Не генераторами єдиними: як вибрати альтернативне джерело енергії та використовувати безпечно | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
26 Лютого, 13:28
logo-black

Не генераторами єдиними: як вибрати альтернативне джерело енергії та використовувати безпечно

Часті відключення електроенергії через російські обстріли змусили українців шукати альтернативні джерела для обігріву помешкань, приготування їжі чи задоволення інших побутових потреб. Деякі з них – прості, відносно доступні й безпечні, інші при неправильному використанні можуть нести загрози для життя людей. LMN вирішила з’ясувати, які існують джерела альтернативної енергії, та як використовувати їх так, аби мінімізувати ризики для власного здоров’я та не створювати зайвої роботи для екстрених служб.

Популярні джерела енергії: як користуватись безпечно

За 11 місяців 2022 року в Україну імпортували майже 354 000 генераторів на $355 млн. Це в шість разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Такі дані оприлюднили Forbes з посиланням на Держмитслужбу. Купують генератори як для промислового, так і для приватного користування.  Вочевидь, саме генератори та акумулятори стали справжніми рятівниками для українців у періоди відключень електроенергії. 

«Нещодавно у Львові загорілась звичайна лампа, яка має в себе вбудований акумулятор. Чому так сталось, встановлюють експерти. Але так, навіть звичайна лампочка може спричинити пожежу. Якщо говорити про популярні сьогодні такі джерела енергії як генератори, то причина пожежі частіш за все полягає у неправильній поведінці з ними. Бо сам генератор він не мав би спричиняти пожеж, але якщо з ним неправильно поводитись – не правильно підключати в мережу чи неправильно заряджати, це матиме свої наслідки», – зазначає LMN начальник відділу зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Львівській області  Віталій Туровцев.  

 

Що стосується генераторів, то для безпечного використання варто дотримуватись таких правил: 

  • у жодному разі не використовувати у приміщенні;
  • встановлювати бажано щонайменше за 6 метрів від будівлі, оскільки генератор виділяє продукти згоряння, які є досить отруйними при потраплянні в помешкання;
  • підключати до мережі генератор варто відповідно до інструкції – коли в мережі з’являється електрична енергія, це може спричинити коротке замикання, якщо генератор не обладнаний спеціальними запобіжниками;
  • не можна заправляти генератор, коли він працює – потрібно його виключити, почекати певний час, поки він охолоне і тоді проводити заправку;
  • також не можна поблизу генератора зберігати паливо-мастильні матеріали, до прикладу, каністри з паливом – це може спричинити пожежу; 

Коли йдеться про використання акумуляторів, варто враховувати, що це речі першочергово створені для автомобілів. А тому вони призначені для використання на відкритій місцевості, в автомобілі, а не в приміщенні. Те, що використовується в приміщенні – це саморобні креативні рішення, пояснює Віталій Туровцев. 

«Люди придумують різні варіанти, як його можна використовувати альтернативно, окрім автомобіля. Але не кожен розуміється в електричних справах, тому й трапляються помилки», – розповідає фахівець. 

 

Охочі користуватись акумуляторами мають зважати, що не всі моделі придатні для циклічного використання. Тож, призвести до коротких замикань чи до займання самого акумулятора можуть: 

  • неправильний підбір акумулятора;
  • неправильне підключення;
  • неправильне заряджання чи перезаряджання.

«Ми мали таку пожежу, що людина встановила на балконі акумулятор, неправильно була під’єднана ця електрична схема і це спричинило загоряння. Не можна сказати, що таких пожеж багато, але звичайно більше, ніж у попередні роки. Загальна порада така – перш ніж щось використовувати, зокрема альтернативні джерела енергії, уважно прочитайте інструкцію і впевніться, що знаєте як використовувати їх коректно», – наголошує Віталій Туровцев. 

Неочевидні рішення: сонячні панелі як порятунок у безвихідних ситуаціях

Відповідаючи на запитання, чи були нещодавно на Львівщині пожежі через більш екологічні джерела альтернативної енергії, такі як сонячні панелі чи теплові насоси, Віталій Туровцев каже, що таких випадків в принципі не пам’ятає. Однак існують ситуації, коли такі засоби є чи не єдиним виходом.  

