«Дуже круто, що нами починають цікавитись»: у Львові запрацював Центр ветеранського розвитку | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Дуже круто, що нами починають цікавитись»: у Львові запрацював Центр ветеранського розвитку
31 Липня, 19:12
logo-black

«Дуже круто, що нами починають цікавитись»: у Львові запрацював Центр ветеранського розвитку

Нещодавно у Львові запрацював Центр ветеранського розвитку. Там допомагатимуть військовослужбовцям, які повернулись із фронту, а також їхнім сім’ям. Крім того, у центрі готують помічників ветеранів, які в подальшому консультуватимуть військових з різних питань.

LMN вирішила дізнатись, які послуги зможуть отримати військові у цьому центрі, і чому помічники ветерана так необхідні суспільству зараз.

 

Фото: Львівська міська рада

Насамперед до Центру ветеранського розвитку можуть звертатись: ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб та членів сімей загиблих ветеранів війни.

Юридична підтримка і навчання

Як розповіла директорка Центру ветеранського розвитку Тетяна Шаповалова , у Центрі ветеранського розвитку надаватимуть психологічну та правову підтримку. Там працюють юристи, які самі є ветеранами війни. Відтак, у них уже є досвід вирішення різних проблем.

Ще один напрямок роботи Центру – підтримка у створенні власного бізнесу. Зважаючи на те, що його відкрили на базі «Львівської Політехніки», у якої є «Tech StartUp School», там допомагатимуть у розробці бізнес-планів та просуванні проєктів. Водночас, Міністерство у справах ветеранів створило фонд підтримки, куди можна звертатись за отриманням фінансової допомоги для початку власної справи.

Також, за словами Тетяни Шаповалої, до Центру ветеранського розвитку можна буде звертатись із освітніми питаннями. Адже їхні спеціалісти надаватимуть супровід ветеранам, які хочуть отримати вищу освіту або пройти курси, аби в подальшому у них була змога опановувати нові спеціальності:

«У нас є цілий пакет короткострокового підвищення кваліфікації. Це тоді, коли людина хоче підвищити свій професійний фах по своєї першій спеціальності. Тоді ці курси тривають 3 місяці. Наприклад, у нас був курс «Стратегічний розвиток територіальних громад», де ми готували проектних менеджерів для громад. І є дуже позитивний результат, люди працюють та задоволені. Також є курси, спрямовані на відкриття і створення старптапу і відкриття малого бізнесу. Є ще курси по енергозберігаючим технологіям. Зараз ми будемо напрацьовувати портфель пропозицій по різних напрямках, які будемо пропонувати нашим ветеранам», – каже директорка Центру.

Допоможе той, хто знає як

Незабаром у Центрі ветеранського розвитку запрацює проект «Помічник ветерана». Свою заявку на участь подав 35-річний Олег Ціздин зі Славського. До 2014 року він був приватним підприємцем, а з початком війни добровільно вступив до «Батальйону поліції особливого призначення «Львів». Потім отримав кілька поранень та покинув службу, але у 2022 році знову взяв до рук зброю.

Олег Ціздин під час війської служби

Зараз Олег служить у медичній роті та паралельно проходить лікування – йому встановлюють протез. Він каже, що на власному досвіді розуміє, із якими проблемами повертаються військові.

«Перша проблема –  це психологічна підтримка, цього дуже бракувало.  Адже ми знаходились у військовому середовищі, на війні, а коли ми приїжджаємо сюди, нам дуже важко адаптуватись. Ми дивимось на ту несправедливість, хочемо довести свою правоту, але нас ніхто не слухає, не сприймають належним чином, так, як би нам хотілось. І так виходить, що мотивація поступово зменшується. Але знаходимо в собі сили, мотивуємо себе іншими способами. Наприклад, моя мотивація – захищати свою родину, аби м*скалі не прийшли сюди», – розповідає Олег.

Крім того, було чимало інших юридичних проблем, які потрібно було вирішувати: оформлення статусу учасника бойових дій, отримання грошової компенсації, а також допомоги від місцевої влади. Тому у 2014 році Олег разом із іншими побратимами створили громадську організацію «Брама Карпат», аби допомагати іншим військовослужбовцям та членам їхніх сімей.

Так, наприклад, наприкінці 2015 року він почав активну роботу над забезпеченням земельними ділянками учасників бойових дій. Олег писав заяви, займався документами, збирав підписи та робив усе це в межах своєї громади. Згодом він заручився підтримкою місцевої влади.

Наразі Олег проходить лікування, однак, він не хоче полишати військову службу. Чоловік каже, що хоче бути корисним та допомагати іншим людям, які зараз проходять те саме, що і він колись.

«У своїй частині, де я служу, щодня я контактую із великою кількістю осіб, розповідаю, як воно має бути, що потрібно робити…Зараз все налагоджується, є центри в госпіталях та лікарнях. Кожного дня приходять до хлопців психологи. Я сам оперувався і до мене щодня приходили психологи і питали як я. Мені зараз вже легше, але це дуже круто, що нами починають цікавитись, як військовими, як людьми, які пройшли з війни», – додає Олег.

Олег Ціздин на відкриті Центру ветеранського розвитку

За його словами, помічники ветерана – це позитивне рішення зі сторони влади. Крім того, правильним є те, що помічники працюватимуть саме у своїх громадах, де вони ознайомлені із місцевими питаннями.

Навчання помічників ветеранів мало розпочатись на початку серпня. Однак, через велику кількість охочих, його терміни змістились. Усі охочі ще мають змогу подати заявку (посилання тут). Крім того, як заявила голова підкомітету з питань державної молодіжної політики Ірини Борзової, яку процитутвав “Укрінформ” помічник ветерана отримуватиме за свою роботу орієнтовно ₴16 тисяч. Ці кошти виплачуватимуть із державного бюджету.

Ірина Марчук

Відео