Вперше за 400 років в Україні заспівали стародавню колядку родом з Львівщини | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Вперше за 400 років в Україні заспівали стародавню колядку родом з Львівщини
26 Грудня, 18:31

Вперше за 400 років в Україні заспівали стародавню колядку родом з Львівщини

В Україні віднайшли та заспівали колядку, яку наспівував Іван Франко. Колядка про Софійський собор у Києві, записана у 19 ст. на Львівщині, свідчить про те, що український народ, проживаючи під владою різних держав, зберігав пам’ять про свою єдність. Про це йдеться у сюжеті ТСН.

«Є коляда у Мшанці, яку співали з незапам’ятних часів. Серед іншого, в ній розповідається про будівництво собору Святої Софії в Києві. Цю коляду 140 років тому записує о. Михайло Зубрицький, який служив парохом у Мшанці. Мшанецька коляда зацікавлює Івана Франка. Її видають, і це спричиняє міжнародну дискусію. Колядка унікальна і єдина в своєму роді, оскільки в ній містяться місцеві легенди про створення світу та про польську війноньку, яку Господь затопив огняним дощем та громовими кулями. Але найбільше дослідників зацікавила історія з цієї колядки про будову собору Святої Софії в Києві: як у далекому селі в Австро-Угорській імперії, де місцеві селяни навряд чи й знали про Київ чи Святу Софію, які на той час перебували в іншій імперії, збереглася така колядка?!», — написав отець Роман Гром.

Колядка написана мовою, яку зрозуміти дослівно непросто. Її сюжет геть відрізняється від сюжетів колядок, до яких ми звикли. Господь створює світ, а Божа Матір наказує побудувати в Києві Святу Софію – величний собор. Раптом починається війнонька – храм в облозі, вороги стріляють в куполи та хрести. Кияни звертаються до Бога і той заливає ворожу армію вогняним дощем.

Ця колядка, написана чотири століття тому, була знайдена майже за тисячу кілометрів від Києва! Знайшов її у селі Мшанець, нині це Львівщина, неподалік польського кордону, український поет та вчений Іван Франко.

Ця історія – про нашу державність, про єдність нашого народу, закодовану у фольклорі, про цінність роботи кожного, починаючи від священника 100 років тому і закінчуючи неоціненними журналістами та самовідданими науковцями сьогодення. Ця історія – про неймовірних людей, які зберегли і передали нашу традицію і культурну та духовну спадщину.

Відео