Підтримати проект
регіональні новини
Написати нам
14 Липня, 14:14
logo-black

Турагент Ольга Сорока: «Не маєте грошей на достойний відпочинок – не спішіть: прийде і ваш час для моря цього року»

Вікторія Цимбаліста

Літо у розпалі, але сезон відпочинку розпочався не для всіх. Виною став карантин через всесвітню пандемію коронавірусу. Наскільки подорожчав закордонний відпочинок, куди можна полетіти на море без остраху привезти небезпечну недугу, або відсидіти в самоізоляції та у яку суму обійдеться цьогорічна відпустка, ми запитали у власниці туристичного агентства «OTi Tour» Ольги Сороки.

Чим відрізняється цьогорічний відпочинок у популярних напрямках від попередніх років?

Пропозицій мало, обмежень багато. Вільний доступ для українців зі Львова та Києва – лише у напрямку Туреччини. Ця країна не потребує ні по прибуттю, ні до вильоту обсервацій, самоізоляцій чи тестувань. Можна також полетіти до Єгипту. По прибуттю ніяких обсервацій, ніяких тестів. Проте ця країна – у «червоній зоні», тому при поверненні туристам пропонується або 14 днів самоізоляції з виходом на вулицю в радіусі 2 кілометри, або проходження ПРЛ –тестування, яке обійдеться в середньому у 800 гривень.

Для однієї людини?

Так, це вартість проходження одного тесту. Ми обдзвонювали спеціально сертифіковані лабораторії, де можна пройти таке тестування: ось ціна.

В мене у компанії ще поки не було таких туристів. Перші летітимуть в Єгипет 20 липня. Досі старались не бронювати цю країну. Але з кожним днем отримуємо різну інформацію щодо ситуації з коронавірусом. Сьогодні Єгипет в «червоній зоні», завтра вже може бути у «зеленій» – і всі обмеження після відвідин цієї країни будуть скасовані.

 

Україна, на жаль, також в «червоній зоні» …

Так, але нас Єгипет приймає без обмежень, Туреччина також.

Чорногорія знову у «червоній зоні», потребує від нас тестування. Болгарія заявила, що для українців Румунія дозволила транзит. І була надія, що вже з 15 липня можна буде подорожувати у цю країну без самоізоляції та тестування. Але, на жаль, так не сталось. Болгари знову опинилась в «червоній зоні», і при поверненні в Україну треба тестування. Крім того ціни у цьому сезоні зовсім не тішать, в середньому 300 євро на особу. Логічного пояснення, що могло повпливати здорожчання нема. Можливо, болгари вирішили таким чином компенсувати собі недостачу заробітку у червені. А, може, це такий хитрий задум операторів.

Болгарію в цьому сезоні досить ризиковано бронювати, невідомо, що буде далі творитися на кордонах. Тай ще поки не можливо отримати інформацію про роботу готелів. Тобто оператор пропонує місце відпочинку, але готель може не працювати через карантин. Такі закриті готелі, крім Болгарії, мають також Туреччина та Єгипет. У двох останніх країнах влада пропонує для власників туристичних об’єктів великі компенсації, аби цього сезону вони не відкривалися. Багато економ-закладів пішли на це, бо так їм вигідніше.

А популярна для українців Хорватія?

Ця країна гарно нас приймала. Але від недільного ранку влада Хорватії видала указ – тепер всі новоприбулі повинні мати ПРЛ-тест. Крім того для львів’ян є ще одна проблема – від нас немає літаків. Лише з Києва.

А автобусом, машиною?

Досить ризиковано. Адже сьогодні туристів через Угорщину пропускають, а завтра невідомо як буде. За цей час Угорщина вже тричі змінила свої плани: то пускають нас транзитом, то закривають кордони.

Ціни у найпопулярніших напрямках зросли?

У перші дні польотів з України до Туреччини, 1 – 10 липня, ціни були смішно низькі. Туристи ще сумнівались, а туроператори будь-що заманювали привабливими пропозиціями. Багато бажаючих відпочити вичікували, коли полетить перший літак з туристами. Але як тільки літак піднявся у небо, за ним догори поповзли і ціни. Зараз ця країна за ціною така ж, як і кожного року у липні. У цей час завжди дорого, адже попит зростає.

