“Збільшення лімфатичних вузлів сигналізує про певні патологічні процеси в організмі”, – лікарка УЗД Уляна Тітова | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
“Збільшення лімфатичних вузлів сигналізує про певні патологічні процеси в організмі”, – лікарка УЗД Уляна Тітова
15 Липня, 12:55

“Збільшення лімфатичних вузлів сигналізує про певні патологічні процеси в організмі”, – лікарка УЗД Уляна Тітова

Коли мова заходить про стійкість людини до інфекційних чи онкологічних захворювань, одразу згадують про імунну систему та імунітет. Головним завданням імунної системи є контроль і захист організму від усього “чужого”. Справляється вона з цим складним завданням за допомогою органів імунного захисту – кісткового мозку, тимусу, селезінки, скупчень лімфоїдної тканини в стінках порожнистих органів та лімфатичних вузлів. Про збільшення лімфатичних вузлів та важливість вчасної діагностики розповіла лікарка УЗД клініки UROSVIT Уляна Тітова.

Яку функцію виконують лімфатичні вузли в організмі людини?

Лімфатичні вузли – це периферичні органи імунної системи. Вони виконують функцію біологічного фільтра для лімфи, що надходить від органів та частин тіла. Головне завдання цих непомітних маленьких органів – відфільтрувати, виявити, знешкодити все потенційно небезпечне для організму.  Розміри лімфовузлів варіюють від 0,5 до 50 мм і більше. У різних людей  неоднакова кількість лімфовузлів.  Загалом в однієї людини їх є понад 500. Цікаво, що у правій частині організму лімфатичних вузлів  більше, ніж у лівій. Пояснюється ця асиметрія тим, що з правого боку в організмі людини є більше внутрішніх органів.

Виділяють 15 груп  лімфатичних вузлів за розміщенням. Серед них – потиличні, привушні, підщелепні, підборідні, передньошийні і задньошийні, надключичні і підключичні, торакальні, пахвові, ліктьові, пахвинні, колінні. Кожна група контролює та “обслуговує” свою частину організму.

Як влаштований лімфатичний вузол і як він “працює”?

Поверхня лімфовузла огорнута капсулою із сполучної тканини. На розрізі органа ближче до капсули розміщена зона коркової речовини, далі – зона мозкової речовини. Лімфатичний вузол містить велику кількість різноманітних імунних клітин – В- і Т-лімфоцитів, макрофагів та інших.

Лімфа, яка надходить від органів та частин тіла, по приносній лімфатичній судині потрапляє у лімфовузол. Далі вона повільно просочується через внутрішні щілини – лімфатичні синуси. Порожнина синуса перегороджена тривимірною мережею. Завдяки такій  будові синусів забезпечується повільний рух рідини і відбувається очищення лімфи від чужорідних агентів, збагачення антитілами, запуск реакцій імунної відповіді. Через виносну лімфатичну судину очищена і збагачена імуноглобулінами лімфа витікає з вузла. Фактично лімфовузол є бар’єром, який запобігає поширенню інфекції, токсичних речовин та дефектних клітин.

Неспецифічні лімфаденіти області шиї та голови не потребують додаткових обстежень. Якщо є яскраво виражені симптоми – температура, місцеві явища при тонзилітах, фарингітах, краснусі, гострих періодонтитах тощо – не вимагають додаткового обстеження. Однак, у випадку, якщо пройшло понад два місяців після лікування основної хвороби, необхідно проходити уточнюючі обстеження.

Можливі помилки результатів при обстеженні у випадках, коли у пацієнта наявні кісти чи абсцеси, так як вони мають однакову ехогенність.

УЗД пахової ділянки може показати неточні дані при наявності гематом, гриж тощо. Для уточнення лікарі радять робити МРТ , біопсію чи пальпаторне обстеження.

Чому лімфатичні вузли збільшуються?

Зазвичай ми  навіть не згадуємо про існування лімфовузлів, хоч вони вдень і вночі ретельно виконують свою важливу роботу. Ситуація кардинально змінюється, коли навантаження на лімфовузол зростає, і він не може знешкодити чужорідні агенти чи власні аномальні клітини наявними ресурсами. Тоді для подолання загрози в лімфовузлі починається активне розмноження імунних клітин. Також туди посилено надходить лімфа. Ці та інші процеси призводять до збільшення розмірів лімфовузлів, зміни їх форми, зміщуваності, щільності, зміни забарвлення шкірних покривів над вузлом. Здебільшого ці зміни носять локальний характер – збільшений лімфовузол у певному місці вказує на певні патологічні процеси в зоні, яку він “обслуговує”. Хоча є патології, коли відбувається  збільшення лімфовузлів різних груп. В медицині для позначення збільшення лімфатичних вузлів  використовують термін лімфаденопатія. Якщо лімфаденопатія супроводжується ознаками запалення, наприклад, почервонінням шкіри і болем, тоді говорять про лімфаденіт.

Які є симптоми лімфоденопатії?

Головний симптом – збільшення лімфатичних вузлів. Воно може бути локальним, реґіонарним чи генералізованим.

Також можуть проявлятися і додаткові симптоми:

  • супутнє тривале підвищення температури тіла;
  • втрата ваги;
  • нічна пітливість;
  • часті інфекції верхніх дихальних шляхів;
  • патологічні зміни на рентгенограмі легень;
  • збільшення розмірів печінки чи селезінки;

У яких випадках необхідно звернутися до лікаря?