До прикладу, Віталій Демків нещодавно збудував будинок у селі неподалік Львова. Ділянку відвели під будівництво не так давно, тож поки дім чоловіка єдиний на великій площі. Тут немає електрифікації і навряд чи її проведуть найближчим часом — щоб це для громади окупилось, має бути хоча б декілька будинків.  Та чоловік знайшов вихід, як дати собі раду та продовжувати зводити омріяне житло – придбав сонячні панелі. Влітку, каже, завдяки їм міг користуватись будь-якими електроінструментами. 

Сонячні панелі — це система обладнання, що складається із самих панелей, які перетворюють сонячне світло на електричний струм, акумуляторів, що зберігають надлишкову кількість виробленої електроенергії, контролера, який керує всіма елементами системи, та інвертора, що перетворює низьку постійну напругу електричного струму, що виробляють сонячні панелі, у змінну напругу мережі 220 В.

У чоловіка є 12 сонячних панелей по 500 Вт – загальна потужність 6 кВт. Для них він придбав інвертор потужністю 5 кВт.  Розташовані панелі на даху. Каже, хотілось би з більшою потужністю, більшу кількість, але це задоволення не з дешевих.

 

«Це новий квартал забудови і до нас, грубо кажучи, ще не дійшла цивілізація. Тому ми робили станцію повністю автономною, без залежності від центральної мережі електроенергії. У нас мотивація купувати панелі була дуже проста — щоб була хоч якась електрифікація в будинку і можна було робити будівельні роботи. Для масштабних робіт ми використовували генератор, а коли дійшли до ремонту — вирішили зробити так», – розповідає Віталій LMN.

Специфіка сонячних панелей полягає в тому, що в теплий період вони генерують більше енергії, у зимовий період, коли швидко темніє, — менше.

«Ми поки там не живемо, тож протестувати, які б витрати йшли на побутові прилади, не було можливості. А якщо говорити про будівельні інструменти — з квітня по жовтень я ні в чому собі не відмовляв. Болгарка, зварювальний апарат — всім спокійно працював. Зараз світла досить мало. Тому тим, хто задумується про встановлення, раджу не плекати ілюзій, що розраховуючи на такі потужності, 5 кіловатів по інвертору та 6 по панелях, ви отримуватимете їх цілий рік — це неправда». 

Визначальними при виборі панелей для кожного є фінансові можливості, вважає Віталій. Його сім‘ї встановлення станції обійшлось у близько 7 тисяч доларів.  Чоловік каже: про рішення придбати панелі не шкодує. У подальших планах – масштабування, покупка більшої кількості панелей. Віталій роздумував і над створенням комбінованої станції — ряду панелей та вітряка. 

«Однак є побоювання, що на Львівщині це складно і може бути не дуже ефективно, адже вітри у нас не надто підходящі.  Немає стабільного вітру, бо місцевість з горами. У встановленні вітряка не так багато виходить він сам, як супутні витрати. Це хороший варіант, бо погода часто змінюється, а так коли є сонце – працюють панелі, коли похмуро – вітряки. Тому ця ідея мене все ще не покидає», – розповідає чоловік.  

Не лише сонячні панелі: що можна використовувати ще 

Як пояснює LMN експерт ГО «Екоклуб» Михайло Лук’яник, для побутового вжитку можна виділити три найбільш популярні технології. Окрім сонячних панелей, це сонячні колектори та теплові наноси. Дві останні забезпечують тепло та гарячу воду. 

Сонячні колектори — недороге і доволі просте рішення для отримання гарячої води влітку. Вони легко інтегруються в наявну систему нагріву води. Повністю проблему наявності гарячої води така річ не вирішує, але суттєво допомагає заощаджувати ресурси.