Як реагують відпочивальники? Погоджуються платити більше?

Зараз запитів маємо дуже багато. Іноді не встигаємо з оформленням. Приходять і ті, хто мав заброньовані тури на весну, але через карантин не полетів на відпочинок. У них заморожені кошти. Виводимо їх з операторських рахунків та оформляємо на нові заявки. Це займає багато часу.

Можна перебронювати з однієї країни в іншу?

Звичайно, люди, які бронювали, припустимо, Єгипет, можуть тепер переоформити заявку і поїхати на відпочинок до Туреччини. Якщо тур коштує дорожче, доплачують різницю і летять туди, куди хочуть.

Є шанс потрапити до Європи?

На жаль, Європа для наших туристів закрита до 15 липня. І не відомо, чи не продовжать обмеження й далі.

Чому десятки українських туристів потрапили до в’язниці у Греції?

Квитки на регулярні авіарейси – доступні в продажі. З 15 червня в Україну і у Львів зокрема прилітає чимало повітряних суден. Забронювати квиток на регулярний авіарейс може самостійно кожен. Можна навіть через мобільний додаток. Туристичний агент бронювати чартери до Європи не може. Тому що розуміє: турів у цьому керунку для наших туристів немає. Ті туристи, які мали неприємну ситуацію минулого тижня, самі собі забронювали квитки. Під яким приводом – не знаю, але всі попали до буцегарні. І це було очевидним. Греція – європейська країна, поки закрита для нас. Туди пускають лише громадян своєї країни, тих, хто має дозвіл на проживання, людей із робочими візами, контрактом по роботі, дипломатів і все. Тому ми туристів до Європи не бронюємо і нічого не пропонуємо. Поки чекаємо, коли нам повідомлять, що ми у «зеленій зоні». Хто знає, коли це буде.

Яка ситуація в Албанії?

Албанія ще минулого тижня приймала наших туристів, але тепер вона в «червоній зоні». Тому по поверненню звідти також треба проходити або самоізоляцію, або робити тестування. Туристи поки бояться туди їхати, багатьох лякає відповідальність після повернення.

А справді, як і де мають відбуватися ці ПРЛ-тестування?

Якщо чесно, то навіть самі заклади, які проводять ці тестування, не до кінця знають, як ці процедури повинні відбуватися. Багато хаосу, розібратись дуже непросто.

Турист повертається в український аеропорт. На пункті пропуску він зобов’язаний закачати в телефон додаток «Дія вдома». Прикордонники реєструють його. Туристу дають йому 48 годин, щоб пройшов тестування, або ж одразу натиснув кнопку в додатку, що стартує на самоізоляцію. За цим додатком держава його може контролювати. Якщо вибрана самоізоляція, нема права відійти далі, ніж на два кілометри від дому. Якщо тестування – людина ще в аеропорту отримує інформацію про ті медзаклади, де його можна зробити. Пройти треба не пізніше, ніж через 48 годин після прильоту. У лабораторії варто попередити, що тест для системи «Дія», тоді вони самостійно надсилають результати аналізів на додаток.

Про приємне нововведення на днях заявив Львівський аеропорт. Він відкриває приватну лабораторію, просто у своєму приміщені. Тепер тестування можна буде пройти одразу, щойно вийшовши з літака.

А от цих «два кілометри від дому» – цікаво: короновірус за межами того радіусу не поширюється?

Так, ці вказівки і норми зовсім недосконалі. Перші туристи у «червону зону» вилетіли лише 1 липня, дехто з них тільки починає повертатися. Багато бояться, бо не знають, як воно є насправді, дуже мало інформації від держави. Оператори також нам нічого не надають. Всюди посилаються на МОЗ, на прикордонну службу , але це дуже несерйозно. Ми як туристичні агенти самостійно дзвонимо в прикордонну службу, аеропорт, в ті медзаклади, які надають тестування. По крупинках збираємо інформацію: як маємо діяти ми і наші клієнти.

