Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Як діяти при виникненні хімічної небезпеки: що потрібно знати, пам’ятати та вміти
11 Березня, 15:16

Як діяти при виникненні хімічної небезпеки: що потрібно знати, пам’ятати та вміти

Служба безпеки України попередила, що російські окупанти можуть підірвати склади аміаку на Харківщині, щоб звинуватити в цьому Збройні сили України.

У разі аварійних ситуацій можливі викиди хімічно небезпечних речовин (ХНР) в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку для людей, тварин, рослин. Також у період ведення бойових дій варто врахувати небезпеку використання супротивником хімічної зброї.

Для більшості територій найімовірнішими можуть бути загрози обумовлені хлором, аміаком та виробничими сполуками. Ознаками отруєння хлором є різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі. Ознаками отруєння аміаком є почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри.

Щоб знизити ступінь ураження хімічною зброєю потрібно пам’ятати:

  • Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
  • В очікуванні евакуації щільно закрийте вікна, двері, фрамуги, вентиляційні отвори, герметизуйте липкими стрічками, змоченими водою тканиною, папером.
  • Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
  • Використайте найпростіші засоби захисту шкіри (одяг), взуття (бажано гумове).
  • За наявності, одягніть захисні окуляри.
  • В очікуванні інформації у разі ураження аміаком сховайтеся на нижніх поверхах захищеної споруди;
  • У разі ураження хлором підніміться на верхні поверхи будівель;
  • Візьміть підготовлені речі, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, залишіть приміщення (квартиру, будинок).
  • Виходьте із зони хімічного зараження в напрямі, перпендикулярному до напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах може бути висока концентрація небезпечних речовин.
  • Після виходу із зони хімічного забруднення зніміть верхній одяг, прийміть душ. У разі підозри на ураження речовинами уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, вода) та зверніться до медичного закладу.

При отруєнні хлором негайно перемістіть постраждалого із забрудненої зони на свіже повітря, щільно вкрийте, дайте подихати киснем, парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Шкіру, рот, ніс промийте 2% розчином питної соди або водою з милом. Основним засобом боротьби з хлором є вода, за можливості – тепле молоко з содою. У разі необхідності – зробіть штучне дихання способом «рот в рот». Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно. Транспортуйте його лише у лежачому положенні.

При отруєнні аміаком винесіть постраждалого із зони ураження. Шкіру, рот, ніс промийте водою, в очі закапайте по дві-три краплі 30 % альбуциду, в ніс – оливкове масло.

Схожі новини