Святослав Шеремета: Музей Шухевича треба відновлювати поетапно | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
07 Січня, 18:22

Святослав Шеремета: Музей Шухевича треба відновлювати поетапно

Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що Музей Романа Шухевича в Білогорщі, знищений 1 січня російськими безпілотниками, відбудовуватимуть після перемоги. Це рішення викликало широке обговорення, зокрема, й в політичних колах. Комісія обласної ради з питань культури і інформаційної політики та промоції вже заявила, що за відбудову музею треба братися якомога швидше. Чому така позиція і чи буде Львівська обласна рада звертатися до міста з проханням переглянути ухвалене рішення LMN поговорила з головою згаданої комісії, депутатом облради Святославом Шереметою в ефірі проєкту «Погляд з Хмарочоса». 

 

Оскільки склалась така ситуація з музеєм Романа Шухевича, що він перебуває на балансі обласної ради, а приміщення належить Львівській міській раді, на вашу думку, хто мав би ухвалювати рішення про те, коли і за який кошт відновлюватимуть музей?

Музей Романа Шухевича – це відділення Львівського історичного музею, який є комунальним закладом Львівської обласної ради. Відповідно, музей Шухевича має відновлювати Львівська обласна рада, але приміщення історичне і є комунальною власністю Львівської міської ради, тому я переконаний, що це має бути спільна позиція. Мені здається, що після такого нападу на українську пам’ять, на українську історію, ми повинні зібратись і спільними зусиллями відновити музей, побудувати новий виставковий простір для того, щоб зробити в Білогорщі місце національної пам’яті світового рівня. Знову ж, я абсолютно не хотів би, щоб хтось на себе перетягував ковдру, бо вже зараз в мене складається враження, що міська рада має якусь свою позицію і починає про неї заявляти. Ми проводили на місці виїзне засідання комісії культури і прийняли відповідні рішення. Далі має бути засідання двох комісій культури як Львівської обласної, так і міської рад. Тут має бути повне порозуміння між обласною та міською владою, тому що це є наша історія і пам’ять. Я переконаний, що ми не маємо тут щось ділити…

 

Але Андрій Іванович Садовий вже заявив, що відбудова музею буде після війни. Зараз оголосять архітектурний конкурс, щоб розуміти, що будемо відбудовувати, але відбудова точно після перемоги. Та чи не мала би тут ще й обласна рада сказати своє слово?

 

Ініціюємо розгляд даного питання на сесії Львівської обласної ради. На комісії ми прийняли рішення і звернулись до в.о. голови облради, щоб він згідно регламенту скликав позачергову сесію. Якщо ж ця сесія не буде скликана, то найближчим часом має відбутись чергова сесія і це питання, яке має бути там розглянуте і, відповідно, мають бути прийняті рішення.

 

Тобто можна очікувати, що обласна раду буде звертатись до Андрія Івановича Садового, до міської ради з тим, щоб вони переглянули це рішення про будь-яку відбудову після нашої перемоги з тим, щоби, можливо зробити якесь співфінансування, прийняти допомогу від благодійників і все-таки цю садибу відбудувати?

Я переконаний, що буде відповідне звернення Львівської обласної ради і я дуже сподіваюсь на створення спільної робочої групи і на спільну роботу і обласної, і міської влади для відбудови музею, і не тільки цього музею.

Ваша комісія обласної ради з питань культури і інформаційної політики та промоції вже прийняла рішення, що музей треба відбудовувати. Власне, це рішення стосується, що музей треба відбудовувати вже чи після війни і чи вже були якісь переговори між міською радою і комісією обласної ради?

 

Коли ми розглядали дане питання було керівництво музею, була наша комісія. На нашу думку, потрібно і відбудувати музей, і розвивати музей. Ми розуміємо, що розвивати музей можна буде тільки після війни. А доти, і це спільна думка членів комісії, пасувало би музей відбудувати, і зробити це найближчим часом.

Ворог хотів стерти пам’ять про лідерів українського національного визвольного руху, стерти пам’ять про головного командира УПА Романа Шухевича. Ми знаємо, що після його загибелі 5 березня 1950 року власне у цьому приміщенні москалі та комуністична влада зробила все для того, щоб сховати тіло загиблого командира. Ми до цього часу не знаємо, де є поховання Романа Шухевича. І тому ми повинні робити все зараз, щоб місце пам’яті, де зробив героїчний вчинок Роман Шухевич, було загальноукраїнського і світового масштабу. Тому ми повинні відновити автентичну будівлю. Зрештою, ми бачили, що збереглися сходи, де прийняв свій останній бій Роман Шухевич. Це є історичний факт. Так вони обгоріли, але вони збереглися і нам здається, що все-таки вдасться відновити дану будівлю. Але однозначно, що після війни потрібно будувати нові, сучасні музейні площі і робити музеї на зразок найкращих світових музейних експозицій. Але ми прекрасно розуміємо, що робити це під час війні складно, і не факт, що доцільно вкладати в це величезні кошти. І тому, мені здається, ми повинні поетапно робити – перше відновлювати будівлю і відновлювати експозицію, та, яка є, яка була, а друге – її розвивати.

В заяві на сайті обласної ради йдеться про те, що планується ініціювати звернення до військово цивільної адміністрації з приводу посилення захисту від можливих терористичних повітряних атак інших музеїв та місць історичної пам’яті. Про що йдеться? Як можливо захистити музеї додатково?

Ми розуміємо, що були напади на два музеї національної пам’ять пов’язані з Романом Шухевичем та Степаном Бандерою. І не виключено, що можуть піддатися ракетним чи шахедним ударам і інші місця історичної пам’яті, місця культурної спадщини. Тому потрібно зараз посилити їхню охорону. Зрештою, свого часу від військової адміністрації була інформація про те, що готуються відповідні мобільні групи, які власне будуть боротися з шахедами в першу чергу. Тому ми звернулись до військової адміністрації,

щоб в пріоритеті такого захисту були не тільки об’єкти критичної інфраструктури, а й важливі місця національної пам’яті. Знову ж, для прикладу, якщо б якась мобільна група мала своїм завданням захищати музей у Білогорщі, то знищення музею б не відбулося. Тепер потрібно, щоб місця національної пам’яті були в переліку діяльності мобільних груп, якщо є недостатня кількість цих груп, то її треба збільшити. Я переконаний, що тут однозначно може долучиться і бізнес, і громадяни.

 

Розмовляли Мар’яна П’єцух та Юлія Аронова

User Image
Вікторія Васильченко
  • 0
  • 91
Схожі інтерв'ю