Юрій Чорнобривець: «У молоці виявили речовину, з якої виготовляють білу фарбу» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
26 Грудня, 13:57
logo-black

Юрій Чорнобривець: «У молоці виявили речовину, з якої виготовляють білу фарбу»

Юлія Швидко

Напередодні Нового року та Різдвяних свят люди масово купують продукти. Думають, що поставити на святковий стіл. Що ми їмо, чого варто уникати на своїх столах та на що при виборі продуктів треба звертати увагу LMN розповідає директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець.

У період новорічних свят великий ажіотаж за солодощами, зокрема, цукерками. Діти їх вживають у великих кількостях. Чи вони дуже шкідливі?

– Півтора року тому ми перевіряли солодощі від найбільших виробників – “Рошен”, “АВК”. Усі вони були в рамках стандартів ГОСТу, чинних в Україні. Але наша країна продовжує імпортувати пальмову олію – і небезпечні речовини йдуть у кондитерську промисловість. Її виявляємо у складі згущеного молока, цукерок, шоколаду та шоколадної пасти, локшини швидкого приготування, чіпсів, крекерів. Пальмова олія – це канцероген. Температура її плавлення складає 54 градуси за Цельсієм, і в організмі людини вона, звісно, не розчиняється, виводиться дуже повільно. У всьому світі її використовують для змащення обладнання у металургійній промисловості, її розчиняє лише бензин.

Якогось ризику отруїтися солодощами немає, але нанести шкоду здоров’ю можна. Тому треба менше вживати їх, тим паче контролювати їх кількість, коли їдять діти.

Атрибутом новорічного столу завжди є ікра. У пресі неодноразово з’являлася інформація, що замість риб’ячої ікри можна придбати жаб’ячу. Чи ви перевіряли якість цього продукту?

– У попередні роки напередодні Нового року перевіряли ікру, і там виявляли багато проблем. Бачили чітку градацію між ціною та якістю продукції. Що нижча ціна – тим продукт був далі від ікри. 40 відсотків продукції не відповідало стандартам. Тому не треба гнатися за низькою ціною. Якщо вже й хочете придбати ікру, то беріть тільки дорогу.

Що відбувається зі спиртними напоями? Часто чуємо, коли люди отруюються фальсифікатами.

– Тут є багато проблем, адже на ринку існує багато фальшивої продукції. Правда, великі виробники, які зараз легально працюють в Україні, роблять якісну продукцію, яка експортується в інші країни, де гарно продається. Не раджу покупцям брати спиртні напої у сумнівних місцях, лише у великих магазинах. Там є впевненість, що не візьмете сурогат. Знову ж таки зважайте на ціну: якщо пляшка коштує на 40-50 відсотків менше, ніж у супермаркеті, то призадумуйтеся.

Не варто по спиртне ходити у маленькі крамниці чи на ринок. Там можна придбати продукт, де не етиловий спирт, а розчин низькоякісного спирту з неочищеною водою. У такому спирті може бути багато шкідливих речовин – альдегідів, формальдегідів. Що таке горілка? Це спирт та вода. Але на серйозних підприємствах вона проходить дуже багато ступенів очистки, шкідливі речовини зникають.

Фальсифікатори беруть воду з-під крану, тому на другий день, у кращому випадку, буде сильна інтоксикація. У гіршому, якщо туди потрапляє метиловий спирт, то можна осліпнути і навіть померти.

З винами ситуація трошки покращилася, але залишається ще багато запитань до виробників, з якої сировини вони його виробляють. Ні для кого не таємниця, що часто роблять з порошків. 25-30 відсотків – це не зовсім якісні продукти. При виборі вина, як зрештою і інших напоїв та продуктів, треба зважати на етикетку, бо виробники на ній пишуть правду. Але ця «правда» пишеться такими маленькими літерами, що споживач не завжди звертає на це увагу.

Що з продуктів та напоїв найчастіше підробляють?

