Еколог Юрій Лагойда: “Останні роки Брюховичі дуже змінилися. Над цим працює чимало людей”. | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
11 Липня, 17:03
logo-black

Еколог Юрій Лагойда: “Останні роки Брюховичі дуже змінилися. Над цим працює чимало людей”.

Софія Мінджоса

Селище Брюховичі одне з найпопулярніших місць відпочинку серед львів’ян та мешканців навколишніх населених пунктів. Здавна відоме своїми сосновими лісами та озерами. Чи готове воно цього літа, у час пандемії COVID-19, приймати відпочивальників та чи безпечне для життя і відпочинку LMN поцікавилась у еколога Брюховицької селищної ради Юрія Лагойди.

Як ви пережили цей карантин? Обмеження якось вплинули на життя та роботу в селищі?

Безперечно, карантин пов’язаний із коронавірусом, вніс свої корективи у життя та роботу кожного. Ми також вчилися жити по-новому. Десь ці обмеження  сковували в діях, а десь навпаки несли позитивні зміни. От, наприклад, люди стали все менше відвідувати місця масового скупчення. Ви знаєте, це дало позитивний результат, маємо менше проблеми зі сміттям та його спалюванням. Ми завжди стараємось підтримувати селище в належному санітарному стані. А зараз з цим стало трохи простіше.

квітень 2020 р.,перевірка із дільничним дотримання умов самоізоляції мешканцями Брюхович, що повернулися з-за кордону

А проблеми зі стихійними сміттєзвалищами, продукувати сміття люди ж певно не стали менше?

Трапляються поодинокі випадки. Але з допомогою підрядника «Ековей» ми ліквідовуємо їх дуже оперативно. Підприємство вивозить тверді побутові відходи з селища. Загалом проблеми зі сміттям в Брюховичах немає. Два рази в місяць, кожної другої суботи, його вивозять. Для мешканців це коштує орієнтовно 120 гривень. А взагалі брюхівчани навчилися сортувати сміття і ця ідея стає щораз популярною. Реалізувалася вона за повного сприяння нашого селищного голови Володимира Доманського. Зараз у нас в селищі 60% населення сортує відходи.

прийом громадян у селищного голови Брюхович

Як вам це вдалось?

Насправді все дуже просто. Людям донесли, що сортування це неважко, а крім того ще й вигідно. Фірма надає мешканцям пакети різних кольорів. Наприклад: зелений – для пластику, оранжевий – для паперу та фіолетовий – для скла. Впродовж тижня люди складають все окремо. Раз в сім днів вони залишають ці пакети біля власних будинку. Фірма приїжджає і забирає їх.

Це плюс для людей, адже вони за це не платять, та й менше продукують сміття і, відповідно, не заповнюють свій бак. Думаю, таке рішення є екологічно правильним та вигідним для довкілля. А ідею варто було б поширювати на всеукраїнський рівень. Адже це справді допоможе з часом зменшити накопичення твердих побутових відходів. Сміття – проблема всієї України, а не лише Львівщини. В країні варто бувати переробні заводи. Це єдиний вихід із ситуації.

Розпал літа, а місць для відпочинку не так вже й багато, Брюховичі готові приймати відпочивальників?

Звичайно. У нас в селищі є три озера – два для купання та одне для риболовлі. Усі вони в оренді. У Львові й справді місць для відпочинку бракує, тому люди їдуть до нас. Останні роки Брюховичі дуже змінилися. Над цим працює чимало людей. Стараємось, щоб і місцевим жителям, і гостям у нас було комфортно та затишно. Щороку висаджуємо нові саджанці дерев. Робимо санітарне очищення, щоби бути безпечними. Стараємось, аби бути неповторними.

Щодо водойм, то нещодавно спілкувався з орендарями. Вони стверджують, що підготовка до відкриття купального сезону у них вже на завершальній стадії.

На всіх озерах забезпечили роботу рятувальників. Таку вимогу для орендарів поставила селищна рада. Також є рятувальні буї, де сітка показує глибину. Все для безпечного відпочинку.

Відпочивальники не завдають зайвого клопоту і роботи?

На жаль, не всі свідомі, є така морока, коли люди, добре відпочивши, не люблять за собою прибирати. Що з тим поробиш, маємо, що маємо. Біля озер все сміття прибирають приватні служби. В лісі трохи складніше. Якщо він належить до селищної ради, то прибираємо ми. Крім того щороку проводимо повне очищення лісів.

У літній період, коли на вулиці спекотно виникає ще підвищена пожежна небезпека і з цього приводу маємо трохи переживань. Часто, під час відпочинку у лісі, люди розпалюють багаття і це може обернутись великою бідою. Крім того у нас траплялися пожежі через паління сухої трави самими мешканцями Брюхович. Зараз активно проводимо роз’яснювальні роботи серед населення. Дуже важко донести до людей думку про те, що це погано. Така звичка у населення збереглася ще з часів Радянського Союзу. Викорінити її вкрай складно. Хоча, потроху, таки починаємо бачити прогрес. Тепер люди вже не бояться сказати, що їхній сусід підпалив траву. Вони розуміють, що власне здоров’я набагато важливіше.

Підняття розміру штрафів допомагає?

Спершу завжди намагаємось пояснити, що це погано. Зазвичай, наступного разу ця людина вже боїться палити траву. Але якщо це не діє, то складаємо адміністративний протокол. Штрафи зараз й справді виросли. Але біда у тому, що досить складно застати когось на місці злочину. Люди зазвичай виправдовуються. Мовляв, не я палив, хтось інший. Мусимо вживати суворіші заходи, бо по-іншому ніяк.

Нещодавно в Брюховичах трапився нещасний випадок із молодою жінкою – під час грози на неї впало дерево. Чи збільшилася кількість звернень громадян щодо необхідності обрізки аварійних дерев?

Ми проводимо планові санітарні обрізання дерев над пішохідними зонами та тротуарами. Робимо це весною або восени. Тоді дерево є в стані спокою, без зелених крон. Але якщо дерево аварійне, то обрізаємо його в терміновому порядку.

Зараз люди почали частіше звертатися із заявами про знесення. Особливо це стосується дерев на прибудинкових територіях. Брюховичі – заліснена зона. Людські обійстя просто попід лісом.

червень 2020 р., інтерв’ю щодо нещасного випадку через падіння дерева у Брюховичах

Реагують у селищній раді?

Так, люди пишуть заяву в Брюховицьку селищну раду. Ми виїжджаємо і складаємо акт про наявність аварійного дерева. Після того повідомляємо Львівську державну екологічну інспекцію. Вони направляють свого представника, або, якщо не мають змоги приїхати, пишуть, що ми можемо розглянути питання на власний розсуд. Тоді виносимо акт на виконавчий комітет. Однак, якщо дерево перебуває в гостро аварійному стані та становить небезпеку для населення, зносимо його негайно. Акти знесення оформляємо вже після того.

З деревами на приватній території все по-іншому. 2006 року Кабінет Міністрів прийняв рішення згідно з яким, все, що є на приватній території, перебуває у власності людини, яка володіє земельною ділянкою. З того часу громадяни сплачують відновну вартість дерев і набувають на них право власності. Тобто зносити його можна лише за рішенням власника земельної ділянки. Відповідальність за аварійні дерева на приватній території несе виключно власник. Він повинен звернутися до спеціалізованої фірми, бо знести дерево самостійно дуже важко. Можна випадково пошкодити свій або чужий будинок.

виїзд на комісію із селищним головою, липень 2020 р.

Брюховичі таки приєднали до Львівської ОТГ, як гадаєте, це якось вплине на роботу та життя селища?

Думаю, що так. Остерігаюсь, що увійшовши до Львова, ми можемо відчути погіршення. Брюховичі розмиються у великому місті. У Львові багато своїх клопотів, велика кількість населення. У нас виникне в десятки більше проблем.

Фото основне: Брюховицька селищна рада.

  • 0
  • 1086
Схожі інтерв'ю