Чи багато ваших колег закрилися під час карантину?

Так, на жаль. А ще багато таких, які пропали просто безслідно, причому, прихопивши гроші клієнтів. Мені зараз телефонує багато “чужих” туристів з проханням: «Допоможіть, ми мали вилітати … завтра чи учора, а наш агент трубки не бере, агентство закрите, що робити?»

Що радите?

Для початку прошу показати, які мають на руках документи, чи є підписаний договір. Куди здійснювалась оплата за тур, чи справді тур заброньовано. На скільки серйозно і чесно працював агент – дуже важливо. Адже, якщо агент зробив офіційну заявку, я можу подзвонити колегам-операторам, повідомити спеціальний номер та дані туриста – і лише так можна відновити замовлення.

До речі, зараз дуже багато розвелось шахраїв. На фоні карантинних обмежень і всього того шуму з коронавірусом заробляють гроші. Через соцмережі, у Вайбер, Телеграм створюють акаунти. Називають його якоюсь фірмою чи навіть реальною назвою фірми, ставлять адресу, фотографії реальних агентів та свої телефони. Поширюють неправдиву інформацію: «відмовний тур», «гарячий тур», «забронювати можна лише сьогодні, виліт завтра». Далі просять туристів пересилати кошти на номер карточки. І все: пропадають, ні грошей, ні відпочинку. Ці випадки стають популярними на Львівщині. Тому варто бути дуже уважними. Наголошую, тільки приходити в офіс, заключати договір і лише тоді платити гроші та отримати на руки квитанцію. А ще, бажано, попередньо поцікавитись, скільки агентство працює на ринку та яку репутацію має.

Коли почався карантин, туристичну галузь фактично поховали. Казали, що вона вже не зможе відновитись, турист ніколи вже не буде так дешево відпочивати.

Насправді, яким буде завтрашній день, ми не знали ні тоді, ні тепер. Якщо карантин триває роками, зрозуміло, що туристичний бізнес вмирає. Ми не можемо літати, не можемо подорожувати. Якщо карантин закінчується, то туризм знову починає оживати. Адже він дуже заразний , якщо ви вже один раз десь подорожували, вас буде тягнути ще і ще.

Люди хочуть відпочивати, подорожувати. Навіть під час карантину до мене дзвонили клієнти. Після перших послаблень, не було відбою: «ну хоч кудись…». Люди готові відпочивати, єдине, що оцей карантин і закриття кордонів, не дає відчути туризм на повний хід. Дуже багато обмежень, незрозумілих правил і норм.

Де можна відпочити в Україні?

Попит на відпочинок в Україні зараз дуже зріз. Ніколи раніше не чула, аби так хотіли в Одесу, Херсон та Миколаїв. Але я свідомо не займаюся цим напрямком, бо запропонувати туристу варіант хоча б економної Болгарії у нас все рівно не вийде. Український курорт, на жаль, досі не надає послуг такого рівня. А у морі періодично знаходять кишкову паличку, сервіс бажає кращого, а ціни плачевно кусаються. Крім того, дорога до Одеси в таких заторах, що можна дві доби їхати. На жаль, власники вітчизняних готелів розуміють, що людям нікуди дітися. Ціни попіднімали, а от у сервісі не змінили нічого зовсім.  Як на мене, краще сидіти вдома, ніж витрачати кошти на такий безлад.

Що порадите тим, у кого не вистачає коштів на дорогу Туреччину, а мрія про гідний відпочинок не покидає?

Раджу чекати. Буде вересень, жовтень. Треба вичекати свій час. Не відомо, що буде завтра. От за декілька днів деякі країни змінили позначку «зелена зона» на «червона» і навпаки. Можливо, скоро зміниться ситуація з Єгиптом, а у цій країні завжди приємні ціни, дуже добре море і порівняно належний сервіс. Хочете на море – не спішіть: прийде і ваш час на відпочинок цього року.

 

  • 0
  • 1561
Схожі інтерв'ю