Жінки-військовослужбовиці можуть безоплатно зробити кріоконсервацію яйцеклітин, щоб народити дитину у майбутньому: деталі | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
Жінки-військовослужбовиці можуть безоплатно зробити кріоконсервацію яйцеклітин, щоб народити дитину у майбутньому: деталі
17 Грудня, 16:30
logo-black

Жінки-військовослужбовиці можуть безоплатно зробити кріоконсервацію яйцеклітин, щоб народити дитину у майбутньому: деталі

20 жінок-військовослужбовць та військових медикинь віком від 21 до 41 року можуть безкоштовно зробити кріоконсервацію яйцеклітин у рамках проєкту львівської репродуктологині, кандидатки медичних наук Любові Михайлишин “Збережи свою ДНК для майбутнього”.  Його основна мета – дати жінкам можливість зберегти свою фертильність перед тим, як вони вирушають на фронт або зазнають впливу потенційно шкідливих факторів (постійного стресу, бойових дій, токсичних речовин тощо). 

“12 грудня 2024 року в Києві відбувся фінал проєкту “Програма підтримки підприємиць України”. Вона є ініціативою української команди L`Oreal Paris та реалізовується спільно з UNFPA — Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні. Проєкт став одним з 12 фіналістів з-поміж 1417 поданих заявок. Проєкт присвячений безоплатній кріоконсервації яйцеклітин для 20 жінок- військовослужбовців або військових медикинь, які щодня ризикують життям. Це збереження фертильності за соціальними показаннями в рамках програми відкладеного материнства”, – розповіла LMN ініціаторка проєкту Любов Михайлишин.

У коментарі LMN Любов Олегівна пояснила, що кріоконсервація яйцеклітин є достатньо вартісною процедурою.

“Вартість такої процедури обумовлена декількома чинниками: вартістю гормональних стимулюючих препаратів, середовищ, які використовуються в ембріології, амортизацією обладнання та вартістю послуг фахівців. Дози стимулюючих препаратів залежать від оваріального резерву жінки, її індексу маси тіла та інших факторів. Тобто процес отримання яйцеклітин є персоніфікованим. Якщо ми говоримо про середню вартість, то вона становить від 50 тис.грн. і вище, однак для 20  жінок-військовослужбовців послуги безоплатні через отримання гранту”, – розповіла Любов Михайлишин.

За словами репродуктологині, оптимальний термін зберігання яйцеклітин становить 3-5 років, однак за потреби вони можуть зберігатися і довше.

“Яйцеклітини зберігаються в середовищі рідкого азоту при температурі   -186С. Кріоконсервуються методом вітрифікації- надшвидкого заморожування без утворення кристаликів льоду, які теоретично можуть травмувати органели жіночих статевих клітин”, – пояснює  Любов Михайлишин.

Щодо відбору на проєкт, то лікарі аналізуватимуть оваріальний резерв, вік, супутні патології ті інші чинники.

“Завжди перемагають перші. Але в цьому випадку ми аналізуємо кілька чинників: оваріальний резерв, вік, супутні патології та інше.. Мета в тому, щоб надати репродуктивні послуги максимально якісно, з позитивним результатом – досягненням вагітності в майбутньому і народженням здорової дитини. Ми опрацюємо всі заявки і якщо їх буде понад 20, то будемо звертатися до спонсорів для продовження проєкту”, – зазначила лікарка.

Додамо, що в Україні збереження фертильності не є розповсюдженою практикою в порівнянні з європейськими країнами або США.  В основному яйцеклітини зберігають за медичними показаннями – перед хіміотерапією при виявленому онкологічному захворюванні у пацієнток репродуктивного віку , автоімунному процесі або ендометріозі.  Але, на жаль,  це поодинокі випадки.

Зазначимо, що у країнах, які беруть активну участь у бойових діях, вже є приклади збереження фертильності. До прикладу, Міністерство оборони США розробило програму  “Fertility Preservation Program”. Ця ініціатива спрямована на надання жінкам-військовим  можливості кріоконсервації яйцеклітин або ембріонів перед відправкою на передову чи участю в місіях, що можуть негативно вплинути на їхню репродуктивну функцію. Також кріоконсервація яйцеклітин є поширеною практикою для жінок, які хочуть відкласти вагітність через військову службу, в Ізраїлі. 

“Збереження фертильності за соціальними показаннями з метою відкладеного материнства через кар’єру, відсутність партнера або  перед від’їздом у зону активних бойових дій- тут ситуація ще печальніша. Практично ніхто з жінок цього не робить. Хоча реально це єдиний дієвий метод зупинити біологічний годинник та зберегти власні молоді яйцеклітини на майбутнє. Після 35 років оваріальний резерв зменшується. Зростає кількість генетичних поломок в яйцеклітинах. А після 40 років до 80% клітин будуть аномальними. Якщо врахувати українські реалії – хронічний стрес, бомбардування та значне погіршення екології, загибель чоловіків репродуктивного віку, то умови для демографії є критичними і можуть стати незворотніми. Кріоконсервація біологічного матеріалу та використання допоміжних репродуктивних технологій, запліднення ін вітро зокрема, це перспектива найближчого майбутнього, хочемо ми цього чи ні. І не лише в Україні, але й цілому світі”, – додала репродуктологиня.

Для збереження яйцеклітин необхідно:

  • попереднє обстеження та первинна консультація репродуктолога;
  • стимуляція суперовуляції із застосуванням вартісних препаратів;
  • вилучення яйцеклітин з яєчників;
  • кріоконсервація та зберігання ооцитів (яйцеклітин).

Зареєструватись на проєкт можна за посиланням: 

https://docs.google.com/forms/d/1sWA20XTeRrD7rjaFDfOao5ENk79iVPBZ3aaSZbJGgok/edit?hl=uk

User Image
Вікторія Васильченко
Відео