Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
На Львівщині з управління Держпраці звільнили працівниць, які перебувають в декреті і працівників, які воюють на фронті
27 Січня, 18:30
logo-black

На Львівщині з управління Держпраці звільнили працівниць, які перебувають в декреті і працівників, які воюють на фронті

Навколо реорганізації Головного управління Держпраці у Львівській області назріває скандал з перспективою довгої судової тяганини. Справа в тому, що при об’єднанні кількох регіональних управлінь в одне – Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці – без роботи опинились жінки, які перебувають у декретній відпустці і чоловіки, які зараз воюють за Україну на фронті.

Ще рік тому на засіданні уряду вирішили реформувати регіональної структури Державної служби з питань праці шляхом ліквідації обласних територіальних управлінь і утворення замість них нових міжрегіональних. Таким чином замість Головного управління Держпраці у Львівській області з’явилось Західне міжрегіональне управління, яке охоплює Львівську, Волинську, Рівненську та Закарпатську області. Цікаво, що наразі фактично функціонують обидві структури, бо головне управління перебуває на стадії ліквідації, а його очільниця Оксана Єзерська перейшла керувати новоствореним відомством.

Однак не всі працівники Головного управління змогли безперешкодно отримати роботу в Міжрегіональному. До Львівської мануфактури новин звернулись працівниці відомства, яких звільнили попри те, що вони перебувають у декретних відпустках.

«Я раптом залишилась без роботи з 7-місячною дитиною на руках», – розповіла LMN Ярина Ходачок, яка працювала головним спеціалістом Головного управління Держпраці у Львівській області.

За її словами, в липні вона пішла в декрет, а вже в серпні отримала повідомлення на електронну пошту про те, що може бути звільнена. У грудні до жінки подзвонили і повідомили, що її звільнено і вона має прийти, щоб забрати свою трудову книжку.

«Тобто без заяви, без жодних розмов, без згоди, без жодних пояснень мене було звільнено. І я така не одна. Так само повелися з моїми колегами, в тому числі з тими працівницями, які, як і я, перебували в декретній відпустці. Нас звільнили і натомість нічого не запропонували», – розповіла пані Ярина.

Своїми словами вона спростовує те, що LMN заявила Оксана Єзерська. Посадовиця запевняє, що всім працівникам Головного управління запропонували роботу в новоствореній структурі.

«Всі працівники Головного управління, які звернулися з заявами про прийом на роботу до Західного міжрегіонального управління були прийняті на роботу. Ми провели серед працівників роз’яснювальну роботу про таку можливість», – каже Оксана Єзерська.

Однак про відсутність пропозицій про роботу в новоствореному управлінні каже й інший працівник Головного управління, якого також звільнили допоки він захищав Україну на фронті. Віталій Підгурський більше трьох років працював в управлінні. Його призвали у жовтні 2021 року, ще до повномасштабної війни, а зараз він воює під Бахмутом.

«Мені подзвонили і сказали, що орган ліквідований, а на електронну адресу надіслали повідомлення про звільнення і щоб я забрав трудову книжку. Це рішення, на мою думку, неправильне, адже є правонаступник і є закон, який гарантує наші права і збереження посад після війни. Тим більше наш орган власне покликаний дивитися, щоб всі дотримувались прав на працю, а так виходить, що вони самі ці права грубо порушують», – розповідає Віталій Підгурський.

Він каже, що наразі йому не до того і чи боротиметься він за справедливість у цій ситуації ще не вирішив. Можливо, просто знайде іншу роботу.

А от ще одна працівниця – Лідія Лемішко, яку звільнили доки вона перебувала в декреті, готується відстоювати неправомірність свого звільнення в суді.

«Я понад шість років пропрацювала в управлінні. Коли вже перебувала в декреті, 21 грудня минулого року, до мене подзвонили і сказали прийти, щоб написати заяву на звільнення. Нічого не пояснили, але попередили, що якщо я самостійно не напишу заяву до 23 числа, то 26-го мене звільнять і наказ прийде на електронну пошту. Натомість я написала заяву на переведення мене з Головного управління до Міжрегіонального. Але відповідь-відписку на неї отримала буквально днями», – розповідає жінка.

За її словами, вона таки отримала електронною поштою наказ на звільнення. Але так само як інші працівники, з якими спілкувалася LMN, жодних пропозицій про роботу у новоствореному управлінні їй не робили.

Розцінюючи таке рішення роботодавця як незаконне Лідія Лемішко пішла до суду. У своєму позові вона вимагає поновити її на посаді в Головному управлінні Держпраці у Львівській області. Коли це станеться працівниця отримає право на перевід до Міжрегіонального західного управління.

«Такі переведення були! Хоч вони й кажуть, що ні. І я вважаю, що нас – жінок, які в декреті і чоловіків, які зараз на передовій мали просто перевести з одного управління в інше», – пояснює жінка.

Адвокат Марта Кулинич, яка захищатиме інтереси Лідії Лемішко в суді каже, що в цій ситуації справді йдеться про порушення закону. Зокрема, закону про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

«Стаття 5 частина 1 говорить, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», – аргументує адвокат.

Окрім цього, відповідно до закону, працівникам мали запропонувати вакантні посади у новоствореній структурі, але й цього не зробили і це також порушення, з яким варто йти до суду.

І хоч формально в нормативних документах, зокрема в постанові уряду, фігурує поняття «ліквідація» насправді, за словами адвоката, йдеться про реорганізацію управління.

«В цій ситуації має місце не ліквідація, а реорганізація органу, адже зміст завдань, які виконує новостворена структура, не змінюється. Тобто функції органу просто передали іншому», – пояснює Марта Кулинич.

За її словами, є прецеденти в судовій практиці, які дають підстави вважати, що звільненим працівникам вдасться довести свою правоту. Водночас найближчим часом варто очікувати такі позови не лише у Львівській, але й у інших областях, де відбулась реорганізація управлінь Держпраці і де працівників так само звільнили.

Як розповіла LMN екс-голова первинної профспілкової організації працівників Головного управління Держпраці у Львівській області Олена Лялька-Бойчук, звільнено 5 мобілізованих і двох працівниць, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною по досягненню трирічного віку, а також працівницю, яка має дитину з інвалідністю.

Львівська мануфактура новин скерувала офіційні запити до Головного управління Держпраці у Львівській області та Державної служби у справах праці з проханням прокоментувати згадані факти і роз’яснити підстави, на яких відбулися ці звільнення. Тож далі буде…

Юлія Аронова

Схожі новини