– Багато проблем маємо у молочних та ковбасних виробах. Знову ж таки, тут треба читати етикетку, дивитися на термін придатності. На полицях у багатьох магазинах лежать протерміновані продукти. На них згодом отримуємо багато скарг від споживачів.

В жодному разі не радив би брати ковбасу без етикетки. Бо людині важко, коли нема плісняви, білого нальоту, неприємного запаху – визначити, що там проблеми з мікробіологією. А у ковбасі можуть бути і кишкові палички, мікроорганізми, які виникають при неправильному зберіганні. На колір зважати не треба. У кожного виробника своя рецептура, різні барвники використовують. Треба брати у перевірених місцях.

У молочні продукти, замість молочних жирів, часто додають рослинні. Це здешевлює виробництво, дозволяє більше заробити. У молоці виявляли діоксид титану – речовину, яка надає біле забарвлення. Її використовують для вироблення білої фарби. До такого не вдаються великі виробники – “Молокія”, “Радимо”, “Галичина”. Вони не ризикують своєю репутацією.

В Україні майже не залишилося великого рогатого скоту, тому виникають такі проблеми з молоком. Великі виробники ж розвивають власні ферми, мають свою сировину. Там йде відповідний контроль, перевіряють на наявність антибіотиків. Там стоїть система ХАССП – неякісну продукцію не пропустять.

Пригадую, як декілька років тому відразу у селах після випасу на кукурудзяних полях загинули корови. Селяни підозрювали, що справа в хімікатах, якими були оброблені поля. Але через страх втратити дохід про це не говорили. Продукцію збували споживачам.

Що відбувається з м’ясом?

– Через брак великого рогатого скоту на полицях магазинів майже не залишилося яловичини. Є багато курятини. Її перевіряли з ринку та від великих виробників – “Наша ряба”, “Гаврилівські курчата”. З продукцією у вакуумній упаковці проблем немає, антибіотиків не виявили. У нас щодо курятини досить жорсткі стандарти – більшість їм відповідає. Курятина з ринку не завжди була свіжою.

Які продукти не підробляють?

– Сіль та цукор. Хоча у цукор також інколи додають діоксид титану для кольору. Напевно, також важко підробити крупи. Найчастіше підроблять продукти, які складаються з багатьох інгредієнтів та проходять технічну обробку. Та проблеми є майже всюди – десь більші, десь менші.

Перевіряли дитячі суміші. Тоді вони відповідали усім нормам. Думаю, зараз така ж ситуація. Бо законодавчо до виробників дитячого харчування є дуже серйозні вимоги. Якщо хтось з них порушить – з вітчизняних виробників чи імпортерів – одразу втрачає ліцензію.

Хімія є в усіх продуктах, але деяка є шкідливою, деяка не шкодить, а деяка є ще й корисною. Треба дивитися, яка її пропорція, треба зважати, чи відповідає стандартам. Якщо глюконат натрію – це шкідливо. Вітаміни групи В чи С – це не шкодить.

Як я вже казав, отоварюватися треба у великих магазинах, хоча і це не дає 100-відсоткової гарантії якості товару. Нещодавно перевіряли найбільшу мережу дисконт-магазинів, відомої своєю дешевизною, то виявили дуже багато порушень. Там були продукти зі закінченим терміном придатності, переклеєні ярлики, несвіжа продукція. Змиви з візків, де возять продукти, показали дуже багато мікроорганізмів. Від них продукти можуть зіпсуватися.

Зараз львівські прилавки заповнені польськими товарами. Ви їх перевіряли?

– Нас здивували сири. Вони за останні роки суттєво виросли в якості.

Ще сім років тому перевіряли польські сири на львівському гуртовому ринку «Шувар». 97 відсотків таких сирів з нижчою ціною складалися з пальмової олії. Тепер проблем немає, майже в усіх використовують молочні жири.

Фото: надане Юрієм Чорнобривцем

  • 0
  • 907
Схожі інтерв'ю