В Добромилі під час ремонту дороги виявили археологічну знахідку: що саме знайшли, з’ясовують фахівці | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
В Добромилі під час ремонту дороги виявили археологічну знахідку: що саме знайшли, з’ясовують фахівці
27 Квітня, 18:50
logo-black

В Добромилі під час ремонту дороги виявили археологічну знахідку: що саме знайшли, з’ясовують фахівці

У Добромилі на Самбірщині під час ремонту дороги на площі Ринок виявили невідому археологічну знахідку. Як повідомив LMN історик Михайло Кріль, який вже 30 років займається вивченням історії цього краю, виявлений об’єкт міг слугувати підвальним приміщенням однієї з будівель, яка була розташована у центрі міста, однак ця гіпотеза потребує дослідження.

Є ще й інша версія. Зокрема, письменниця Галина Пагутяк у своєму блозі на Espreso.tv припустила, що знахідка – це тунель XV-XVI століття.

«Майже пів тисячі поширень. Соцмережі вибухнули від сенсаційної звістки, що під час ремонту дороги в центрі Добромиля відкрився тунель XV-XVI століття», – написала вона.

Відомо, що після того як ремонтники натрапили на знахідку її швидко закопали, пояснюючи це тим, що вона могла провалитись. Та коли на місце прибули археологи, об’єкт знову розкопали, щоб провести заміри та інші необхідні роботи.

Заступниця голови громади Тетяна Терлецька зазначила, що археологи, які працювали в Добромилі, інформацію про те, що це міг бути тунель, заперечили. Згідно з їхніми попередніми висновками, виявлений об’єкт – передпоріжжя [підвальне приміщення] будинку, який був дотичним до площі Ринок у часи другої половини XVII cт.

Інформацію про те, що виявлений об’єкт може бути тунелем, спростував й історик Михайло Кріль.

«Те, що написано в соцмережах, на 95% – неправда. Інформація про те, що це підземний хід, тим паче XV-XVI століття, є видумкою, такого точно не може бути. Куди цей підземний хід мав вести і, якщо говорити про тунель саме до замку Гербуртів, то як він міг йти попід річку?», – каже чоловік.

За словами історика, версія археологів про те, що це – передпоріжжя будинку, є можливою, однак і вона потребує детальнішого дослідження.

«Це потрібно дослідити, адже підвали будували під великими будівлями, а до 1800 року у Добромилі таких не було, лише дерев’яні забудови. То невже під дерев’яною хатою могла бути така величезна кам’яна пивниця?», – каже історик.

Версію археологів про те, що виявлена знахідка є об’єктом часів другої половини XVII, чоловік заперечує. За словами пана Михайла, кам’яні будівлі в Добромилі почали зводити лише вкінці XIX століття, до того часу в місті всі споруди були дерев’яними.

«Він [об’єкт – ред.] не міг бути зроблений в тих часових межах. Адже якщо це дійсно такий великий підвал, то відповідно мала бути й така велика кам’яна будівля. А про такі будинки того часу у документах та архівах немає жодної інформації. Тому на яких підставах вони стверджують, що це – XVII століття, я не знаю. Однак навіть якщо це дійсно так, то це дуже важливо. Об’єкт необхідно дослідити, можливо, там навіть якісь речі того часу збереглись», – каже історик.

На його думку, виявлена знахідка є об’єктом XIX століття. Однак, аби підтвердити свої здогадки, історику необхідно оглянути цей об’єкт. Такої можливості в чоловіка не було.

Львівська мануфактура новин намагалась поспілкуватись з головою ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрієм Салюком, який був на місці і досліджував знахідку. Спершу він повідомив, що після опрацювання отриманої інформації надішле висновок археологів в електронному варіанті, однак після цього чоловік на зв’язок не виходив.

За словами заступниці голови Добромильської громади, археологи порадили виявлену знахідку законсервувати та дочекатись «кращих часів». Водночас офіційний висновок фахівців місцева влада також досі не отримала.

Тетяна Терлецька зазначила, що, найімовірніше, виявлений об’єкт таки законсервують, щоб зберегти його вигляд під землею, та продовжать ремонтні роботи на цій ділянці дороги.

«Якщо археологи сказали законсервувати, розповіли послідовність дій, а також зазначили, що можна продовжити будівельні роботи, то ми на це й пристаємо. На те, щоб з цим [переддоріжжям – ред.] щось робити, потрібно чимало коштів, які зараз взяти ніде», – зазначила вона.

Відтак ремонт дороги продовжиться, однак проходитиме обережніше, аби не пошкодити знахідку.

«Об’єкт засиплеться акуратно землею, утрамбується піском, зверху – бетонна подушка і бруківка стелитиметься. І далі ця знахідка буде чекати своїх кращих часів», – додала пані Тетяна.

Таке рішення підтримує й Михайло Кріль. За його словами, виявлений об’єкт необхідно законсервувати, і повернутись до нього, коли для цього будуть кращі умови.

Вікторія Михаць

  • 0
  • 22367
Відео