У Миколаєві відновили історико-краєзнавчий музей | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
У Миколаєві відновили історико-краєзнавчий музей
24 Червня, 16:17
logo-black

У Миколаєві відновили історико-краєзнавчий музей

Вікторія Ничта

У центрі Миколаєві, на вул. Шептицького, на днях запрацював історико-краєзнавчий музей. Його відновили після 10-річної перерви.

“Заклад заснував у 1987 році вчитель історії, краєзнавець Іван Маційовський. Він же був його незмінним керівником,  – каже LMN завідувачка музеєм Марія Ганич. –  Тоді експонати збирали навіть у найвіддаленіших куточках Миколаївщини. Дещо люди віддавали самі, а дещо доводилося випрошувати. І в той час музей був надзвичайно популярним. Сюди приїздили екскурсії не лише з області, а й з інших міст України. Але потім у міському бюджеті на утримання установи не знайшлося коштів, і музей закрили».

Будівля почала руйнуватися. Щоб зберегти цінні експонати, їх вивезли у міський Палац культури та в міський музей імені Уляни Кравченко та Миколи Устияновича. Там вони пролежали майже 10 років.

«Запропонувала відновити музей начальник відділу культури РДА Ірина Іваночко, – продовжує Марія Ганич. – Із цією пропозицією вона пішла до міського голови і на одній із сесій було прийнято відповідне рішення. Та перед тим миколаївчани, які вболівають за збереження історії міста, та учасники ГО «Просвіта» виграли обласний конкурс мікропроектів і за отримані кошти замінили дах та підлогу. Зізнаюся, коли ми вперше після довгої перерви зайшли у приміщення, жахнулися – павутиння висіло більше від мене, пилюка була така, що я думала, що мені доведеться прибирати її місяць. Та з Божою допомогою впоралася.  Потім, щоб придбати вікна, провели аукціон картин місцевих художників, на якому виручили 6,5 тис. гривень. І у 2017 році нам вдалося завершити ремонт приміщення.»

Та тоді музей не могли відкрити, бо ще не було опалення, сигналізації та гратів на вікнах.

«Сьогодні у нашому музеї зберігається багато цінних експонатів, – хвалиться завідувачка. – Це і кістки мамонта, і кремінні знаряддя праці, знайдені під час розкопок на «Стільському городищі», і бойові сокири бронзового віку. Маємо і багато предметів побуту наших предків: нецки, магівниця, праник, кацюба, та інші. Можна у нас побачити і пожежний шприц, яким у давнину боронилися від бджіл, і козацьке гончарне коло.»

У якому режимі працюватиме музей, Марія Ганич поки не знає. Запевняє, що якщо хтось захоче відвідати установу, вона в будь-який час із задоволенням прийме гостей і проведе їм пізнавальну екскурсію.

Фото: Вікторія Ничта

Відео