Віталій Майборода: «Кожного року ліс розкрадають на 20 мільйонів доларів» | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
15 Вересня, 18:09
logo-black

Віталій Майборода: «Кожного року ліс розкрадають на 20 мільйонів доларів»

Дарина Коваленко

Активіст, член ГО «Люди країни», кандидат сільськогосподарських наук Віталій Майборода вже майже 20 років бореться з вирубкою лісу. У надмірних вирубуваннях та розкраданні звинувачує головних лісокористувачів – керівників обласного управління лісового та мисливського господарства, зокрема начальника Анатолія Дейнеку.

Детально про схеми три роки тому розповідав журналісту Вадиму Торопову у відео «Українські гниди в Карпатських лісах». Відтоді змушений захищати себе у суді: Дейнека стверджує, такі звинувачення ображають його честь, гідність та шкодять діловій репутації.

На якому етапі судова тяганина зараз?

– У січні на засіданні суд постановив рішення, згідно з яким я повинен заплатити 5 тисяч гривень моральної компенсації позивачу Анатолію Дейнеці. З самого початку він взагалі вимагав, щоб з мене стягнули 95 тисяч. За що? Просто за мою суб’єктивну думку, за моє судження. Я не згідний з рішенням суду і виплачувати нічого не збираюсь, тому подав апеляцію. Заплатив збір 4,5 тисячі. До того ж адвокати Дейнеки за свої послуги хочуть 18 тисяч гривень. До речі, також за судово-психологічну експертизу, яку проходив Анатолій Дейнека, я заплатив теж біля 6 тисяч. На ній з’ясували, що Дейнека нібито відчував образу та емоційний стрес при перегляді фільму «Українські гниди в Карпатських лісах». Навіть в акті описано, як в нього голова розболілася, тиск піднявся, всі рідні перехворіли… Смішно, маячня та й годі. Наступне судове засідання, яке відбудеться у жовтні, повинно все поставити на свої місця.

 Що саме у фільмі образило Дейнеку?

– Він вирвав з контексту чотири мої фрази, які стосувались його. Перша – «його статки неможливо порахувати». Друга – «віддав на деребан своєму родичу Пагутяку лісництво». Поясню, Пагутяк – його швагро. Лісництво, яке віддав йому Дейнека, має зараз мільйонні збитків. Пагутяк просто рубає, бо ніхто йому нічого не зробить. Третя фраза – «Дейнека не пройшов люстрацію». Виявилось, це страшна образа для нього. Ну й четверта – «74 дні в Австрії». Тут взагалі є монтаж режисера фільму, якого не взяли до уваги з самого початку судових слухань. Зараз, на щастя, перші три фрази у суді вже не розглядають. Говорять лише про останню, але й це закінчиться. Я свою думку захищатиму і боротимусь за справедливість, що роблю останні майже три роки. Так більше продовжуватись не може, адже виглядає так, що масштабно вирубують ліс саме за керівництва Дейнеки.

Чому так вважаєте?

– Дейнека став керівником у 1999 році. У газеті «Високий Замок» за 2001 рік надрукували статтю про стан лісу. Там Дейнека звітував, цитую: «Щорічне вирубування деревини у нас становить лише 1,02 м2 з 1 га площі». Це становило приблизно 450 тисяч кубів в рік. Пройшло 18 років. Зараз ця цифра більша, ніж вдвічі – 950 тисяч. Тобто вирубування наростили якраз за керівництва Дейнеки.

Як ті, кому ввірений ліс для охорони, пояснюють таке зростання площі рубок?

– Є брехня, є правда, а є напівправда – вона гірша за брехню. Саме цим користається лісова мафія. В них одне пояснення – всихання смерекових лісів. Дійсно, таке існує, і всихання було завжди, але в певній мірі. Для того, аби лісову банду ні в чому не запідозрили, керівництво у всіх ЗМІ говорило про те, що настало масове всихання смереки. Як приклад наводили лише гору Маківку на Сколівщині. Однак гора Маківка – це не всі Карпати. Таким чином людей вводили в оману. Незначне всихання в інших районах можна було подолати лише вибірковими санітарними рубками, а не суцільними випробуваннями. Яскравим прикладом є стаття «Високого Замку» за 2011 рік – «Проблема масового всихання смереки назріла ще 10 років тому».

То що ж вони робили 10 років тому, коли проблема лише назріла?

– Нічого. Рубали, рубали і ще раз рубали. Могло бути на одній ділянці лише кілька сухих дерев, а вирубували разом з десятками здорових і живих. Тоді сухостій десь давали на дрова, які, до речі, також зараз недешеві, а здорову деревину продавали. Так роблять дотепер. На лісі заробляють, схеми працюють вже десятки років. До прикладу, дороги у лісах прокладають таким чином, щоб було зручніше добратись до потрібної лісосіки, зрубати дерева і продати. Такі дороги, зазвичай, неякісні. Вони сповзають, руйнуючи схил гори. Ця дорога вже веде не на лісову гору, а на ділянку з пеньками.

Куди експортують деревину?

– Це різні країни Європи, хто тільки не купує. Румунія, Австрія, Італія, Німеччина… При цьому, експортують ешелонами, які у свій час зупиняв голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль. Йому теж лісова мафія пробувала закрити рота, притягуючи до суду, але їм не вдалось. Директор одного підприємства поділився зі мною інформацією, що за кордоном вже навіть починають відмовлятися від нашого лісу. Вже завалили.

Є ще інші способи заробітку на лісовому господарстві?

– За стільки років при владі – одні й ті ж люди. Вони накрутили таких схем, що аж страшно. Найчастіше просто крутять з фінансами.

Якщо детально оцінити програму бюджетного фінансування Львівського обласного управління лісового господарства, все стає ясно. Це корупційна програма. Вказано, що на всі потреби виділено 3,5 мільярди гривень, а вкрасти з цієї суми, мабуть, планують не менше одного мільярду. До прикладу, у програмі є декілька пунктів про дороги. На них виділяють мільйони, а відстань, яку роблять, – це кілька кілометрів. Також є такий пункт, як витрати на вирубки лісу – на це виділяють більшу частину всієї суми. Проблема в тому, що ніхто з депутатів не читає та не звертає увагу на ці цифри – просто затверджують програму, а канцелярія ставить печатку. Все. Тільки депутати Самопомочі проголосували проти, поскільки я доніс корупційну складову Роману Кезимі.

Яким чином можна припинити ці махінації?

– Однозначно, зміна влади. Також основна пропозиція – передати ліси ОТГ. Це допоможе рівномірно перерозподілити всі ліси між громадами, а лісничі будуть підконтрольні громаді, а не директору, який купує свою посаду в Києві. На даний час в нас керує одна банда, через яку, на мою думку, ми дуже скоро залишимось без лісу. Все, що я сказав – мої оціночні судженні, висновки, які я зробив для себе, вивчивши безліч документів та фактів. Та це не порожні слова – я маю докази, тому боротьба за збереження лісів триватиме до кінця.

  • 0
  • 701
Схожі інтерв'ю