Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
Нардепи заборонили суцільну рубку лісів у Карпатах
30 Жовтня, 18:26
logo-black

Нардепи заборонили суцільну рубку лісів у Карпатах

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №0873 про введення заборони на суцільну вирубку ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону.

За відповідний законопроект у цілому проголосував 301 народний депутат.

Законопроект забороняє проведення суцільних рубок в гірських ялицево-букових деревостанах, суцільних рубок головного користування та будь-яких інших суцільних рубок в високогірних лісах, в лісах в лавинонебезпечних та селенебезпечний басейнах і в берегозахисних ділянках лісу в Карпатському регіоні України.

«З 2000-го до 2010-го року в Україні діяв мораторій на проведення таких суцільних рубок на певних територіях. Був зумовлений повенями, які наробили лиха в Карпатах наприкінці 1990-х років. Тепер слово «мораторій» замінили на «заборону». Вона – безстрокова, – роз’яснює LMN суть нововведення координатор «Лісової варти» Дмитро Карабчук. – Закон, прийнятий нині, чітко називає території, де не можна проводити суцільні рубки, навіть санітарні – у Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. Це, зокрема, ліси у високогір’ї   – на висоті 1100 м над рівнем моря і вище, по берегах річок – вздовж смуги 150-200 м, в гірських ялицево-букових лісах. До речі, саме такі ліси найбільше зустрічаються в нашій області – на Старосамбірщині, Турківщині».

Ініціатива не торкнеться розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також пошкоджених хворобами та шкідниками насаджень.

Карабук каже, закон може дозволити уникнути ситуацій, коли під виглядом проведення санітарних рубок вирубують цілі гектари.

«Дуже добре, що закон забороняє використання гусеничного транспорту. Тепер чітко прописано: вивозити деревину можна тільки транспортом на колесах, зокрема гужовим», – каже Карабчук.

Додає, тут є й багато недопрацьованих моментів. Зокрема, нічого не йдеться про штрафи за порушення.

Якщо дозволені тільки санітарні та вибіркові рубки, то неважко передбачити «масові захворювання» нашого лісу та «нашестя жука-короїда», вважає Василь Курій, активіст ГО «СтопЛісоцид»

“В цьому законі написано про заборони, але не вказано  – як виживатимуть лісгоспи, як вони мають вести господарку? – каже Курій. – Вони будуть банкрутувати, їх приватизують? Карпати формально перетворюють на суцільний національний парк. Але ліс – наш важливий ресурс, наше багатство. Маємо використовувати його – мудро, без шкоди для довкілля. Але для цього недостатньо мати закон. Потрібний орган, який контролюватиме його дотримання. Що з того, що діяв мораторій? Карпати ж масово вирубують донині. Хочу знати, чи буде в кримінальному кодексі стаття за порушення цього закону? Чи цей закон в праві відмінити норми Лісового кодексу? Чомусь це прийняття мені схоже на популізм”.

Схожі новини