Чому військові і ветерани потрапляють в пастку залежностей і як їм допомогти
Алкогольна, наркотична та ігрова залежність серед військових стала серйозною проблемою, особливо у контексті сучасних подій, де воїни стикаються з постійним стресом, небезпекою для життя, втратами побратимів та постійними травматичними подіями.
На Львівщині діє громадська організація “Центр реабілітації та психосоціальної підтримки «Я можу», яка допомагає ветеранам та ветеранкам, військовослужбовцям з посттравматичним стресовим розладом, людям які постраждали від війни, жінкам, що потерпають від насилля та людям, які мають психосоціальні проблеми з алкогольною, наркотичною та ігровою залежностями,відновити та зміцнити ментальне здоров’я.
Засновницями реабілітаційного центру є волонтерка Леся Скоп, психіатриня Лілія Заблоцька та психологиня Валентина Солдатюк. «Я можу» працює за власною авторською методою, яка корегується під кожну людину індивідуально. Реабілітаційна програма створена Олегом Фітькало та Валентиною Солдатюк.
Олег Фітькало – лікар-нарколог вищої категорії, психотерапевт, доцент кафедри психіатрії та психотерапії Львівського медичного факультету імені Данила Галицького. У лютому 2022 року він став до лав Збройних Сил України. Служив командиром мінометного взводу мінометної батареї. 27 липня 2024 року був нагороджений Орденом Святого Пантелеймона.
Валентина Солдатюк – практичний психолог, соціальний педагог, клінічний психолог, адиктолог, провідний фахівець у напрямку психотерапії узалежнень, співжалежності, психотерапевт кататимно-імагінативноїпсихотерапії, сучасної психоаналітичної орієнтованоїпсихотерапії, символдраматист, арт-терапевт, майстер проективних методик, фасалітатор, член ІРСГП та Української спілки психотерапевтів. Психолог із попередження та лікування ПТСР у ветеранів військових дій та військовослужбовців.
LMN поспілкувалася з Лілією Заблоцькою та Валентиною Солдатюк, щоб дізнатися більше про причини виникнення алкогольної та наркотичної залежності у військових, перші симптоми, на які варто звернути увагу, та як подолати цю проблему.
“Основними причинами алкогольної та наркотичної залежності серед військовослужбовців є бойові дії, екстремальні ситуації, які викликають стрес, тривожні стани, депресії, посттравматичний стресовий розлад. Тому, як спосіб подолання негативних емоцій та переживань, що призводять до психологічних розладів,воїни вдаються до психоактивних речовин. Крім цього, через травми та біль, отримані в період війни, військові, не будучи обізнаними у медикаментозних препаратах, для зняття больових відчуттів часто використовують наркотичні анальгетики та різні аптечні препарати, які викликають залежність. Найяскравіше стає видимою проблема, коли воїн повертається та стикається з труднощами з адаптацією у мирному житті», – пояснює Валентина Солдатюк.
Психологиня розповідає, що залежними можуть стати люди будь-якої вікової категорії, причини у кожної свої. До прикладу, військовослужбовець, потрапляючи у епіцентр бойових дій, психологічно перенавантаженийпостійним перебуванням на межі життя та смерті, пораненнями і втратою побратимів. Важливу роль відіграють сімейні обставини, бо, маючи свою сім’ю,військовослужбовець перебуває у постійних переживаннях за безпеку своєї родини. Додатковий стрес – це тривале розлучення і можливі проблеми в стосунках. Також через тривалу службу і великий досвід, який залишає глибокі психологічні травми. Фізичні навантаження, при яких не має збалансованого харчування, та невнормований сон дає загострення старих захворювань та набутих проблем зі здоров’ям, які можуть так само призвести до зловживання, будь-якими ПАР (психоактивними речовинами).
З початком повномасштабного вторгнення кількість таких випадків збільшилася. Лілія Заблоцька назвала основні ознаки залежності, які можуть розпізнати члени сім’ї:
Рекомендації психолога для сім’ї залежного:
Як розповідає пані Лілія, у реабілітаційному центрі вони працюють за авторською методою, програма якої складається з різних напрямів психології та адиктології із залученням медитаційної (майндфулнес/ретрит/йога) та спортивної (кінезіотерапія/йога/плавання/лікувальна фізкультура/змішані єдиноборства, бокс) напрямків.
“Реабілітаційна програма дає можливість інтегруватиплан реабілітації індивідуально до людини на зустрічі, депроводиться діагностика психіатром та наркологом, психологом та соціальним працівником, враховуючи специфічні потреби і обставини кожного. Сам процес реабілітації – це тільки початок, фундамент для відновлення якості життя”, – говорить лікарка.
В Центрі людину супроводжують поетапно:
У планах команди ГО «Центр реабілітації та психосоціальної підтримки «Я можу» розширення сфер діяльності даної реабілітаційної програми та створення нового окремого відділення для залучення більшої кількості ветеранів та ветеранок, військовослужбовців, які потребують психосоціальної реабілітації.
За для цієї мети ГО «Центр реабілітації та психосоціальної підтримки «Я можу» запрошує до співпраці донорів та меценатів, щоб разом втілити та реалізувати даний проєкт.
Рахунок ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ “Центр реабілітації та психосоціальної підтримки “Я Можу”:
UA723510050000026007879216920
ЄДРПОУ 45260739
Найближчим часом наші менеджери дадуть відповідь