Юрій Островський: «Найлегше фальсифікації провести у Турківському, Старосамбірському, Мостиському районах. Але на Пустомитівщині їх буде найбільше” | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
26 Березня, 18:26
logo-black

Юрій Островський: «Найлегше фальсифікації провести у Турківському, Старосамбірському, Мостиському районах. Але на Пустомитівщині їх буде найбільше”

Юлія Швидко

Львівський правозахисник Юрій Островський розповів LMN про порушення, зафіксовані під час цієї передвиборної кампанії та можливі фальсифікації у день виборів. Зустрічаємося в робочому офісі правозахисника “Островський та партнери».

Як ви оцінюєте цю передвиборну кампанію, її можна назвати чистою?

-Звісно, що ні. Фальсифікації йдуть від найвідоміших кандидатів, до яких прикута вся увага громадян України – Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Володимира Зеленського. Порушення є масові. Команда Порошенка зараз застосовує технології, які раніше ще не використовувалися. Продумала цілу сітку мережевого  маркетингу – за таким принципом навчає людей, роздає інструкції, як правильно агітувати, переконувати виборців, аби голосували за їх кандидата. Для заохочення людям дають спеціальну пластикову ID-картку з QR-кодом. За допомогою SMS-ки вона активується – і виборцю потрапляє на неї 500 гривень. Звісно, що малозабезпечені люди на таке ведуться. Також виборців лякають, що, як за Порошенка не проголосують, то не отримають субсидії.

На якого виборця вони орієнтуються? Усі ж розуміють, що можна взяти гроші, а у день виборів проголосувати «по совісті».

-Законом передбачена таємниця голосування. Заборонено фотографувати, але фотографують і відправляють на вайбер працівникам у штабі кандидата. Це так звана таємна звітність.

Люди не розуміють, що, якщо ослухаються тих, хто їх підкуповує, їм нічого не загрожує. Малозабезпечену людину легко подавити, залякати. Якщо її переконують, то вона підсвідомо зобов’язана. 20 відсотків візьмуть кошти та проголосують за свого кандидата. Інші бояться: з владою краще не жартувати. Бачать, як знищують активістів, журналістів, правозахисників.

Усілякі заохочення виборців вважаються підкупом лише в тому випадку, коли сума переважає 60 гривень. У бідному селі живе одинока бабця, обділена увагою, то їй достатньо принести кілограм гречки, банку консервів та сказати добре слово – готовий виборець. Цей пакет буде коштувати 55 гривень, тому не буде підкупом. Це непорядно, маніпуляція людьми, але за нього не притягнеш до відповідальності.

Як поводитися людині, яку намагаються підкупити?

-Кожна сучасна людина має смартфон з камерою. Треба зняти того, хто пропонує купити голос, повідомити у поліцію, СБУ. Долучити відео. Можливо, у політичній площині ви нічого не доведете. Але таким чином можна злякати порушника. Провести так звану профілактику. Бо відповідальність за підкуп виборця є майже смішною. Відноситься до легких злочинів та злочинів середньої важкості. Тут передбачений штраф – від 1700 до 5100 гривень. За людиною стоїть велика партія. Вона й заплатить за неї штраф. Якщо ж дадуть умовний термін, то, коли він закінчується, судимість погашається.

На таку діяльність часто підписуються молоді люди, які несвідомі, не цікавляться політикою, але їм треба гроші. Пенсіонери на таке погоджуються.

Чи змінилася свідомість виборця від часу Революції Гідності?

-Одразу після Революції свідомість змінилася, але тепер вона притупилася зневірою. Ця зневіра досягла апогею. Люди стали політично апатичні або політично агресивні. Свідомості залишилося дуже мало.

Майже всі голови ОТГ на Львівщині висловили підтримку Петру Порошенкові. Як це може вплинути на виборчий процес?

