповіли про лідерів цього антирейтингу, від яких виїхали сотні ухилянтів. Рекордсменами дослідження стали дві організації, які ведуть діяльність за однією адресою у місті Миколаїв Львівської області – місцевий осередок всеукраїнського товариства «Просвіта» і ГО «Театр Хліб».

Ці дві організації входять до п’ятірки тих, що отримали найбільше дозволів через систему «Шлях». Лише від цих двох організацій змогли втекти майже 200 чоловіків.

Листи до ЛОВА від імені миколаївського осередку «Просвіти» писала голова організації 34-річна Наталія Муха, яка також керує миколаївським народним театром «Хліб». А від ГО «Театр Хліб» писав її керівник 22-річний Роман Збудовський, учасник театру «Хліб», з’ясували NGL.media завдяки запитам.

У списку організацій, від яких втекли з України найбільше чоловіків, виявилось чимало організацій, які вже фігурували в розслідуваннях. Мова йде, зокрема, про «Комісію із боротьби з корупцією в м. Самбір» та «Відродження нашої України», від яких виїхало і не повернулось понад 100 чоловіків.

Раніше керівник «Комісії із боротьби з корупцією в м. Самбір» Микола Стародуб розповідав, що його «попросили поставити печатку, то й поставив, бо думав, то «волонтерку» треба привезти». А керівник «Відродження нашої України» Анатолій Донець дозволив використати свою організацію в обмін на те, щоб його самого вивезли за кордон».

Є в переліку і досить відомі організації – наприклад, «Фонд допомоги «Рух у майбутнє», пов’язаний з відомим львівським бізнесменом Григорієм Козловським. Від цієї організації виїхали і не повернулися 23 людини.

«Через наш фонд ми їх не подавали. Ми проаналізували всі клопотання. [Впізнали] тільки 7 осіб, які є в списку», – пояснив підписант фонду Олег Шпур у коментарі журналістам, але надіслав прізвища лише шести осіб. Олег Шпур також додав, що один із чоловіків з нашого списку виїхав з паспортом Великобританії, а решта повернулись.

Водночас офіційного «чорного списку» недобросовісних фондів та громадських організацій нема. Єдине відомо, що міністерство інфраструктури заблокувало доступ для 10 перевізників.

Відео