Земельний скандал на Яворівщині: паї селян без їх згоди передали новому орендарю, підробивши документи – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Земельний скандал на Яворівщині: паї селян без їх згоди передали новому орендарю, підробивши документи
04 Травня, 18:42
logo-black

Земельний скандал на Яворівщині: паї селян без їх згоди передали новому орендарю, підробивши документи

Жителі трьох сіл Віжомлянського старостинського округу на Яворівщині б’ють на сполох, адже несподівано для себе виявили, що їхні земельні паї, які вони ще кілька років тому віддали в оренду одній аграрній фірмі зараз опинилися в руках іншої. Людей обурює насамперед те, що землю передали без їхньої згоди й на 15 років. Ймовірно, йдеться про підробку підписів, тож справа може мати й кримінальну перспективу.

Загалом мова йде про близько 180 гектарів землі, яка була розпайована між кількома сотнями жителів сіл Віжомля, Глинець і Новосілки. Кілька років тому селяни віддали її в оренду фермерському господарству «МАРІ ГОЛД» і справно отримували за це від орендаря грошову оплату або ж зерно.  Аж раптом нещодавно пайовики дізналися, що їхні наділи господарство передало в оренду іншій аграрній фірмі – ТзОВ «СГП «ЛЬВІВСЬКЕ» на 15 років. І нібито про це є підписані селянами документи.

Як стало відомо LMN, на початку 2023 року ФГ «МАРІ ГОЛД» без відома власників паїв та погодження, всупереч умовам договору, розірвало договори оренди. Одразу після цього так само без відома власників і не підписуючи жодні договори з орендодавцями ТзОВ «СГП «ЛЬВІВСЬКЕ» почало здійснювати державну реєстрацію підроблених договорів оренди. Відомо, що частина пайовиків точно жодних документів не підписувала, натомість інші щось підписували, але не до кінц­­­я розуміючи, що саме.

«Я маю ділянку 15 соток. Років 5 чи 6 тому уклала договір з «Марі Голд» і все було добре. Оплата була вчасна, іноді я брала собі зерно на посів. А нещодавно мені чисто випадково стало відомо, що моя земля вже має іншого орендаря, і що є на це підписаний мною договір на 15 років. Але я нічого не підписувала! Я нічого про це не знаю. Як таке може бути?!», – обурюється пані Марія, жителька Віжомлі.

У розпорядженні LMN є цей договір нібито з підписом пані Марії. І вочевидь він такий не один, адже загалом йдеться про близько 300 пайовиків.

Як мало би бути за законом? Практика такої «передачі» орендованої землі від одного аграрія до іншого досить популярна. Згідно з діючим законодавством, орендарі мали би повідомити людей про такий намір, потім ФГ «МАРІ ГОЛД» мало би розірвати з пайовиками укладені договори, а ТзОВ «СГП «ЛЬВІВСЬКЕ» – укласти з кожним власником землі новий договір оренди, погодивши, зокрема, його строки.

Натомість виникла ситуація, коли люди випадково дізналися про те, що їхньою землею розпорядилися без них. І тепер бояться лишитися взагалі без паїв.

«Мені не підходить термін в 15 років. Так само й не підходить те, що це якась невідома мені фірма. Я хочу віддати свої землі в користування тим, кого знаю, тобто місцевим аграріям», – каже пані Марія.

За її словами, до декого з пайовиків приходили з документами представники орендарів, але їм пояснили, що вони підписують документи про збільшення орендної плати за їх наділи, а про іншого користувача землі мови не було.

Це підтвердила LMN ще одна власниця землі, також пані Марія. Вона дізналась про те, що її земля має нового орендаря, але досі не має офіційного підтвердження цієї інформації і взагалі не розуміє, що тепер буде з її паями і хто їй платитиме за оренду.

«Я намагалася сконтактуватися з жінкою з «Марі Голд», яка досі займалася цими питаннями, але не можу додзвонитися. З дому майже не виходжу за станом здоров’я, тож навіть не знаю, що це далі має бути. Знаю одне, договору я ніякого не підписувала, то як вони без мого дозволу могли таке зробити?», – дивується пані Марія.

Люди, з якими поспілкувалася LMN, обурені і налаштовані рішуче. Вони категорично проти нового орендаря і тим більше проти того, в який спосіб відбулась передача їхньої землі від однієї фірми іншій. Адже йдеться про ймовірну підробку документів, а це вже кримінальна відповідальність для тих, хто це зробив.

Відео