-Суттєво. Бо голови ОТГ – авторитети певних громад. Голова сказав проголосувати, значить, треба проголосувати. Ніхто не хоче з ним сваритися, бо завжди від нього щось потрібно.

Яких порушень слід чекати у день виборів?

-Є стара технологія – карусель. Виборець отримує бюлетень, виносить за межі дільниці, віддає старшому цієї групи. Той ставить галочку, дає наступному виборцю, який кидає його в урну, а чистий виносить. Таку схему важко прослідкувати. Буває, що заходить група молодиків, розпочинають сварку. Вся увага прикута до них – у цей час виборці виносять бюлетені.

Спостерігачі від непрохідного кандидата бачать, що є стопочка – десять голосів за нього. На дільниці вимикають світло. У протоколах за цього кандидата – нуль. П’ять бюлетенів пішло до одного популярного кандидата, п’ять – до іншого.

Вважаю, що це злочин – за стільки часу не впровадити відеоспостереження за дільницею. ЦВК вперто відмовляється це робити.

Чи будуть «мертві душі»?

-Завжди використовувалися. Певна кількість виборців не прийде на голосування. Їх бюлетені мають погашатися. Але нема камер, незалежного об’єктивного контролю – і нема гарантії, що хтось за когось не проголосує. Це можна дізнатися лише від людини, яка не голосувала, але голос віддала. Але як вона про це дізнається? А ніяк. Тому такі речі сходять з рук.

Також незрозуміла ситуація може виникнути зі заробітчанами. Українці закордоном дуже залежні від роботи і не завжди день виборів – вихідний. Якщо й так, чи буде виборча дільниця в його місті, чи він виявить бажання їхати в інше місто? Заробітчани – люди, ображені на владу. Тому часто не хочуть голосувати. Об’єктивно розуміємо, що теж ймовірно, що їх бюлетені використають. Там не буде серйозного контролю.

Кому і яка відповідальність загрожує за такі порушення на дільницях?

-Закон передбачає позбавлення волі від двох до чотирьох років. Розуміємо, що це злочин, не пов’язаний з насильством, тому максимум – умовний термін. У практиці були випадки, коли голів та членів дільниць притягували до відповідальності. Але це умовний термін або смішні штрафи.

Де на Львівщині найбільше можна чекати на фальсифікації?

-Найлегше фальсифікації провести у куточках, віддалених від обласного центру, де менше контролю – Турківський, Старосамбірський, Мостиський райони. Але найбільше буде порушень на Пустомитівщині. Це окрема республіка братів Дубневичів, які є представниками певної партії.

Тепер за селфі у виборчій кабінці обіцяють притягнення до кримінальної відповідальності. Як треба поводитися на дільниці, аби звідти вийти без судимості?

-Селфі не можна робити в кабінці, бо є побоювання, що можете сфотографувати бюлетень. Але ще більшим буде порушенням, якщо хтось, побачивши спалах чи звук від відеоапаратури, зайде до вас у кабінку. Телефон теж ніхто не має права конфіскувати. Речі та документи можна вилучати лише за рішенням суду в рамках кримінального провадження. Можна сфотографувати таку особу, але важко щось довести.

На минулих виборах на дільницях були ручки, чорнила яких зникають. Бажано прийти зі своєю ручкою. Мати смартфон чи цифрову камеру. Якщо починаються якісь заворушення – фото та відео викласти в соцмережі, викликати поліцію. Перед походом на дільницю не полінуватися почитати права виборця.

Як можна запобігти фальсифікаціям?

-Усі статті за правопорушення можна буде виключити, якщо в Україні запровадити електронні вибори, як в Естонії, Індії. Всі сервери мають бути захищені. Це дасть можливість людині проголосувати, не виходячи здому. Виборець заходить в електронний кабінет – на голосування витрачає секунди. ЦВК результати бачить миттєво. Якщо людина не в Україні, то зможе теж проголосувати.

Фото: прес-клуб Львів

  • 0
  • 1018
Схожі інтерв'ю