Зі сльозами, штовханиною та благаннями: на Жовківщині відбулись громадські слухання щодо побудови сміттєпереробного заводу (ВІДЕО)
У неділю, 30 квітня, в селах Кунин та Хитрейки вкотре зібрали мешканців Добросинсько-Магерівської ОТГ, щоб представити план функціонування сміттєпереробного заводу разом з полігоном, який хочуть збудувати в селі Бір-Кунинський. Сюди хочуть звозити сміття з 5 областей західної частини України, але мешканці громади виступають категорично проти.
LMN на громадських слуханнях вже вдруге вислухала аргументи влади та населення.
Офіційного запрошення на громадські слухання мешканці ОТГ не отримали. Про чергові збори люди дізнались від священника в храмі, який серед «своїх» розказав про плани влади. Але попри це в загальному на двох зборах зібралось понад 200 осіб.
Слухання в Кунині пройшли в напівзруйнованому приміщенні Будинку Культури, що по вулиці Богдана Хмельницького. Там лунав крик, плач дорослих та дітей. Люди вже рік просять та благають почути їх, але у влади свої інтереси.
«Будівництво заводу планують на господарчій ділянці Національного природоохоронного парку «Розточчя». Згідно з генеральним планом, який 20 квітня ухвалили в обласній адміністрації на Архітектурно-містобудівній раді Львівської ОВА (але мають ще затвердити на черговій сесії ради громади), вказано, що на тій ділянці буде тільки завод, який працюватиме з коліс. Тобто тільки промисловий об’єкт. Полігону складування твердих, побутових відходів там немає. А в проєкті забудовника та інвестора він є. Виникає питання як воно буде працювати?», – каже мешканка села Бір-Кунинський пані Олександра.
За словами представників місцевої влади, на території, відведеної під будівництво, а це 45 га, розмістять ресурсний цех, який відбиратиме і відсортовуватиме 65% сміття, а решту відвозитимуть на інші сортувальні цехи по області. Хоча, за інформацією мешканців, ці показники варіювались. Ще на слуханнях в Бір-Кунинському, що проходили понад пів року тому, інвестор сказав, що відсортовуватиметься 70%, а інше буде захоронене, як сміттєзвалище.
«Те що вони говорять (влада – ред.) суцільна брехня. Слова не відповідають дійсності. Ми не дамо, не дозволимо», – заявила жителька Кунина пані Любов.
Громада вже неодноразово подавала звернення до поліції. Але у відповідь отримувала лише те, що складу злочину правоохоронні органи тут не вбачають.
Місцева влада каже, що сміття є, тож потреба у реалізації такого проєкту також є. Мовляв, крім того, що на території наведуть лад, так ще й щороку за переробку чужого сміття громада отримуватиме 10 млн грн в бюджет, на які обіцяють будувати дитячі, спортивні майданчики та дороги. Але й це не аргумент для жителів громади.
«Я проживаю за 60 метрів від майбутнього заводу. В нас екологічно чиста територія, навіщо її знищувати? Допоможіть нам, хто може, бо голова ОТГ Сало нас не чує. Просять і дорослі і діти. Нехай роблять той завод там, де є потреба. Село Магерів забруднений сміттям, у Лаврикові теж є звалища. Потрібно шукати територію, віддалену від населення. Зараз на цій території, де хочуть побудувати завод, люди не садять навіть городи, бо територія болотиста. Як буде сміття – все піде під землю. У нас хороша народжуваність, всі здорові. Чому ми маємо чиєсь сміття брати на свою чисту, екологічну територію?», – висловилась пані Ганна, жителька Бору.
На слухання прийшов також хлопчик Віталік з мамою. Вони живуть в Бору за 600 метрів від тої території, яку планують віддати під будівництво. Хлопець хоч має всього 9 рочків та вже поводиться по-дорослому та розуміє суть проблеми. Віталік зі сльозами на очах благав голову ОТГ Миколу Сало не будувати завод. На що голова відповів, що вони підмовляють дитину.
