Інфекціоніст Андрій Бабяк: “Думаю, карантин 3 квітня не закінчиться. А тільки все почнеться” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
24 Березня, 17:49
logo-black

Інфекціоніст Андрій Бабяк: “Думаю, карантин 3 квітня не закінчиться. А тільки все почнеться”

Юлія Ліпіч

Головний інфекціоніст Стрия Андрій Бабяк почав вивчати питання коронавірусної інфекції, як щойно заговорили про перші випадки захворювання у Китаї. Зараз він готується до прийому пацієнтів з цією недугою в Україні. Звідки взявся COVID-19, як нам з ним боротися і яких наслідків чекати, лікар розповів LMN.

Зараз існує багато версій походження цього коронавірусу – від медичних до політичних. Яке з припущень вважаєте найімовірнішим?

– Сам коронавірус відомий ще з 1960-х років. Але тоді такого виду, як зараз, не було. Інший вид коронавірусу став збудником епідемії SARS у 2003 році, яка теж пішла з Китаю і від якої найбільше постраждали США. Але цей вірус поводив себе набагато легше, його швидше локалізували. У 2012-13 роках була тотальна епідемія MERS, яку спричинив близькосхідний коронавірус. Та його теж вдалося локалізувати. Нинішній коронавірус – з тієї ж родини, але він до грудня 2019 року був невідомий науці. Від нього немає перехресного імунітету, тому немає захисту.

Офіційна медицина трактує це як мутацію від тварини до людини. Припускають, що вірус пішов від кажанів, яких китайці їдять. Методом пасажу пройшла мутація і вірус адаптувався в організмі людини. Перші випадки пов’язують з ринком морепродуктів в Ухані. Але не на 100 відсотків, бо ж в Ухані є величезний вірусологічний центр – один з найбільших у світі. Є версія, що стався витік якогось матеріалу, тому люди почали хворіти саме там. Коли почалася госпіталізація перших китайців, лікар забив на сполох: поступають хворі з невідомою хворобою, деякі дуже важкі. Китай – комуністична країна, тому його попередили, аби не сіяв паніку. Тоді ж говорили, що сталася аварія, яка призвела до інфекційної недуги. Цей лікар згодом помер, заразившись коронавірусом від пацієнтів.

Є ще версія – коронавірус як біологічна зброя. Я не вірю. Адже бойовий штамп має вражати працездатне населення – «косити» воїнів або ж дітей, щоби не було майбутнього. Той вірус «косить» по типу природного відбору – людей похилого віку та немічних. У світі практично немає смертельних випадків від вірусу пацієнтів до 30 років. Хіба, коли молоді люди мають бронхіальну астму, хронічний бронхіт, цукровий діабет, онкологію чи є ВІЛ-інфікованими.

Якби китайці одразу зреагували на коронавірус, то можна би було уникнути пандемії? Які ще помилки призвели до неї?

– Така у них державна політика. Та другою серйозною помилкою стала поведінка європейців: не було настороженості, демократія вилізла боком. У Китаї, коли відчули, що не справляються, ввели строгий режим. Там кожен мав свій QR-код, за ними йшов моніторинг. У будь-який момент могли перевірити, де хто був. Таку систему ввів Ізраїль: коли людина прилітала в країну, ще в аеропорту зчитували її телефон. Призначали обсервацію на 14 днів. Якщо хтось порушив правило, його карточка спрацьовувала – і одразу була реакція: чого ви вийшли зі зони обсервації?

В Європі таку настороженість пропустили. Також пізно введені карантинні заходи – тепер Італія за це платить. То вона має свою особливість. По структурі населення – це найстарша країна Європи. Там великий відсоток людей, яким за 70. Італійці – дуже комунікабельні. Вони, хоч на інвалідному візку, але поїдуть до сусіда поспілкуватися, випити трошки вина. Третя помилка – коли ввели карантин, треба було активно займатися пропагандою: не можна їхати до діда з бабою, дітям треба сидіти вдома. На початку карантину усі італійці завернули до своїх старших родичів. Вважали, що карантин – це можливість побачитися з тим, з ким давно не бачилися. Тепер Італія «горить». А ми повторюємо її помилку.

Як ми маємо поводитися на карантині – взагалі не виходити на вулицю, чи все ж таки інколи гуляти?

– Я би не радив весь час сидіти в хаті. Зараз можна знайти варіант прогулятися по безлюдному парку, у лісі. Людям необхідне свіже повітря. Але не зустрічатися з друзями. Також треба постійно провітрювати домівку.

Під час карантину на роботу ходять медики, поліцейські, надзвичайники, продавці в продуктових магазинах, аптекарі – більше ніхто. Виконавча служба має працювати, але тільки ті підрозділи, які забезпечують життєдіяльність людей. Не треба прийоми вести.

Людям варто тримати дистанцію. Сьогодні у Стрию вийшов в магазин, дивлюся, по п’ять відвідувачів пускають. Решта стоять надворі у черзі на відстані один від одного. Коронавірус, на щастя, не летючий, не аерозольний, як кір чи сезонний грип. Ми його класифікуємо як повітряно-крапельний, а передача там йде лише крапельним шляхом. Якщо стоїш без маски за два метри від хворого, коронавірус до тебе не долетить, бо дуже важкий. Він опускається на поверхню. Скільки часу живе поза організмом людини, зараз ведуться дискусії. Одні кажуть, що три години, другі – дев’ять. Тому не так важливо ходити в масці, як мити руки. Якщо людина має ознаки навіть ОРЗ, варто одягати маску. Здоровій людині вона не потрібна, бо від вірусу не захистить. На вулиці не треба чіпати свого обличчя. Зі собою носити спиртовий антисептик. На ніч треба змащувати руки вологим кремом. Адже антисептики її дуже висушують. В жодному разі не наносити його перед виходом на вулицю. Бо у кремі коронавірус буде себе добре почувати.

Думаю, карантин 3 квітня не закінчиться, а тільки все почнеться. У нас неправильна політика зі заробітчанами та туристами. Щодня вони прибувають тисячами. І будуть перебувати. Я за те, аби українці поверталися додому. Але у 175 країнах хворіють на коронавірус, а в нас на кордоні міряють температуру, дають пам’ятку і народ їде на самоізоляцію. Ми – не корейці чи китайці, не маємо тої дисципліни. Одразу нам треба купити будматеріали, обновку на Пасху, обцілувати ікони. Пригадаємо цю жіночку з Житомирщини, яка померла.

Легше було би визначити хворих, якби вірус мав якісь симптоми, наприклад, висипку. Коронавірус ж одразу себе не показує. І оскільки у нас немає апаратів ШВЛ, та навіть бракує кисневих точок та засобів захисту, то нам треба садити таких людей на обсервацію. Для того слід оголосити надзвичайний стан та задіяти армію. Бо тільки вона нам принесе порядок. На військових базах та у казармах на 14 днів помістити приїжджих, навколо поставити озброєну охорону, аби не втікали. Після двох тижнів можуть іти витрачати свої євро.

Коронавірус виробляє імунітет, чи ним можна заразитися повторно?

– Будь-який вірус виробляє імунітет, просто у цьому випадку ми ще не знаємо, скільки він триває: пожиттєвий, на рік чи на місяць. У Китаї поки немає повторних випадків. Думаю, що ліки від нього можна робити з плазми крові уже перехворівших людей. Бо ж там виробляються антитіла. Від хвороби Ебола також не було ліків, їх почали виробляти з плазми пацієнтів, які одужали.

Мене питають, чи можна для профілактики капати імуноглобулін, бо там є антитіла. Так, там є антитіла до грипу А, грипу Б, риновірусу, але немає від коронавірусу, бо його у природі не існувало.

Зараз навколо коронавірусу з’являється багато міфів. Наче найчастіше хворіють люди з другою групою крові. По цьому немає серйозних наукових підтверджень. Так, як і на рахунок того, що куріння та алкоголь шкодять інфекції. Спирт допомагає, але лише у складі антисептика. Його там має бути не менше 60 відсотків. Також фейк, що від коронавірусу рятує щеплення від кору чи від грипу.

Правда лише те, що діти його легко переносять. Вірус вражає АМФ-2-рецептори, яких найбільше в легенях. У дітей їх мало, з віком їх стає більше, тому в організмі старшої людини вірус має де прикріплятися своїми коронами.

Які у лікарів прогнози: скільки українців можуть перехворіти коронавірусом?

– Науковці називають 80 відсотків населення. У таких масштабах проходить пандемія. Остання в таких розмірах була іспанка у 1918-19-тих роках. Тоді перехворіло мільярд людей. Загинуло – від 50 до 100 мільйонів заражених. Іспанка була зі значно вищим рівнем смертності. При коронавірусі летальні випадки коливаються у межах 3,5-4 відсотки. У людей до 30 років – практично нульова. У старших після 80 – 20 відсотків.

Якщо зважати на ті цифри, які ми бачимо в України, то можна стверджувати, що у нас смертність досить висока. Але вони – нереальні, бо немає нормального тестування. А воно є вкрай необхідним. Тести є різні. Експрес-тести працюють за принципом, як тести на вагітність. Тільки другі реагують на сечу, а експрес-тести – на кров. Спрацьовують раптово – змінюється колір. Але зараз пішло багато підробок. Також вони показують реальний результат на третій день хвороби. Коли нардеп Шахов захворів на коронавірус, на другий день усім у Верховній Раді поробили експрес-тести. Це ж наперед було відомо, що у всіх результат буде негативний.

Якщо експрес-тест виявиться позитивний, його треба перевірити методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Там добре видно вірус чи його обломки. Для цього береться мазок з носоглотки, бо коронавірус потрапляє через слизові – очі, ніс та рот. Якщо ж у лікарню потрапляє пацієнт з підозрою на коронавірус, у нього треба взяти мазок, запакувати, у спеціальній сумці-холодильнику везти до Києва. Добре, якщо дотримаються усіх норм, але це не завжди виходить. Такі дослідження мають проводити на місцевому рівні. У Львові є прекрасна вірусологічна лабораторія, але треба матеріал.

Кажуть, що до нас везуть 10 мільйонів експрес-тестів. Але їх потрібно робити лише у стаціонарі в лікарні. Бо ж треба знати як і коли його проводити.

Південна Корея пішла шляхом не ізоляції, а тотального тестування. У всіх лікарнях, супермаркетах, заправках поставили буси, де у людей беруть матеріал і тестують. Якщо тест позитивний – одразу у лікарню. Тому у них немає епідемії. Але нам таке не підійде, бо Корея – багата країна.

Як підготувати імунітет до зустрічі з інфекцією?

– Повноцінне харчування. Піст постом, але треба їсти м’ясо, рибу, багато вітамінів – цитрусові, яблука, ківі, банани. Головне – вітамін С. Бажано безпечні прогулянки. Хороші емоції, бо доведено науковцями, що коли людина у стресі, імунітет падає. Навіть якщо коронавірус потрапить в організм, то міцний імунітет з ним швидко справиться – і хворий навіть особливо цього не відчує.

При яких симптомах маємо звертатися до лікарів, аби уникнути ускладнень?

– Спочатку з’являється кашель – сухий, людина нічого не відхаркує, легко дере в горлі. Підіймається температура тіла – може бути 37 і 5, а може й до 40 дійти. 99, 9 відсотків пацієнтів з коронавірусом не мають нежиті та чхання. Але в деяких випадках може бути пронос, без блювання та болю в животі. Далі з’являється задишка. Доходить до того, що людина не може спати, тахікардія – пульс 120, часте та важке дихання. Тоді вже треба підключати до апарату ШВЛ.

Якщо з’являються перші ознаки, одразу треба звернутися до сімейного лікаря. Медик питає, де людина перебувала. Раніше зважали на Китай. Тепер – весь закордон, Буковина, Житомирщина, Київ, Івано-Франківщина. Далі сімейний лікар вирішує. Якщо перебіг хвороби легкий чи середньої важкості, пацієнт лікується амбулаторно на самоізоляції. Звісно, якщо живе не в гуртожитку, а в квартирі без літніх людей.

Температуру до 38 градусів не треба збивати. Більше 38 – госпіталізовують.

Є багато даних, що показують, як ібупрофен погіршує стан при коронавірусі. Пацієнти, які його приймали, потрапляли до реанімації, або ж помирали. Також не можна приймати аспірин. Зараз п’ємо лише парацетамол.

Чи можна надіятися, що коронавірус має сезонний характер, і ми його швидко позбудемося?

– Про сезонність немає досліджень. Але дивлюся на карту: в Африці дуже мало випадків коронавірусу. Можливо, це пов’язано з низькою діагностикою, а, можливо, з високою температурою повітря. Хоча про температуру йдуть суперечки між науковцями. Та можемо надіятися, що ближче до літа стане легше.

Знову ж таки не знаємо, якщо зараз поборемо цю інфекцію, чи з часом вона знову не повернеться. Але у випадку повторення людство уже мало би її перенести легше, бо буде колективний імунітет.

Фото: надані Андрієм Бабяком

  • 0
  • 37787
Схожі інтерв'ю