Вчасна діагностика – запорука ефективного лікування. Поради про УЗД від клініки “Уросвіт” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Вчасна діагностика – запорука ефективного лікування. Поради про УЗД від клініки “Уросвіт”
31 Липня, 11:35

Вчасна діагностика – запорука ефективного лікування. Поради про УЗД від клініки “Уросвіт”

Онкологічні захворювання вважаються одними з найбільш вивчених хвороб, проте медицина, нажаль, досі не винайшла ліків, які б на 100 відсотків гарантували людині одужання. Наша держава є лідером в Європі за темпами поширення онкологічних захворювань. Національний реєстр хворих на рак щорічно публікує дані згідно з якими близько 140 тисяч українців стають заручниками цієї важкої хвороби. З них більше 65 тисяч помирають, при чому 35% – це люди працездатного віку. Згідно статистичних даних злоякісні новоутвори виявляють в кожного четвертого чоловіка і кожної шостої жінки в Україні. Показник смертності при цьому є значно вищим в порівнянні з іншими європейськими країнами.

Методів ранньої діагностики раку, які довели свою ефективність, не так багато. Одним з них є УЗ дослідження.

Про переваги та недоліки УЗ діагностики при обстеженні новоутворів ми поговорили з лікарем УЗД Медичного центру «Уросвіт» Ролюком Олександром Івановичем.

УЗД в рамках профілактики онкозахворювань.Однією з причин такої високої смертності від раку є те, що онкозахворювання не мають чітких симптомів на ранніх стадіях. Часто хворі звертаються до лікарів тоді, коли рак вже набуває запущених форм. Це, само собою, впливає і на ефективність лікування і на його вартість. Відомо, що чим раніше діагностувати хворобу, тим більше шансів у пацієнта на одужання. Саме тому вчасне виявлення проблеми дає пацієнту надію на порятунок.

УЗД надає можливість обстежити практично всі внутрішні органи людини. За допомогою ультразвукового дослідження можна розрізнити де пухлинна тканина, а де здорова. УЗ дослідження дозволяє виявити пухлину у м’яких тканинах, які зазвичай погано проглядаються за допомогою рентгену, оцінити місце її розташування. При проведенні УЗД оцінюється стан внутрішніх органів, зокрема розміри органу (існує певна норма для різних органів і окремих його частин).

За допомогою доплерографічного обстеження судин УЗД апарат дає змогу простежити як кров проходить по судинам. Це, у свою чергу, значно підвищує достовірність діагностики, адже кровотік у пухлинах та у здорових тканинах має свої відмінності. А от остаточно встановити чи пухлина є злоякісною може лише гістологічне дослідження – аналіз тканини пухлини. УЗ апарату це не під силу.

Які симптоми є приводом для проведення УЗ діагностики в рамках профілактики онкозахворювань?

Вони численні, бо рак може мати багато проявів. Якщо керуватися рекомендаціями Американської асоціації раку, то занепокоєння повинні викликати наступні симптоми:

  • Швидке, безпричинне, надмірне схуднення. Що повинно насторожити в такому випадку? Втрата понад 4 кілограм за короткий проміжок часу без об’єктивних на це причин. Таке схуднення можуть викликати такі типи онкології як рак легенів,  підшлункової залози, рак стравоходу.
  • Втомлюваність, яка не проходить навіть після відпочинку. Це одна з ознак онкології на ранніх стадіях. Таке часто трапляється під час лейкемії та раку шлунку, коли людина непомітно може втрачати певну кількість крові.
  • Больові відчуття. Якщо часто болить голова, а медикаменти не допомагають, то це може вказувати на пухлину мозку. Частий біль у спині може бути ознакою раку яєчників, підшлункової або кишківника. Біль може бути й ранньою ознакою раку кісток або яєчок. Загалом біль – це сигнал про те, що рак вже поширився на інші органи.
  • Часте підвищення температури тіла. Поширений симптом раку, який найчастіше з’являється, коли онкологічне захворювання вже почало ширитися організмом. Загалом лихоманка є характерною для всіх видів раку, а також може бути ранньою ознакою лейкемії або лімфоми.
  • Тривалі закрепи, діарея, кров в калі та інші симптоми порушення роботи кишківника.
  • Больові відчуття та дискомфорт при сечовипусканні, часті позиви до сечовипускання та кров в сечі можуть сигналізувати про рак простати.
  • Ранню стадію раку молочної залози можуть супроводжувати такі ознаки як зміна шкіри грудей (плями, схожі на псоріаз, дрібні висипання), періодичне підвищення температури тіла, больові відчуття у молочних залозах безпосередньо перед менструацією.

Треба пам’ятати, що в медицині немає чіткої градації, коли і при яких видах раку виникають певні симптоми. Тому за наявності хоча б однієї з ознак, перелічених вище звернення до лікаря є обов’язковим! А краще робити це в цілях профілактики.

Кожна людина повинна перш за все сама піклуватися про своє здоров’я і не забувати регулярно обстежуватися, в тому числі проходити УЗД внутрішніх органів. Це, а також здоровий спосіб життя і правильне харчування допоможуть зберегти здоров’я на довгі роки.

Відео