Обережно, шахраї. Як не втрапити у цифрові пастки
Заробити тисячу гривень за кілька хвилин, отримати кошти, просто надіславши комусь повідомлення, виграти смартфон, покрутивши колесо фортуни — пропозицій легких коштів в соціальних мережах незліченна кількість. Однак за деякими з них, якщо не за більшістю, — сумні наслідки.
Ми зібрали три реальні історії мешканок Львівщини, які постраждали від шахрайства у цифровому просторі, а також — поради, як захиститися від таких ситуацій.
35-річна Маріанна втрапила в неприємну історію цьогоріч навесні. Від доброго товариша у Телеграмі отримала повідомлення, що племінниця бере участь у конкурсі, дуже треба голосів.
«Я взагалі не здивувалась. Часто же у Facebook були оці конкурси, де діти декламують вірші і хто більше набере голосів, той і переможе. Думаю — чому б і не підтримати, мені кілька хвилин, а людині приємно», — розповідає LMN жінка.
Клік — і доступу до Телеграму більше немає. Натомість — починають телефонувати друзі і питати, чи все гаразд. Бо отримали від Маріанни повідомлення з проханням позичити 15 400 гривень.
«Коли я зрозуміла вже що відбувається, мені ледь не стало зле. Найгірше, що я не мала доступу до свого акаунту. Я не знала, скільком людям прийшли такі повідомлення. Залишалось лиш надіятись, що ніхто не повірить. Частині друзів написала в Інстаграмі і попередила, що таке сталось», — розповідає жінка.
Втім знайшлись і такі, хто повірив. Одна колега не перетелефонувала і відразу перерахувала усю суму. Маріанна одразу звернулась до поліції. Ті взяли свідчення, зафіксували карту, на яку просили перерахувати кошти, але дива не сталось — винних досі так і не знайшли. Звернулась до поліції і колега, яка перерахувала кошти, але і їй в поліції нічим не допомогли.
«Поліція сказала, що таке стається, але відразу попередила, що знайти винних майже нереально. Що можу сказати зі свого досвіду — якщо вдається відновити доступ до Телеграму, потрібно натиснути вийти з усіх пристроїв і змінити код, а також поставити подвійну аутентифікацію», — підсумовує жінка.
57-річна Галина якось вирішила схуднути. Почала шукати в Інтернеті різні програми. Традиційно — і різні програми через інструменти таргетингу почали шукати її. Якось натрапила на оголошення з можливістю отримати персоналізовану систему харчування лише за 1$.
«Насправді я і подумати не могла, що це якась підстава. Я завжди уявляла шахрайські схеми як щось просте, не продумане. А тут сайт був дуже гарний на вигляд — мене запитувати багато різної інформації. Які в мене харчові звички, чи займаюсь спортом, чи вже була на якигось дієтах. Я це все ввела з надією отримати свій новий раціон, далі — ввела реквізити банківської картки. У той же вечір отримала на пошту меню. Але в наступний дуже здивувалась, бо той же сайт списав з мене ще 5$», — ділиться жінка.
З ситуацією їй допоміг розібратись син. Разом зʼясували, що насправді жінка погодилась не на списання 1$, а на щотижневу підписку на 5$.
«Я не зверталась до поліції. Бо це і шахрайством назвати складно. Сама винна — недогледіла, на що даю згоду. Тепер маю науку — читаю все, на що погоджуюсь. Бо хто його знає, що там може бути. Відписатись онлайн не вдавалось ніяк, то довелось йти в банк і там допомогли скасувати підписку», — ділиться Галина.
З 25-річною львівʼянкою Оленою дивна історія трапилась торік восени. Місце подій — Канада. Платформа — Інстаграм.
«До мене написав чоловік, який представився як Рой. Він запропонував мені підробіток. Як сказав Рой, він малює картини з фото — портрети різних людей, які потім продає заможним людям. Саме тому він шукав різні обличчя для написання нових ніби-то картин. Від мене він потребував портретних фото і нічого більше», — розповідає дівчина.
Вартість однієї картини з фото, за його словами, 300 канадських доларів, з них дівчина мала б отримати комісію у розмірі 20% від його прибутку. Рой обрав 2 фотографії та повідомив, що береться до роботи.
«Пройшов деякий час, і він попросив мою електронну пошту для відправлення чека. Я надіслала. Згодом отримала чек на 600 канадських доларів. Я запитала його, навіщо мені вся сума, адже моя комісія – лише 20%. Він повідомив, що замовник так надіслав, і я повинна відправити йому решту грошей. Це здалося мені дивним і підозрілим, але я не хотіла привласнювати чужі кошти. Він сказав, що для зняття коштів з чека потрібно просканувати його через додаток TD Canada. Спочатку не виходило, але він надіслав інші чеки. Після кількох спроб мені вдалося відсканувати чек, і на мою карту надійшло 600 канадських доларів», — ділиться Олена.
А згодом Рой попросив дівчину відправити йому його частку.
«Я була вже в Україні і не змогла йому скинути кошти на карту, тому скидала їх через програму PayPal, це стягнуло у мене чимало комісії. Рой отримав кошти, та все ж розізлився, що їх надіслала я, а не мій друг, як він просив. Певно таким чином він хотів, щоби в разі чого, якби я подала заяву до поліції, щоб там не фігурувало моє ім’я, як жертви. На цьому наше спілкування завершилось і він видалив свою сторінку з Інстаграм», — ділиться дівчина.
Згодом Олена від колекторів та банку надійшов лист про борг у розмірі 300 канадських доларів, який вона сплатила за допомогою друзів, у яких проживала минулого року в канадському місті. Карту банк заблокував, як і додаток.
Пройшов час, і дівчині знову надійшов лист про другу частину боргу – 300 канадських доларів. Таким чином втратила Олена значно більше, ніж ніби то отримала.
«Ось такою видалась моя подорож до Канади. Лист написала до поліції, але хто ж його дистанційно прийме? А їхати в Канаду, щоб розбиратись в ситуації можливості немає. Та й тепер страшно, бо ж я для них боржниця виходить», — розповідає Олена.
Не відповідайте на підозрілі повідомлення, не переходьте за сумнівними посиланнями та не вводьте паролі на невідомих сайтах — так звучить коротка відповідь на це питання від експертів проєкту Nadiyno. Це проєкт, який безкоштовно надає консультації стосовно особистої й корпоративної безпеки в інтернеті.
Одне з найважливіших правил – створювати складні й унікальні паролі для кожного свого облікового запису, додаючи комбінацію літер, цифр і символів для підвищення безпеки. Слід уникати використання одного пароля на кількох платформах, щоб знизити ризик несанкціонованого доступу. Окрім того, як згадувала Маріанна з свого досвіду, вкрай важливо використовувати двофакторну аутентифікацію.
«Коли ти використовував лише пароль, зловмисникам потрібно було дізнатись лише його для зламу твого акаунта. У двофакторній аутентифікації потрібно дізнатися відразу два фактори – два значення, причому другий – це або твої біометричні дані, або інформація, прив’язана до твого пристрою», — пояснюють експерти Nadiyno.
Окрім того, ще одна важлива порада – залишатись пильними та скептичними щодо пропозицій, які здаються занадто привабливими, щоб бути правдою, наприклад схем швидкого збагачення чи надзвичайних знижок. Важливо бути обережним, стикаючись з підозрілими посиланнями, оскільки шахраї часто використовують їх для отримання конфіденційної інформації.
Знайти більше корисних порад щодо безпеки у різних соціальних мережах можна на сайті Nadiyno.
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь