«У нас всі безсмертні»: як живе Львівщина на карантині | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
16 Березня, 21:36
logo-black

«У нас всі безсмертні»: як живе Львівщина на карантині

Марія Оринчак

З 12 березня на всій території України запроваджено карантин. Сьогодні голова Львівської ОДА анонсував найближчими днями введення ще серйозніших обмежень. Зокрема, закриття торгово-розважальних центрів, обмеження руху громадського транспорту на території області та перехід усіх можливих установ на дистанційну форму роботи. LMN поцікавилась, як живе Львівщина у перші дні карантину.

Сьогодні міська рада Городка перейшла на дистанційну форму роботи, інші державні установи наразі працюють.

«На вулицях дуже мало людей у масках, переважно це молодь. Старших у засобах захисту практично немає. Загалом кількість людей на вулицях суттєво зменшилась», – розповідає місцевий мешканець Василь.

У Стрию сьогодні людно. Місто живе у звичному режимі: міщани ходять на каву, прогулюються центром. Дехто жартує, що місто не на карантині, а на канікулах. Приміські маршрутки переповнені. 

«У магазинах біля каси ніхто не дотримується дистанції. Там не організовано дизенфікацію дверних ручок, корзин, візочків. Немає розміток на підлозі біля кас. Не всі продавці в масках. Така ж ситуація і в банках. Людям потрібно пояснювати, як поводитись на карантині. Черги мають форматуватись на вулиці, а в приміщення треба заходити лише тоді, коли з‘явиться віконечко в касу, банкомат чи термінал. Крім того, як на мене, приміщення мають закриватись на технічні перерви, щоб проводити дезінфекцію», – розповідає стриянка Надія Павлюк. 

Місцева підприємниця Тетяна Драган каже, що свою точку швидкого харчування сьогодні закрила на карантин, поки що до квітня, а якщо буде потреба – продовжить. Відповідної вказівки від місцевої влади для усіх підприємців поки що не було.

«Дивує, що люди ходять по базарі, як нічого не бувало. У масці була тільки я. Люди на мене тикали пальцем і обходили, бо думали що я хвора. Треба, щоб ввели штрафи за порушення карантину, і тоді все буде добре», – каже Марія Джус.

Стрияни розповідають, що купити медичні маски чи антисептики в аптеках вже неможливо. Якщо й пощастить знайти десь маску, то коштує вона не менше 20 гривень.

У Самборі на вихідних на повну потужність працювала частина місцевих клубів. Сьогодні деякі магазини зачинені, проте більшість таки працює. В автобусах, як і раніше, багато пасажирів.

“Карантин не карантин, а на роботу треба їхати кожен день. Чула, що кількість маршруток зараз мають скоротити, не знаю, як воно буде. То ж і зараз треба інколи добре ввечері настоятись, поки доберешся, а так взагалі біда буде”, – розповідає пані Світлана з села Торчиновичі. Жінка працює у Самбірській лікарні.

Водій маршрутки Львів-Турка каже, що їм поки про скорочення маршрутів нічого не повідомили.

У Дрогобичі працюють не тільки магазини та базар, а й стихійний ринок.

«За Прометеєм (торговий центр, – LMN) жіночки з сіл торгують молочкою і всім, чим тільки можна, без масок. Поліції не видно. Ніхто не перешкоджає стихійній торгівлі», – каже дрогобичанка Надія Теслюк. 

Щоправда, до деяких закладів черга формується на вулиці, зокрема до відділень «Нової Пошти». Люди зберігають дистанцію не менше 2 метрів.

«Це дуже хороший приклад для інших. Чесно кажучи, коли бачиш, що люди дотримуються правил, то аж гордість якась з‘являється і віриться, що не все втрачено. Я чула, що то не тільки так в Дрогобичі, по всіх відділеннях така дисципліна», – каже дрогобичанка Галина Фіголь.

Ситуація з масками та антисептиками така ж, як і в Стрию: якщо і є, то за значно завищеними цінами.

«Взагалі багато людей у нашому місті ставляться до карантину байдуже. Я розумію, що, звичайно, паніки не потрібно, але має бути обов’язок перед собою і суспільством – дотримуватись елементарних правил строгої гігієни, кашльового етикету та користуватись антисептиками», – вважає Світлана Рубаш. 

Біля вокзалу у  Старому Самборі повним ходом іде торгівля. Вранці у будівельному та промислових магазинах були черги. 

Частина державних установ та комерційних підприємств обслуговували людей у рукавичках та масках. Окремі заклади стежили за формуванням черги та дотриманням дистанції.

Лікарі Старосамбірщини попросили обмежити відвідування поліклінічного відділення, натомість радять звертатись до сімейних лікарів. 