Зазвичай, одужання після інфекційного захворювання супроводжується поверненням  до норми збільшених лімфатичних вузлів. Є випадки, коли лімфовузол збільшився, але загальний стан не погіршився, температура тіла в нормі, а больових відчуттів при натисканні немає. Причиною може бути те, що вузол більше працює, він не активний. Впоравшись із завданням, такі лімфовузли швидко повертаються до норми. Часто збільшені лімфатичні вузли виявляють у дітей від 3-ох до 7 років. У цьому віці організм дитини вперше зіштовхується з різноманітними чужорідними агентами. У такому випадку збільшення лімфовузлів є ознакою становлення імунної системи і здебільшого не потребує лікування. У дорослих людей, які виконують важку фізичну роботу, можуть збільшуватися лімфовузли у нижній частині тіла. Але є ситуації, коли варто бити на сполох.

У яких випадках рекомендовано звернутися до фахівця:

  • розмір лімфовузла перевищує 2,5 см, продовжує збільшуватися;
  • незрозуміла причина збільшення лімфовузла;
  • збільшений лімфовузол болить;
  • шкіра над вузлом почервоніла;
  • підвищена температура тіла постійна або періодична;
  • лімфовузли, збільшені у зв’язку з незначною інфекцією верхніх дихальних шляхів, упродовж трьох-чотирьох тижнів не зменшуються або збільшуються;
  • збільшення лімфатичних вузлів у дещо незвичних місцях, наприклад, пахвова чи пахвинна область;
  • вузол щільний і не зміщується при натисканні;
  • сильний біль у горлі;
  • проблеми з ковтанням чи диханням;
  • нічний гіпергідроз (пітливість);
  • втрата ваги з незрозумілих причин;
  • виписання.

Які захворювання можуть супроводжуватися збільшенням лімфовузлів?

Збільшення лімфатичних вузлів сигналізує про певні патологічні процеси в організмі. Це можуть бути як легкі інфекційні, так і досить небезпечні для людини захворювання.  Їх зазвичай об’єднують у такі групи:

  • інфекції – бактерійні (стафілококові та стрептококові інфекції, туберкульоз, хвороба котячої подряпини – феліноз, дифтерія, бруцельоз та інші); вірусні (цитомегаловірусна інфекція, ВІЛ-інфекція, краснуха, кір, вірусний гепатит, інфекційний мононуклеоз); протозойні (токсоплазмоз); грибкові (бластомікоз, споротрихоз, кокцидіомікоз);
  • імунні хвороби – ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, синдром Шегрена, сироваткова хвороба, хвороба Кавасакі, первинний біліарний цироз печінки, саркоїдоз, реакція “трансплантат проти господаря”, гіперчутливість до певних лікарських препаратів;
  • новоутворення – лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми, гострий лімфобластний лейкоз, хронічний лімфолейкоз, а також метастази пухлин, що виникли поза лімфатичною системою.
  • лізосомні хвороби накопичення – хвороба Фабрі, хвороба Німана-Піка, хвороба Гоше;
  • інші – хвороба Кастлемана, гіпертиреоз.

Які захворювання можна виявили за допомогою УЗД лімфовузлів?

Ультразвукова діагностика  лімфатичних вузлів є одним з точних і ефективних методів діагностики захворювань і порушень функцій органів. Метод ґрунтується на застосуванні ультразвукових хвиль високої частоти. Лікар-діагност під час процедури оцінює розмір, форму, однорідність структури  лімфовузлів. УЗД дозволяє зафіксувати розміри лімфовузлів для подальшого спостереження за їх динамікою. Також можна визначити, чи не змінені інші групи лімфовузлів, для яких недоступна клінічна оцінка  під час огляду. Крім того, УЗД дозволяє відрізнити лімфовузол від інших утворень, а також розрізнити свіжі процеси у вузлі і процеси, що відбувались у минулому.

Відхилення від норми лімфатичних вузлів у різних частинах тіла, виявлені під час УЗД, дозволять фахівцям поставити правильний і своєчасний діагноз.

  • УЗД шийних лімфовузлів – діагностика фарингіту, тонзиліту, ларингіту, ангіни, дифтерії, кору, краснухи, лімфосаркоми та інших захворювань.
  • УЗД пахвових лімфовузлів – діагностика захворювань, що супроводжуються частими головними болями, загальною слабкістю і втомою, а також діагностика новоутворень в грудній порожнині та молочних залозах.
  • УЗД нижньощелепних лімфовузлів – діагностика лімфаденітів, лейкозів, виявлення інфекційного чи ракового процесу в організмі.
  • УЗД пахвинних лімфовузлів – діагностика захворювань, що супроводжуються болями внизу живота, підвищеною температурі тіла, набряками нижніх кінцівок; виявлення множинних запальних процесів в органах малого тазу, венеричних та інших захворювань.
  • УЗД шийних, потиличних, вушних лімфовузлів – діагностика онкологічних та інших захворювань.

Як підготуватися до УЗД лімфовузлів?

Цей метод діагностики не потребує спеціальної чи тривалої підготовки до процедури. Винятком є УЗД лімфатичних вузлів черевної порожнини. Оскільки надлишкове скупчення газів у кишківнику під час процедури небажане, пацієнту рекомендується за три дні до дати УЗД не вживати продукти, які можуть спричинити надмірне газоутворення. Це зокрема житній хліб, газовані напої, молочні та кисломолочні продукти, бобові, багаті на клітковину фрукти та овочі.

Тривалість УЗД лімфовузлів – близько 15-20 хвилин. Процедура є безболісною і безпечною.

При виявленні патологічних змін слід якнайшвидше провести ультразвукове обстеження з метою своєчасної діагностики і лікування можливих захворювань.

У Львові його можна здійснити у клініці UROSVIT. Вона розташована на вул. Огієнка, 3 (на території “Залізничної лікарні”).

Телефони для запису: +38(032) 226 30 80+38 096 700 30 80

Фото: UROSVIT.

  • 0
  • 29903
Відео