Муралізм у Львові: чи може бути забагато муралів у місті та що їх відрізняє між собою
З початком повномасштабного вторгнення рф в Україні зросла тенденція на створення муралів на фасадах будинків, школах, громадських будівлях, тощо. Але що ж відрізняє хороший мурал від поганого, чи може бути у місті “перенасичення” такими зображеннями та як вони впливають на іноземців – читайте далі у нашому матеріалі.
Останніми роками кількість муралів у Львові зросла. Якщо ще кілька років тому в місті можна було нарахувати лише кілька яскравих графіті, то сьогодні їх вже понад сотню. Деякі експерти вважають, що це може призвести до перевантаження візуального простору, а вулиці, які колись славилися своєю архітектурою, старовинною естетикою, можуть стати жертвами “візуального шуму”. Прихильники муралів ж запевняють, що вони навпаки надають нове дихання забутим місцям, не привабливим будівлям, а також стимулюють розвиток творчості і культури.
“Загалом мурали у Львові — цікава і неоднозначна тема. З одного боку, вони є сучасним мистецтвом, що додає місту нових барв, привертає увагу людей і підкреслює певні питання. У багатьох випадках мурали стають важливими символами, особливо коли торкаються історичних або політичних тем. З іншого боку, Львів має багату історичну спадщину, і одним з важливих факторів є збереження первинного, автентичного вигляду старовинних будівель. Часто виникають дискусії про те, чи пасують мурали до архітектури старих районів. Є ризик, що надмірне розміщення муралів може знизити автентичність середовища, адже історичні будівлі самі по собі є витворами мистецтва. Тут важливо дотримуватися балансу. Якщо мурали гармонійно вписуються в архітектурний контекст і підкреслюють характер міста, вони можуть бути позитивним доповненням. Проте, їх надлишок і необдумане розміщення дійсно може створити відчуття перенасичення і навіть нашкодити загальній панорамі міста”, – розповідає архітекторка Ярина Паучок.
Слід розуміти, що хоч мурал, арт і графіті, це досить схожі види вуличного мистецтва, різниця між ними є. Мурали – покликані передавати якусь глибоку ідею або сенс.
“Ескіз має нести естетичну та/або інформаційну цінність для міського простору та мешканців. Не допускається розміщення творів, зображення яких будь-яким чином принижують честь та гідність українського народу, пропагують сепаратизм, дискримінують за ознаками раси, статі тощо, порушують інші вимоги чинного законодавства”, – зазначають у міській раді Львова.
Мурали— це яскраве свідчення розвитку вуличного мистецтва, яке, з одного боку, може викликати занепокоєння через свою кількість, а з іншого — слугує важливим елементом туристичної привабливості.
“Для того, щоб розмістити мурал у міському просторі, необхідно подати офіційне звернення з ескізом та пропонованою адресою розміщення до Львівської міської ради. Звернення подається на ім’я Львівського міського голови через територіальні підрозділи Центру надання адміністративних послуг ЛМР у будь-якому районі міста, електронним зверненням через сайт Львівської міської ради або поштовим листом. Звернення опрацьовується відповідними структурними підрозділами, ескіз та місце розміщення погоджується з мешканцями, балансоутримувачем будівлі чи споруди”, – зазначають у міській раді.
Там наголошують, що при розгляді звернення та ескізу беруться до уваги різні обмеження та особливості міського простору – це і обмеження історичної частини міста (пам’ятки архітектури національного або місцевого значення) і загалом візуальні якості простору, адже найбільшою цінністю є збереження будівель та їх деталей, відображення в міській тканині забудови різних історичних періодів, що створює єдиний образ міста.
“Після узгодження між авторами, Львівською міською радою та громадою деталей щодо фінального ескізу та локації розміщення, дане питання виноситься на погодження виконавчого комітету Львівської міської ради”, – додали в управлінні культури Львівської міської ради.
Львів – одне з улюблених туристичних міст іноземців. Не секрет, що мурали — це не просто художні твори, а вони служать візуальними повідомленнями, що передають культурні, соціальні та політичні аспекти життя міста. Кожен малюнок розповідає свою історію, відображаючи як місцеву культуру, так і загальноукраїнські теми. Іноземці, які гуляють вулицями Львова, часто зупиняються перед цими величезними полотнами, намагаючись усвідомити контекст, емоції та сюжет.
“Я, як полячка, завжди захоплююсь мурали у місті Львів. Існує думка, що старовинне місто повинно залишатися старовинним, але на мою думку мурали вносять сучасний подих. Місто стає європейським, більш цікавим, тому що на будівлях зображені справжні історії. Особливо мені подобаються мурали про військових. Це нагадує світу, що в Україні триває війна і гинуть люди”, – каже Мартіна.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь