Яке воно Різдво на фронті: розповідь отця Михайла, військового капелана з Городка | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
12 Січня, 13:15
logo-black

Яке воно Різдво на фронті: розповідь отця Михайла, військового капелана з Городка

Різдво, Святвечір.. актуальне питання дати святкування не лише серед цивільних, а й серед військових, які зараз на фронті. Військовий капелан, відомий на фронті, як «Апостол», голова духовно-патріотичної організації при церкві у Городку на Львівщині Михайло Греділь, який нещодавно повернувся з Бахмутського напрямку, розповів LNN про це свято на фронті.

Отче, чи сповідаються військові перед Різдвом?

Сповідаються військові перед Пасхою та Різдвом найчастіше з Галичини. Вони є практикуючі християни та з малку навчені до традицій. А наші вже хлопці заохочують своїх побратимів до сповіді, які далекі від цього. Є багато таких випадків, що ті хлопці, які жодного разу не ходили до церкви, будучи на фронті, приступають до тайної святої сповіді. Буває, військовий хоче посповідатись перед важливим боєм.

Щодо змін календарних – святкують переважно 25 грудня чи 7 січня?

Кожен собі обирає коли святкувати. Цього року ще 50/50. Для цивільних та військових простіше. Але сама церква не може так швидко перейти на інший день святкування. Бо весь літургійний календар, кожне свято підготовлює нас до більшого свята. Важливим перед Різдвом є піст, який триває 40 днів. Ми не можемо скасувати половину посту і святкувати 25 грудня. Якщо церква перейде на григоріанський календар, то всі іменини, дні ангела потрібно також переносити. Для когось святкування це вживання спиртних напоїв, а літургійний і духовний зміст Різдва не обов’язковий. Право кожного, але для церкви все набагато складніше. Можливо в 2025 році, коли ми всі разом матимемо спільну Пасху за календарями наша церква буде готова перейти на іншу дату, повністю на григоріанський календар.

Чи є традиція 12 страв? Є взагалі на фронті така можливість?

Наші хлопці з Галичини по можливості святкують Святвечір, це і є можливість передати наші традиції іншим регіонам. Навіть на передову найосновніші страви привозять або військові капелани або волонтери. А ще є традиція коляди. Один з підрозділів переодягається та робить вертепну драму іншому. Колядують та вечеряють.

Які побажання у військових?

Вони бажають, щоб чим пошвидше закінчилась війна і вони повернулись додому, щоб більше ніколи не пропускати важливих періодів в житті своїх близьких.

 

Олена Лещенко

Нагадаємо, раніше волонтери духовно-патріотичної організації «Апостольська Чота», головою якої є Отець Михайло Греділь, за благодійний вечір з небайдужими зібрали понад пів мільйони для ЗСУ.

  • 0
  • 524
Схожі інтерв'ю