«Нащо ви робите звалище?! Війна на дворі. Вам війни мало? Майте совість», – благав Віталік.
Наразі у Львові будується сміттєпереробний завод загальною площею 9 га. Жителі впевнені, що з 45 га підприємства викиди в повітря будуть набагато більші. А це може призвести до екологічної катастрофи.
«Чому жителі Кунина чи Хитрейок вирішують, чи жити Бору в сміттю, чи не жити? То має вирішувати сам Бір. Чому ви не проводите слухання там? Як ми можемо вирішувати тут, чи втопити людей у смітті чи ні, як ви проводите слухання всюди, крім самого Бору-Кунинського», – галасували люди.
Жителі налаштовані на те, що якщо дійде до сесії громади, то вони встануть на мирний пікет, перекривши трасу міжнародного значення, повідомивши про це у відповідні органи.
«Вони кажуть про 45 гектарів території, але згідно плану, то вже буде 100 гектарів. Це земля, яка не підлягає під цей сміттєпереробний завод. Якби сюди приїхав еколог, прилад би показав те свіже повітря, яке зараз є. Вони (представники влади – ред.) маніпулюють людьми. Люди проти використовувати таку велику кількість землі, псувати те, що зараз гарне. Влада каже, що подібний проєкт використовується в Європі. Але де Європа, а де село на Львівщині», – каже пан Андрій, житель Бору.
Натомість в селі Хитрейки, що неподалік села Кунин на громадських слуханнях знайшлись ті, які висловились за будівництво.
«Я за те, щоб переробляли сміття. Люди не вірять, що може бути побудований завод, як в Австрії, а я вірю. За кордоном сміття сортують, і в нашому ОТГ треба місце, де сортувати та переробляти сміття. Я тільки за завод. Чому люди проти, не розумію», – сказала жителька Хитрейок пані Ірина.
Водночас противники будівництва заводу є й серед депутатів ОТГ.
«Звичайно, що я за громаду, разом з нею. Мене громада обрала депутатом і я представляю її інтереси. Я буду голосувати так, як скаже громада. Генеральний план села Кунина ще не затверджений. 20 квітня були громадські обговорення, але на розгляд сесії сільської ради це питання ще не виносили. А сьогодні представили основні принципи функціонування цього сміттєпереробного заводу», – каже Іван Марцін, депутат Добросинсько-Магерівської сільської ради.
Його колега Віктор Марушко, хоч на слуханнях і переконував громаду у важливості цього заводу з полігоном, та в коментарі LMN сказав: «Завжди дослухаюсь до думки і слів громади».
Під час других слухань за день в селі Хитрейки голова ОТГ Микола Сало, образившись на громаду, бо ті його не чули, хотів покинути залу посеред заходу. Але на вході стояв місцевий мешканець, 19-річний Володимир Хміляр. Голова ОТГ подумав, що хлопець йому блокує дорогу і відштовхнув його. Ба більше, після того Сало викрикнув до хлопця з погрозами «я тебе знайду, тобі буде …».
У хлопця бабуся працює у Кунинській школі і тепер Володя переймається, щоб бабусю не вигнали з роботи.
«Під час проведення зборів на рахунок сміттєзвалища голова ОТГ вирішив покинути залу нічого не пояснивши. Я просто стояв в дверях, він йшов, діалогу як такого не було, він відштовхнув мене від дверей і втік. Тілесної шкоди він не завдав, але після того сказав, що він мене знайде і мені буде погано», – розповів хлопець.
Тож наразі, за підсумком чергових громадських слухань, конфлікт і непорозуміння щодо будівництва сміттєпереробного заводу між мешканцями громади і її очільниками залишаються.
Нагадаємо, на громадських слуханнях, які проходили 28 лютого мешканці розказали, що коштів на реалізацію цього проєкту немає.
Олена Лещенко
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь