Минулоріч на Львівщині безкоштовно пролікували понад 9 тисяч онкопацієнтів: як це працює | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Минулоріч на Львівщині безкоштовно пролікували понад 9 тисяч онкопацієнтів: як це працює
02 Лютого, 13:18

Минулоріч на Львівщині безкоштовно пролікували понад 9 тисяч онкопацієнтів: як це працює

9 736 пацієнтів з онкологією пройшли безоплатне лікування у медказкладах Львівщини минулого року. Про це LMN повідомили в прес-службі НСЗУ.

«Усі види медичної допомоги для пацієнтів з онкологією є безоплатними, адже їх покриває Програма медичних гарантій. Серед послуг – діагностика, лікування включно з ліками, а також подальша реабілітація та паліативна допомога», – йдеться в повідомленні.

У Національній службі здоров’я України зазначили, що на лікування онкопацієнтів цього року передбачено понад 6,3 млрд грн та понад 682 млн на раннє виявлення.

 

1. Діагностика онкозахворювання

Для раннього виявлення онкології в Програмі медичних гарантій є шість досліджень: усі вони безоплатні. Це мамографія та колоноскопія, які рекомендовано проходити регулярно пацієнтам у віці 40+, а також гастроскопія, бронхоскопія, цистоскопія та гістероскопія, які мають бути регулярними для пацієнтів 50+ років.

У 2023 році за Програмою медичних гарантій на Львівщині мамографію зробили 47 923 жінки, гістероскопію – 736 пацієнтів, гастроскопію – 16 853, колоноскопію – 6 735, цистоскопію – 1 242, бронхоскопію – 1 275.

Пацієнтові з підозрою на онкологію гарантується безоплатна діагностика в амбулаторних і стаціонарних умовах. Це лабораторні аналізи (аналіз крові, спинномозкової рідини тощо) та інструментальні дослідження (МРТ та КТ, зокрема з внутрішньовенним контрастуванням, рентген, УЗД та ін.).

Зробити аналізи та обстеження можна у багатопрофільних клінічних лікарнях або спеціалізованих онкозакладах. Адреси закладів можна дізнатися за номером контакт центру НСЗУ 16-77 або за допомогою дашборда на сайті НСЗУ “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts (розділ “Е-дані”/”Аналітичні панелі (Дашборди)”).

Електронне направлення – обов’язкова умова отримання спеціалізованої медичної допомоги при онкозахворюванні. Пацієнт може самостійно вибрати заклад, де отримувати послуги, незалежно від реєстрації чи фактичного перебування.

 

2. Лікування онкологічних та гематологічних захворювань

Пацієнт із підтвердженим онкологічним діагнозом або гематологічним захворюванням має право на безоплатне хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, а також на лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові. Лікування може бути в амбулаторних або стаціонарних умовах та включає лабораторні й інструментальні дослідження, ліки, медичні вироби, витратні матеріали, інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення, анестезію.

Якщо в медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, то променева терапія з цим обладнанням теж включена в безоплатні послуги.

Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання – воно безоплатне і покривається пакетом “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”.

Торік хіміотерапевтичне лікування за Програмою медгарантій на Львівщині отримали 5 820 пацієнтів, радіологічне лікування – 3 281, лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань – 1 538 пацієнтів.

 

3. Ліки

Для лікування онкології пацієнти забезпечуються безоплатними ліками за кількома напрямами. Це ліки, які централізовано закуповує держава відповідно до Постанови Кабміну № 216 (від 7 березня 2022 р.): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/216-2022-%D0%BF#Text. За розподіл ліків у регіонах відповідають обласні департаменти охорони здоров’я.

Також пацієнти у стаціонарі забезпечуються ліками з Національного переліку основних лікарських засобів. Перевірити, чи входять призначені препарати до Нацпереліку, можна у Постанові Уряду № 333 (від 25 березня 2009 р.): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2009-%D0%BF#n15, або в мобільному додатку “Ліки Контроль”.

Перелік наявних ліків медзаклади повинні публікувати на своїх сайтах та інформаційних стендах у приміщенні лікарні. Також перевірити наявність ліків у закладі можна за допомогою сервісу “Є-ліки”: https://eliky.in.ua/.

 

4. Супровід, реабілітація та паліативна допомога

Коли пацієнт з онкологією досягає ремісії, йому гарантовано безоплатний супровід лікаря за Програмою медичних гарантій. Також у разі потреби лікар може направити пацієнта або на реабілітацію, або на отримання паліативної допомоги. Обидві послуги надаються як в амбулаторних, так і стаціонарних умовах.

Відео