Дрогобицьку солеварню не приватизують | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Дрогобицьку солеварню не приватизують
09 Квітня, 14:08

Дрогобицьку солеварню не приватизують

Фонд держмайна України запевнив: Дрогобицька солеварня не включена у список об’єктів, які пропонують під приватизацію. Така відповідь надійшла на звернення депутатів Верховної Ради України Ростислава Тістика та Ореста Саламахи.

Інформацію про те, що солеварня потрапила до цього списку, з’явилася в листопаді торік.

“Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький Завод» не включено до переліку об‘єктів великої приватизації державної власності, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №36-р та не включено до переліку об‘єктів, що підлягають приватизації в 2020 році. Солевиварювальний Дрогобицький завод не є об‘єктом безоплатної передачі у комунальну власність”, – йдеться у відповіді на депутатське звернення.

«Це тільки початок. Зберегти солеварню – не означає просто не дати її приватизувати. Щоб всі ці пам’ятки не впали під владою часу, маємо думати, що робити далі. І тут стане в нагоді, думаю, саме місто, де вже пропонують цікаві концепції», – каже депутат від округу Орест Саламаха.

Його колега Ростислав Тістик також дякує усім, хто долучився до вирішення цього питання.

«Ми маємо на Львівщині унікальні пам’ятки, зокрема, промислові та архітектурні. Комусь може здаватися, що це – культура тільки.  Насправді, це виклик – їх зберегти, і перспектива для регіону: розвинути довкола них туризм, а відтак і економіку. Тому я надалі, як і за Львівським будинком офіцера, буду стежити і долучатися до розвитку солеварні в Дрогобичі».

Нагадаємо, що Дрогобицький солеварний завод працює понад 700 років та вважається найстарішим діючим підприємством не лише в Україні, але й у Східній Європі. Це єдине місце в Україні та Східній Європі, де видобувають сіль способом виварювання. Ця технологія має перспективу бути занесеною до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Комплекс споруд Дрогобицького солеварного заводу є пам’яткою архітектури місцевого значення від 1991 року та перебуває в межах охоронних зон двох пам’яток архітектури національного значення – Церкви Воздвиження Чесного Хреста та Церкви Святого Юра (поч. ХVІ ст., 1678 р.), що внесена до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Відповідно, забороняється реконструкція, будівництво, земляні роботи і впорядкування територій, що порушують засади збереження пам’ятки та традиційного характеру її середовища.

Про це також у лютому наголосила Львівська ОДА у відповідь на запит уряду про цінність об’єкта. Зберегти, аби розвинути довкола Дрогобицької солеварні туристичну галузь міста, наполягала Львівська обласна рада та заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Як писала LMN, напередодні керівництво солеварні заборонило проводити там екскурсії.  Мовляв, це неприбутково.  Містяни ж запідозрили, що підприємство хочуть закрити, аби прибрати до рук 7 гектарів, на яких воно розташоване. Тому вони звернулися по допомогу до народних депутатів.

Відео