У Кам’янці-Бузькій масок, як жартують місцеві, вдень з вогнем не знайдеш. Як і антисептиків. Однак люди не впадають у паніку: діляться одні з одними рецептами саморобних санітайзерів. 

“Сьогодні була в аптеці та магазині. Обслуговуючий персонал усюди був в масках і рукавичках. Але на вулицях людно, дітки гуляють групами, у центрі всі магазини відкриті і не лише продуктові. Словом, місто живе у звичайному ритмі”, – розповідає Наталія Болубаш.

Найлюдніше у Кам’янці-Бузькій зараз на дитячих майданчиках. У місті закрили павільйони на ринку, однак заклади харчування, салони краси та магазини працюють, як звично.

“На превеликий жаль, наші люди не готові до карантину. В аптеці хотіла зберегти дистанцію між відвідувачами, то ішли поперед мене. У масках не ходять, а батьки взагалі не контролюють дітей, – зазначає Надія Гнатовська з Мостиськ. – Наш район прикордонний, дуже багато людей повертається з заробітків і не дотримується правил самоізоляції. У перші ж дні починають провідувати всіх, кого можна: друзів, рідних, сусідів. А воно ж дуже швидко поширюється”.

 Жителька Судової Вишні, що на Мостищині, пані Марія розповідає, що про загрозу спалаху коронавірусу в місті свідчать хіба що черги в магазинах.

«Люди, певно, думають, що головне, що врятує нас від біди, – це запаси їжі, – каже жінка. –  В магазинах повно людей, розбирають продукти. Хтось пчихає, хтось кашляє – ніхто нікому зауваження не робить. Найбільше дивує те, як багато людей в лікарні. Моя сестра – медсестра, каже, пенсіонери приходять з хронічними хворобами, поскаржитися на давні болячки. Хіба не можна перечекати чи бодай по телефону проконсультуватися? Мене дуже дивує поведінка наших людей, бо багато дозволяють собі навіть жартувати на тему коронавірусу. Хоча мають родичів на заробітках в Італії, Іспанії, тому точно знають, яка біда нас чекає».

Людей на вулицях Жидачева суттєво менше, ніж зазвичай у такий період. Поки заклади харчування та магазини працюють. 

«Сьогодні йшла парком, то жодної людини не зустріла, зате на пошті багацько пенсіонерів, комунальні послуги ж платити як-не-як треба.  Поблизу базару людей трохи є, але серед них лише одного чоловіка бачила в масці», – розповідає Зоряна Конюш.

 

Учора розважальні заклади району працювали у звичному режимі. 

«Проїжджала вчора попри один місцевий бар і жахнулася: людей повно. Видно, щось святкували, може й карантин», – жартує Наталія Борис.

 

У чергах в крамницях Миколаєва люди почали дотримуватися дистанції.  

“Це помітила, коли вже верталася з роботи. Зранку такого не було, люди просто купчилися, навіть бачила, як кашляли, не прикриваючи рота”, – розповідає місцева жителька Надія. 

За ці дні жінка не помітила у місті жодної людини в марлевій пов’язці. 

“Ще минулої п’ятниці особисто обійшла усі міські аптеки, а їх у нас більше 10,  то у жодній не знайшла ні марлевих пов’язок, ні антисептиків”, – каже Надія. 

Майже усі установи працюють у звичному режимі. Щоправда, «Ощадбанк» обмежив кількість відвідувачів і запускав у приміщення лише по кілька відвідувачів. 

“Знаю, що закрилися деякі спортзали і бари. Але кількість свідомих підприємців дуже обмежена. Бо на вихідних у наших нічних клубах «Прайм» і «Зірка» проводилися дискотеки!” – каже жінка.

 

Схожа ситуація і в інших містах області. Ніхто з тих, з ким спілкувалася LMN, не запевнив, що в його населеному пункті чемно дотримуються умов карантину. 

“У нас більшість людей думає, що безсмертні. Але насправді все просто: якщо вчасно максимально ізолюватись від інших, то кількість захворювань можна суттєво зменшити. Якщо ж кожен і далі думатиме тільки про себе, матимемо ситуацію, як в Італії”, –  каже Василь Савчук із Борислава. 

 

Щодо Львова, то тут, особливо в центральній частині, значно менше людей, ніж зазвичай. У час пік у трамваях та тролейбусах чимало вільних місць. В обідню пору більшість магазинів та кав’ярень ще були відчинені. Однак увесь персонал працював у масках і рукавичках.

У продуктових магазинах ажіотажу немає. Порожні хіба що полиці з крупами. 

 

Фото: LMN.

  • 0
  • 12717
Схожі публікації