Більше балів – більше шансів отримати житло: як у Дрогобицькій громаді опікуються переселенцями (ВІДЕО)
У Дрогобицькій громаді на Львівщині проживає 9 тисяч внутрішньо-переміщених осіб. За словами міського голови Дрогобича Тараса Кучми, громада лише виграла від того, що поповнилася людьми. Як їм допомагають адаптуватися, зокрема, забезпечують житлом – читайте в матеріалі LMN.
«З 2022 року число внутрішньо-переміщених осіб у нашій громаді сягало 20 тисяч, зараз у нас таких 9 тисяч. Коли ми лише починали приймати переселенців, створили для них анкетування, то майже 90% анкетованих зазначали, що не хочуть тимчасового житла. І щоб надати їм постійне місце проживання, а не перевалочний пункт, ми повністю змінили програму. Ми вирішили будувати нормальні квартири для того, щоб люди могли повноцінно жити. І перший такий будинок ми надали в місті Стебник», – розповів він.
Тут відремонтували гуртожиток, який простоював 20 років. Після реконструкції в будівлі облаштували 32 квартири (28 двокімнатних середньою площею 46-48 m² і 4 однокімнатних площею 32 m²), в які заселили близько 150 людей. Вартість цього проєкту склала 22 мільйони гривень.
«Але не здали голі стіни, а обладнали приміщення всією необхідною побутовою технікою та меблями. В це помешкання входить все, навіть посуд, постільна білизна, мікрохвильовка та праска. Більше того, фонди побудували поруч з будинком найкращий дитячий інклюзивний майданчик… Цей успішний проєкт побачили фонди, та вклались в другий будинок, але вже з нуля. Як результат, на вулиці Пилипа Орлика ми вже маємо 2-поверхівку на 12 квартир, з більш комфортними умовами проживання. Ці два об’єкти вже експлуатуються», – каже Тарас Кучма.
За його словами, ще два будинки для переселенців наразі в процесі будівництва. Поруч на вулиці Пилипа Орлика зводять аналогічний 12-квартирний будинок. Здати його планують через два місяці. Крім того, вже завершують реконструкцію об’єкту на вулиці Фабричній.
«Ще цього року ми починаємо будинок на 234 квартири на вулиці Коновальця. Нам допомагають всі – міста побратими, фонди, Л ОВА та Ірина Верещук», – додав міський голова.
Зазначимо, перший будинок, що був виділений для ВПО в Стебнику, експлуатується вже два роки.
На інклюзивному майданчику граються як місцеві діти, так і з числа ВПО. За словами головного спеціаліста організаційного відділу по забезпеченню роботи керівництва і старост Степана Шулюка, на майданчику інклюзивними є пісочниця й карусель. Його встановлення коштувало 3 мільйони гривень, з яких 2,5 мільйони надали благодійники.
Як розповіла мешканка будинку пані Поліна, умовами її родина задоволена, проте на початках були деякі труднощі.
«Ми жителі Луганської області, міста Северодонєцьк. На Львівщині з 5-ма дітьми від початку повномасштабного вторгнення. Чоловік воює. З квітня, як вийшла постанова про житло для ВПО, ми встали на чергу і отримали ключі від житла 23 серпня. А вже заїхали 3 листопада. В квартирі була кухня, плита, холодильник, пралка і частково меблі в кімнатах. Будинок повністю електрифікований, тобто коли немає світла, то в нас не працює нічого. Зараз літо, то простіше, але страшно, що буде восени та взимку. Коли лише заїхали в будинок, були проблеми з пліснявою, бо він не провітрився, а лише здався в експлуатацію й відразу заїхали люди. Але нам прийшли все пообробляли», – розповіла вона.
За словами Сергія Котули, у другому будинку для ВПО на вулиці Фабричній зараз реконструюють перший поверх. Колишню їдальню перепланують в 9 квартир – три однокімнатні площею 32-35 m² і шість 2-кімнатних площею квартир від 40 до 50 квадратних метрів.
Також ми відвідали третій 12-квартирний житловий будинок у Дрогобичі на вулиці Пилипа Орлика, який передбачає декілька черг.
«Минулого року на цій вулиці нашим місцевим підприємцем, коштом місцевого, обласного, а також за кошти благодійників збудований 12-квартирний житловий будинок. Тут ще планується декілька аналогічних будинків. Місцева економіка отримує зиск від такої кооперації. Вартість даного об’єкту, який вже зданий в експлуатацію, становить 22 мільйони, а об’єкту, який поруч вводиться в експлуатацію, 25 мільйонів. Тут зараз проживають 12 сімей. Ми хочемо, щоб люди не виїжджали з України, а залишалися і жили в нашій державі, відтворювали нашу економіку і відбудовували нашу державу у післявоєнний період», – зазначив Сергій Оленич, депутат Львівської обласної ради.
Родина Сорокіних проживає в квартирі площею 60 метрів з трьома дітьми.
«Ми переселенці з Лисичанська Луганської області. Спочатку винаймали житло. А потім дізналися від знайомих з Бахмута про чергу на квартири. Ми тоді подали документи і чекали. І вже в листопаді того року отримали житло. В квартирі були всі меблі. Єдине, що ми докупили, це стіл для комп’ютера, крісло й телевізор», – розповіла пані Наталя.
Як зазначив голова сім’ї, за світло влітку родина сплачує 1700 грн, а взимку – близько трьох тисяч гривень.
Постійне місце проживання переміщені особи можуть отримати по соціальній черзі, яка формується балами. Ті, хто має найбільше балів, підіймається вгору чергою. Бальна система сформована за рахунок інвалідності, багатодітності, старості тощо. Також враховують, чи воює хтось з родини. Але найголовнішою умовою для отримання житла є наявність роботи.
«Особливість нашої програми у тому, щоб людина не відчувала себе чужою. Для цього ми не створювали окреме містечко для переселенців, а житло для ВПО розміщуємо по цілому місту. Вони мають почувати себе місцевими жителями. Всі думають, що ВПО це тягар та дуже накладно. Проте наша громада лише в плюсі від переселенців. В першу чергу, виграла наша промисловість. Тому що до нас переміщувалися цілі підприємства. Також переселені медики внесли нову родзинку у розвиток нашої медицини. Для Дрогобицької громади ВПО – це великий позитив», – зазначив Тарас Кучма.
Список цієї черги сформований на сайті Дрогобицької міської ради. Наразі на своє житло очікують ще близько 300 вимушених переселенців.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь