В селі на Самбірщині дві громади не можуть поділити амбулаторію, де працювала єдина фельдшерка
В селі Боберка, що у Самбірському районі, закрили єдину амбулаторію. Фельдшерці, яка майже 14 років працювала у цьому селі, спочатку зменшили ставку за години роботи до 0.25, а тепер взагалі планують перевести працювати в інше село. LMN з’ясувала, як тепер отримуватимуть медичну допомогу місцеві мешканці.
Раніше село належало до Турківської ОТГ, але нещодавно його перенесли до Боринської ОТГ. Попри це, амбулаторія, де працював лише фельдшерський пункт, ще досі належать до лікарні в Турці, адже саме там більшість пацієнтів мають декларації з лікарями.
«У нашому селі була Боберківська амбулаторія, де колись працювало два фельдшери – одна лікарка пішла у декрет, лишалась тільки Іванна. Проте тепер не буде і її. Адже лікарці спочатку зменшили кількість годин (коли переоформляли ОТГ), а тепер хочуть перевести в інше село. Після переоформлення, фельдшерка працювала 4 зміни на місяць. Звичайно, що за ці кошти двох дітей не прогодуєш, тому Іванна поїхала працювати закордоном, взявши відпустку. Натомість поки вона у відпустці, влада вирішила взагалі перевести її в амбулаторію у село Верхня Яблунька (Боринська ОТГ). Чи дадуть нам фельдшера, ще не відомо. Ми дуже хочемо, щоб лишили нашу Іванну. Я скільки до неї зверталась, вона ніколи у допомозі не відмовляла та завжди приїжджала на виклик. Також ми хочемо, щоб у селі поновили роботу ФАПу», — розповіла LMN місцева мешканка пані Ольга.
Єдина фельдшерка, що працювала у Боберківській амбулаторії, пояснила, що нового фельдшера дадуть в Боберку лише тоді, коли хоча б 300-400 людей перереєструються до лікарів у Боринську ОТГ.
«Насправді, у нашій громаді на 0.25 та 0.5 ставки перевели всіх лікарів. Поки я у відпустці, мене хочуть перевести ще й в іншу амбулаторію, що у селі Верхня Яблунька. Проте чи збережуть мені ставку чи підвищать, мені не відомо. Звільнити мене вони не можуть, бо я маю двох дітей, от вирішили перевести. У Верхній Яблунці населення складає понад 2 тисячі осіб, а Боберка має — до 1200 осіб. З однієї сторони, локація Боринської амбулаторії мені зручніша, проте мені шкода людей, для яких я працювала багато років. Попри меншу кількість населення, у мене кожен день в Боберці була робота. Щоб відновити роботу лікарні, головний лікар Боринської ОТГ, закликав, щоб люди перереєструвались до лікарів, які знаходяться саме в Боринській ОТГ. Проте як мені відомо, у Боринському ОТГ немає сімейних лікарів. При умові, якщо хоча б 300-400 людей перереєструється, то вони дадуть лікаря на 0.25 ставки. А як ні, то не дадуть», — розповіла Іванна Славітич.
Ми також звернулись за коментарем до голови Боринської громади, який повідомив, що Турківську первинку досі обслуговує саме Турківська громада. Це саме повідомив і головний лікар, директор Боринської районної лікарні.
«Боринська громада не має ніякого відношення до Боберківської амбулаторії. Її фінансуванням займається Турківський центр первинно медико-саніторної допомоги Турківської міської ради. Гроші йдуть за тим, де укладені декларації. А більшість пацієнтів мають декларації саме в тій громаді. Бо коли Турківський район ділився на Боринську громаду, тоді Турківська районна рада при розподілі закладів охорони здоров’я перерозподілила амбулаторію в користь Турки. Хоча ми мали домовленості, і нам пообіцяли, що те, що є на території Боринської громади, відійде нам, але нас м’яко кажучи здурили.
Коли починалась медична реформа, фінансування було не по декларації, а від громади. За нами ж закріпили населення 1404 особи, а Турці дали 38 тисяч осіб. Недобросовісна конкуренція… Тому весь персонал вони забрали собі. Коли настав етап укладання декларацій, то від нашої громади було 4800 декларацій, а від Турківської – 30 тисяч. Відповідно вони в рази більше мають коштів. Працівників ФАПів амбулаторії, які були на території Борині, головний лікар Турківської громади прийняв рішення ліквідувати. Як ми будемо виходити з тої ситуації?
По-перше, вже перереєстровуємо людей. У міру того, скільки ми зареєструємо людей, будемо розуміти, кого з лікарів можемо взяти на роботу. Ми розглядаємо також варіант на перший час взяти фельдшерів на роботу та утримувати коштом сільської ради. До прикладу вже авансом взяли переселенку, кваліфіковану лікарку. А лише як більшість людей перереєструйтесь до Боринської громади, тоді у нас будуть кошти, щоб утримувати лікарню й інших лікарів. Для того, щоб люди перереєструвались до нас, ми їздили по селах та робили сільські збори. Але люди перереєстровуються повільно, їх лякає етап перереєстрації. Все залежить від людей», — повідомив Ігор Маркін, директор Боринської районної лікарні.
Натомість головний лікар комунального некомерційного підприємства центр первинно медико-саніторної допомоги Турківської міської ради сказав, що саме Бориня не хоче фінансувати фапи.
«Боберківська амбулаторія ніколи не мала лікаря. Ту амбулаторію створили для кількості людей, яких недостатньо для утримання лікаря при умові підписання декларацій. Зараз амбулаторія знаходиться на території Боринської громади, то й вона зобов’язана забезпечувати надання медичної допомоги жителям тої громади. Донедавна амбулаторія входила у структуру Турківської районної лікарні, тому ми у якійсь мірі є правокористувачами цієї первинки. Більше того, до кінця 2023 року Турківський центр первинно медико-саніторної допомоги в шкоду собі утримував штат медиків, які знаходились на території Боринської громади. Спочатку ми утримували двох, потім одну фельдшерку даної амбулаторії. Тобто гроші, які зароблялись на території Турківської громади, платились в зарплату медпрацівникам у Боринську громаду. Колись Іванна отримувала цілу ставку, проте згодом ми залишили фельдшерку на пів ставки з умовою, що Боринська громада забезпечить лікарку другою половиною ставки. Бо цілу ми більше платити не спроможні. Але Боринська громада не дуже зацікавлена оплачувати іншу половину зарплати лікарці. З січня місяця лікарка тепер на 0.5 ставці. А перевели лікарку у Верхню Яблуньку, бо то найближча амбулаторія, де є лікар», — повідомив головний лікар іншої громади Микола Яцкуляк.
Чи відновлять роботу амбулаторії та мешканці Боберки вчасно отримуватимуть медичну допомогу наразі не відомо.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь