Роман Фединяк: «Ніколи не повірю, що гарант Конституції не може вдарити кулаком по столу, щоб виконувались вимоги Майдану» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
19 Квітня, 13:29
logo-black

Роман Фединяк: «Ніколи не повірю, що гарант Конституції не може вдарити кулаком по столу, щоб виконувались вимоги Майдану»

Вікторія Цимбаліста

Напередодні другого туру виборів LMN розмовляла з представниками обох кандидатів у президенти – Юрієм Гринівим зі штабу Петра Порошенка та Романом Фединяком з команди «Зе».

З Романом Фединяком зустрічаємося у вівторок по обіді в офісі в центрі Львова.

Яких результатів очікуєте у неділю?

– Віримо соціології. Результати першого туру і результати екзит-полів співпали. Тобто соціологія нам підтверджує, що наш виборець, який був опитаний, таки дійшов до дільниці і віддав свій голос. На даному етапі маємо свіже опитування, згідно нього понад 70% людей готові віддати голоси Зеленському. Думаю, так воно і буде.

Як вважаєте, які найбільші помилки допустив ваш кандидат, а в чому, навпаки, переважав над конкурентом?

– Про помилки поки важко говорити. Інакшими ми були в тому, що наш кандидат не виходив до народу, не агітував. Можливо, люди хотіли більше його чути. Але з іншого боку, розуміємо, що для нас це є і дуже великим плюсом.

Що ж до переваг, на відміну від конкурентів, – ми ніколи на білбордах не висували портрети Володимира Олександровича. Вважаємо це старим пройденим совковим механізмом. В нас був фірмовий стиль, свій власний бренд, стилістика і, можливо, цим і брали людей. Перевагою є також наявність нашої команди та залучення правильних експертів. Крім того, наш кандидат був прикладом європейськості з іншими цінностями, орієнтирами. Він не був готовий на будь-що, аби мати високий рейтинг. В жодному інтерв’ю Зеленський не критикував виборців, які проголосували за іншого кандидата.

Але Володимир Зеленський мало давав інтервю, одразу й не згадаєш, коли було останнє.

– Я би спростував. В нього було достатньо інтерв’ю. Були й такі, що не передбачували його особисту присутність. Він говорив на відкритих телеканалах, це можна переглянути. З іншої сторони, живе спілкування з виборцями за сценарієм, постановки сцен  – це не наш формат. Ми так не працюємо. В нас є живе спілкування в інтернет-ресурсах. Тут активно працюють наші люди, команда. Вони ведуть агітацію, роз’яснювальну роботу, відповідають на запитання.

Недавно Володимир Олександрович в Парижі давав інтерв’ю. До нього просто підійшли журналісти в ресторані. Попросили поспілкуватися. Він призначив час. Від жодного кандидата в президенти такого не бачив, аби просто так до нього могли підійти в ресторані, де він снідав, і одразу поговорили. Це  позиція відкритості.

За чиї гроші утримується передвиборча компанія Зеленського?

– Зеленський на даному етапі є мультимільйонером – доларовим. Він керує студією «95 квартал», збудував цілий медіа-холдинг. Авторські права і є його бізнесом. Недавно, до речі, він продав свої права на «Слугу народу» іноземній компанії. Вона будуватиме за мотивами серіалу власне кіно, за величезні гроші. Відповідно в нього є дуже багато інвестиційних напрямків. Основний із них – це інтелектуальне право. Котре він формує і, відповідно, продає. Крім того, на сайті «команди Зе», і це відкрита інформація, зазначено, звідки саме беруться кошти. Основна частина – внески. Є й від львівських представників менеджменту і бізнесу. Пізніше ще будемо формувати звітність.

На що тратите кошти?

– В основному на зовнішню рекламу і агітацію. У відсотковому відношені це десь 80%.  А ще супутні витрати: автомобілі, перельоти, утримання офісів. Здебільшого у нашій команді люди працюють на волонтерських засадах. У Львові нам офіс дають на безкоштовній основі. Столи для роботи віддали друзі, бо вже ними не користуються. Дівчата просто погодились допомогти. У львівському офісі приймаємо лише спостерігачів, не формуємо склади комісій.

Ви говорите, що Зеленський – доларовий мультимільйонер. Водночас у Париж він поїхав завчасно, бо грошей на літак у день зустрічі з Макроном, з його слів,  не має.

– В порівнянні з Петром Олексійовичем він, напевне, є дуже бідною людиною. До Парижу Зеленський не брав чартерних рейсів, летів звичайним літаком.

Зеленського запрошували на зустріч з Макроном, чи це була власна ініціатива?

– Його запрошувала французька сторона. Те, що він сам напросився на зустріч, – черговий фейк. Була організована дипломатична зустріч згідно протоколу. Озвучували тези щодо розвитку України в загальному, говорили про курс на Європейський союз, як наш кандидат це бачить. Пізнавали один одного. З Володимиром Олександровичем Макрон спілкувався нарівні – як з кандидатом і можливим наступним Президентом України.

Коли ви для себе особисто зробили висновок, що підете у команду Зеленського. Що вас до цього спонукало?

– Перше і найголовніше – це нове лице в політиці. Я один із перших активістів львівського майдану. З першого і до останнього дня брав активну участь в Революції Гідності, не раз був побитий.  Основна вимога Майдану була деолігархизація. Тому, коли йшов на вибори, мав чіткі критерії людини, яку потрібно вибирати. Ця людина не мала бути в старій системі, олігархом. На жаль, безальтернативно ми вибрали іншу.  Я особисто за Порошенка не голосував, але більшість вибрала. Для себе ще тоді розумів, що ця особа вже була при владі, має великі олігархічні впливи за собою, сама є олігархом, тому не може зробити нових якісних змін.

Я помилявся, зміни насправді були. Ми маємо безвіз, маємо чіткий шлях на євроінтеграцію, чіткий рух до НАТО. Але, на жаль, той кредит довіри, який висловили Порошенку і те, що він зробив, – не до порівняння. Тому зараз розумію, що треба обирати нову людину. Котра також має чіткий вектор на європейську інтеграцію. Котра не є олігархом, котра свої гроші заробила сама, чесним шляхом, інтелектом. Котра жодного дня до цього не була в політиці.

Ніколи не повірю, що людина, яка є гарантом Конституції, не може вдарити кулаком по столу і сказати: це треба зробити, бо це є вимогою мого Майдану. Є ж можливість садити патріотів, колишніх учасників бойових дій. Але хто сидить з реальних вбивць? Чому ми живемо якимись подвійними стандартами?

Чому, коли людина називає Путіна ворогом і Росію агресором, сама має бізнес в Росії? Медведчук – координатор групи мінських домовленостей. Це подвійні стандарти. І я не готовий йти на ці компроміси.

Політика Порошенка побудована на залякувані. Всі ці білборди з Путіним, які зараз висять по місту, – це плювок в лице кожному з нас. Це лякає. Агітаційна політика на моментах залякування не прийнятна.

Особисто спілкувалися з Зеленським?

– Так, знаю його особисто. Був знайомий з ним ще до виборчого процесу. Скажу відверто – це людина нового формату. Яка абсолютно легко йде на контакт. Це відкрита і глибоко моральна особистість. Людина, яка за такий час навколо себе зібрала команду, котра йому довіряє, котра за ним іде, з ним працює. Вважаю, що він може об’єднати і місто, і область, і країну.

Чому так мало відомо про програму Зеленського. З чим він йде, що робитиме?

– Перший і найголовніший крок – це закон про імпічмент і зняття недоторканності. Друге – це проєвропейський курс і курс на НАТО.

У Зеленського в програмі прописаний курс на НАТО?

– Так. У нього це прописано.

Якщо говорити про завершення війни, то тут однозначно відповіді не можуть дати ні дипломати, ні перші особи інших країн. Але починати з чогось треба. Треба залучати Велику Британію. У нас же прописано це мемурандумом. Але, на жаль, – нас Європа перестала взагалі сприймати як серйозного партнера. Треба це відновити.

Чи буде Зеленський вести переговори з Путіним?

– Розмова однозначно має бути. Але в жодному разі не через Медведчука. Жодних розмов про територіальну цілісність. Це обговорюватись не може і компромісу тут жодного бути не може. Так само Зеленський ніколи не дозволить, щоб українські полонені й надалі були у російських утриманнях. Території, суверенітет і цілісність України не можуть піддаватися жодному обговоренню.

Чому президент Зеленський є прийнятним для Росії?

– Він не є прийнятний для Росії, для них неприйнятний Порошенко. Тому російська позиція така – лиш би Порошенка забрати. Насправді, коли про Зеленського говорять на російських каналах, коли йому підтримку висловлює Охлобистін – ці речі спрацьовують проти нас. Хоча по Охлобистіну вже була опублікована інформація, що його підтримка Зеленському на екрані відбулась за гроші. І кошти надійшли власне від одного із представників нашої діючої влади.

Але є ще один момент, який грає проти вас. Це те, що ваш кандидат не володіє українською мовою.

– Так, наш кандидат справді недосконало володіє українською. У всіх блогах, які він веде в ютубі, пояснює, що тренується, кожен раз все більше вивчає рідну мову. Людина, яка є сильною, визнає свої помилки, вчиться на них, старається їх усувати.

Вірите, що Зеленський не є проектом Коломойського?

– Вірю, більше того, знаю це. Я мав з ним кількагодинну розмову щодо цього. Чи вигідний Зеленський Коломойському? На 100% вигідніший, ніж Порошенкові. Але чи Коломойський є його кукловодом – однозначно ні. Багато кому зараз є невигідний Порошенко. А в Зеленському багато хто бачить м’якотілу особу. Це не так.

Кандидат Зеленський не має досвіду управління державою.

– Він має досвід управління структурами, він є керівником студії.

Але ж країна – це не студія?

– Абсолютно погоджуюсь, та попри всі моменти він є керівником великої компанії, холдингу. Де також є організація якихось структур, команд і так далі. Вибирати людину з політичним досвідом, а кого? Хто сьогодні не пов’язаний з діючою владою чи опозицією, яка відверто проросійська? Погоджуюсь, що це голосування є відверто протестне. Не стільки за Зеленського, скільки проти Порошенка. Але люди довірились нашому кандидату і ми мусимо виправдати цей кредит довіри. Зеленський йде на один термін. У разі, якщо йому буде висловлена недовіра народу, він готовий піти завчасно.

  • 0
  • 3462
Схожі інтерв'ю