«Спочатку садимо дерева, а потім,може, за когось іншого візьмемось», – активісти про акцію на Горбачевського | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
«Спочатку садимо дерева, а потім,може, за когось іншого візьмемось», – активісти про акцію на Горбачевського
19 Квітня, 18:31
logo-black

«Спочатку садимо дерева, а потім,може, за когось іншого візьмемось», – активісти про акцію на Горбачевського

Марія Оринчак

 

Учора вранці активісти ГО «Люди Країни» та Львівського волонтерського центру посадили деревця на вул. Горбачевського, 19 – території, що є у державній власності та надана у користування Національній академії наук України для провадження наукової та освітньої діяльності.  З активістами садили дерева і журналісти LMN.

Рівно о 9.00 збираємось біля центрального входу на територію, вже з лопатами та саджанцями. Їх активісти придбали за власні кошти. Однак зайти всередину не можемо – ворота зачинені на дві колодки. До нас підходить мешканка одного з будинків, що неподалік.

 

«Я в шоці, ми недавно кликали сюди Москаленка (Андрій Москаленко – заступник міського голови Львова, – LMN), то він казав, що закривати ці ворота не мають права. І мерія в цьому конфлікті на боці людей – буде  також боротись з незаконним забудовником,» – говорить пані Вероніка і проводить нас через «чорний вхід».

 

Територія, вочевидь, вже готується до забудови. Усе подвір’я закидане гілляками та зрубаними деревами, на яких ще встигли розпуститись бруньки.

 

«Їх десь цими днями зрізали. Подивіться на пеньок, на колоди – чисто здорові!  – каже жінка і починає рахувати кола на пеньках, нараховує  7. – Уявляєте, позрізали 70-літні дерева отак безбожно».

 

Обираємо місця для майбутніх дерев. Чоловіки починають копати ями, в процесі ініціатор акції Віталій Надашкевич розповідає історію цього мікрорайону Львова:

 

«Кастелівка – це дуже гарна частинка нашого міста, де колись мешкало багато відомих львів’ян. Власне, зараз ми знаходимось на території вілли сина Юліана Захаревича. Це архітектор, який фактично спроектував сучасний вигляд Львова. Загалом цей район проектувався як місто-сад, тому ми тут маємо малоповерхову віллову забудову,  і настільки вона притягує око львів’ян, що приємно сюди просто прийти, прогулятись, провести вільний час».

 

Просимо місцевих мешканців показати нам, де можна набрати води, щоб підлити деревцята під час  садіння. Одна з жінок веде нас до такого місця, по дорозі розповідає, що неподалік є старенький стадіон, і скоро його теж можуть знищити, а на його місці побудувати багатоповерхівку.

 

«Чомусь частина людей думає, що якщо є якась місцина у Львові занедбана, захаращена, де одні наркомани ходять і бездомні пси гуляють, то краще віддати її забудовникам, і хай на цьому місті будують що завгодно. Але з такими темпами у мікрорайонах Львова скоро не залишиться ніяких парків, сквериків, скоро навіть з дітьми не буде де погуляти. Завжди намагаюсь донести до людей, що то насправді не так складно зібратись разом, прибрати ту територію і мати чудове місце для відпочинку,» – розповідає  Дана Калинюк – жінка, що мешкає неподалік.

 

Тут, де зараз саджаємо деревцята  і прив’язуємо до них таблички з іменами відомих науковців НАН, символічно даруючи їм ці саджанці, має, за проектом,  з’явитись  будинок на 6 поверхів.

 

«Насправді ж, де за проектом 6, може вирости і 11, як показує практика. НАН давно не проводить тут ніякої діяльності, але донедавна хоч можна було прийти сюди на пікнік, відпочити, а зараз, як бачите все в колодках », – каже Віталій.

 

Садить дерева і пані Марія. Їй 91 рік, пережила Голодомор і розкулачення на Полтавщині, пізніше примусові роботи в Німеччині, за що опісля переслідувалася радянською системою.

 

«І в старість не маю спокою – маю захищати дерева» – каже пані Марія.

 

Також ж з лопатою трудиться і Ніно – волонтер з Франції. Хтось з активістів жартує, що спочатку садять дерева, а потім візьмуться за незаконних забудовників, які понищили багатолітні дерева.

Відео