«Коронавірус призводить до загострення захворювань хребта та суглобів» – лікар-ревматолог Мирослава Стигар – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
12 Січня, 14:26

«Коронавірус призводить до загострення захворювань хребта та суглобів» – лікар-ревматолог Мирослава Стигар

Впродовж року, відколи людство стикнулося з новим вірусом SARS-CoV-2, медики та вчені  намагаються оцінити масштаби тієї шкоди, яку отримує людський організм через небезпечну недугу. Незважаючи на численні дослідження, на жаль, достеменно наслідки хвороби досі не вивчені. Втім, як зазначає кандидат медичних наук, ревматолог та УЗД-спеціаліст львівського медичного центру «Urosvit» Мирослава Стигар, наслідки хвороби можуть позначитися на подальшому здоров’ї кістково-м’язевої системи людини.

«Перші симптоми, які відчувають пацієнти, котрим в подальшому діагностують коронавірус – підвищена температура, ускладнене дихання, ломота в тілі, біль в м’язах, кістках, особливо, суглобах. Covid-19 безслідно не проходить. Через певний час, коли організм здолає інфекцію й настане довгоочікуване одужання, наслідки хвороби можуть позначитися на подальшому здоров’ї кістково-м’язевої системи людини», – каже Мирослава Стигар.

Лікарка, котра спеціалізується на сучасних методах діагностики та лікуванні артритів, артрозів, подагри, остеопорозу і т. п., відмічає, що з початком пандемії коронавірусу, значно зросла кількість пацієнтів з грижами міжхребцевих дисків, зі стенозом хребетного каналу, коксартрозом тазостегнового суглобу.

Як саме страждає опорно-руховий апарат під час вірусу?

Коронавірус призводить до загострення захворювань хребта та суглобів. Перш за все, це трапляється тому, що на людський організм впливає режим суворої ізоляції, внаслідок чого життя стає малорухливим. Люди не мають можливості проживати свій звичний спосіб життя, наприклад, достатньо прогулюючись містом чи займаючись спортом, також набирають зайву вагу. Це, звичайно ж, негативно впливає на опорно-руховий апарат.

Одна з причин – ослаблений імунітет?

Так, серед інших причин, що мають несприятливий вплив на кістково-м’язеву систему – зниження імунітету, що трапляється внаслідок впливу інфекції. За час пандемії профільні спеціалісти, зокрема, неврологи, нейрохірурги, ревматологи, артрологи відмічають, що у пацієнтів, які перенесли Covid-19, загострились запальні процеси в суглобах та хребті саме на фоні ослаблення імунної системи.

Ріст захворювання кістково-м’язевої системи та порушення в роботі опорно-рухового апарату пов’язані також з неможливістю вчасно потрапити на консультацію до лікаря. Дехто з пацієнтів, які не досить свідомо ставляться до власного здоров’я, посилюють проблему, відтягуючи до останнього візит до медичного закладу. Інші нівелювали візит до лікарні через перепрофілювання стаціонарних відділень на профільні госпіталі з прийому хворих на коронавірус. Втім, вчасний візит до лікаря, який призначить ефективне лікування – запорука успіху на одужання.

Люди, яким пощастило не стикнутися з коронавірусом віч-на-віч, або ті, хто переніс легку форму, не зовсім вірять в існування вірусу, не дотримуючись карантинних правил, тим самим наражаючи на небезпеку себе та інших. Вірус Covid-19 ще не достатньо вивчений, втім те, що вже відомо, дає підставу робити наступні висновки.

Стало зрозуміло, що коронавірус не такий смертоносний, яким його уявляли, приміром, навесні 2020-го року на фоні спалахів в Італії з численною кількістю летальних випадків. Втім, з точки зору тих ускладнень, які виникають в тому числі й в опорно-руховій системі, слід усвідомити, що коронавірусна хвороба – це не вигадка іпохондриків. Тож людям конче необхідна допомога в лікуванні симптомів, аби не доводити організм до виснаження.

Які відбуваються зміни в скелетно-м’язевій системі після хвороби?

З боку опорно-рухової системи пацієнти, які перенесли Covid-19, можуть відчувати як помірний, так і сильний біль в суглобах та м’язах. Через нього інколи складно пересуватися, особливо під час надмірних фізичних навантажень.

Найпоширеніший симптом коронавірусу на скелетно-м’язеву систему – підвищена втомлюваність організму навіть через три місяці з початку хвороби. Причому її відчувають понад 50 відсотків пацієнтів, незалежно від того, проходили вони лікування у звичайній палаті чи у відділенні інтенсивної терапії.

Підступність недугу ще й в тому, що він вражає та змінює роботу багатьох систем організму. Таким чином, необхідно бути вкрай обачними та уважними до тієї кількості фізичних навантажень, які даєте на організм. Не треба зволікати, краще одразу записатися на ультразвукову діагностику суглобів та консультацію до лікаря-ревматолога.

Як відновлювати активність?

Після ураження організму Covid-19 не слід його перевантажувати. Наголошую на тому, що й після одужання відновлювати фізичну активність треба вкрай обережно. Так, пацієнтам, які мали порушення з боку опорно-рухового апарату, відчували біль в суглобах та м’язах, необхідно починати з подолання мінімальних відстаней (10-30 хвилин ходьби), поступово повертаючись до тих навантажень, які були до захворювання на коронавірус.

Важливо дотримуватися розумного балансу: не перебувати зовсім нерухомо, втім і не перевантажувати організм. Загалом же, люди, які перенесли Covid-19 будь-якого степеню тяжкості, потребують інтенсивного нагляду протягом щонайменше перших 3-х місяців, а то й пів року. На жаль, єдиного організму відновлення активності немає, оскільки кожен організм індивідуальний як і в проявах та симптомах хвороби, так і в швидкості повного одужання.

Які ще можуть бути ускладнення?

Міалгія та артралгія – ті ймовірні ускладнення з боку опорно-рухового апарату, з якими можна стикнутися після перенесеної коронавірусної хвороби. Які симптоми притаманні цим захворюванням? Це, перш за все, стійкі больові відчуття в суглобах або в м’язах відповідно. Біль може бути ниючим, давлючим, супроводжуватись набряками.

Для того, аби зняти ці симптоми не варто одразу використовувати нестероїдні протизапальні препарати, оскільки вони можуть несприятливо впливати на інші запальні процеси в контексті перенесеного вірусу. Перш ніж визначитись з відновлювальною терапією для кістково-м’язевої системи, обов’язково зверніться за консультацією до лікарів.

До слова, всі ці послуги можна отримати у медичному центрі «Уросвіт», що за адресою:

м. Львів, вул. Огієнка, 3  (на території “Залізничної лікарні”).

Тел. для запису: +38(032)226 30 80; +38 096 700 30 80. www.urosvit.com

У медичному центрі «Уросвіт» записатися на прийом до лікаря досить легко, а медичні працівники вірно діагностують проблему, зможуть надати вчасну консультативну допомогу, призначать лікувальну терапію.

 

  • 0
  • 2802
Схожі інтерв'ю