«Сонячні колектори працюють подібно до сонячних панелей. Але замість панелі, що перетворює світло у струм, сонячний колектор — це система ємностей, в яких від сонця нагрівається теплоносій. Це тепло передається до добре теплоізольованого буферного баку, де через теплообмінний контур нагріває бак із водою», – зазначає Михайло Лук’яник.

Сонячні колектори чудово підходять для приватного сектору. А ось в багатоквартирних будинках, де є система централізованого опалення, виникає проблема із лічильниками — адже складніше обчислити, скільки було спожито кожною окремою квартирою від центрального теплопостачання, а скільки від сонячного колектору. Проте найефективніше працюють тільки влітку, восени та навесні — лише частково.

Для безпечного використання колекторів: 

  • переконайтеся, що сонячні колектори встановлені на міцній і стійкій конструкції, яка може підтримувати їх вагу та запобігти їх падінню;
  • ніколи не робіть самостійно ремонт чи заміну деталей, якщо ви не маєте відповідної кваліфікації;
  • для систем із замкнутим циклом на трубопроводі теплообмінника повинен бути встановлений запобіжний клапан з тиском відкриття, меншим за нормальний мінімальний робочий тиск системи питного водопостачання на теплообміннику;
  • для систем із замкнутим циклом, які не використовують воду як теплоносій, загальний об’єм теплоносія в замкнутому циклі повинен становити менше 10% від рекомендованого виробником мінімального об’єму накопичувача питної води. 

Теплові насоси — ефективна та універсальна система, яка робить систему центрального опалення незалежною від природного газу. Теплові насоси — єдина альтернатива стабільного та ефективного нагріву води та опалення у будинку. Висока вартість дещо зупиняє українців до масового встановлення такого обладнання, та вже сьогодні таке рішення можна зустріти в приватних домогосподарствах.

«Теплові насоси — це узагальнена назва для технології, що забирає енергію з довкілля, перетворює її та направляє на опалення будинку та нагріву води. Існують різні насоси: системи “повітря-повітря”, “вода-вода”, “земля-вода” та інші. Але загальна технологія роботи однакова: холодоагент забирає певну кількість теплової енергії від зовнішнього джерела, нагрівається та стає газоподібним; спеціальний компресор стискає теплий газ, як результат — він нагрівається суттєво більше; після чого холодоагент віддає накопичене тепло до теплоносія, який потрапляє у батареї опалення та нагріває воду, яка тече з крану», – пояснює експерт «Екоклубу».

Окрім своєї ефективної технології, теплові насоси також мають тривалий термін експлуатації. Однак, і вартість відповідно висока. А для окремих систем може бути ще вищою: для систем “вода-вода” чи “земля-вода”, де потрібно проводити земляні роботи, вкладати трубопровід під водою чи бурити свердловини.

Для безпечного використання теплових насосів: 

  • Забезпечте належне вентилювання приміщення, де встановлено тепловий насос.
  • Ніколи не блокуйте вентиляційні отвори або вентиляційні канали теплового насоса.
  • Оберігайте зовнішні блоки від потрапляння листя та інших дрібниць, які можуть зашкодити роботі 

Якщо говорити про сонячні панелі, то їх легко інтегрувати в електромережу, їх можна встановити як у  приватному секторі, так і у місті. Вони джерело екологічно чистої відновлюваної енергії. Найбільша проблема — відсутність правового поля для використання юридичними особами, що гальмує встановлення сонячних панелей у будинках, де є ОСББ.

Сонячні панелі покривають потребу в електроенергії залежно від встановленої потужності, ємності акумуляторних батарей та кількості сонячних днів. Сонячні колектори здатні покрити від 30% витрат на підігрів води від газу чи електрики (в залежності від кліматичної зони та кількості сонячних днів). А теплові насоси здатні забезпечувати 100% потреб в опаленні та нагріві води.

 

Компанії, які займаються виробництвом панелей, наводять такі рекомендації, щоб зробити використання сонячних панелей безпечним: 

  • не встановлюйте систему на даху, що містить легкозаймисті матеріали, такі як полістиролова ізоляція; 
  • забезпечте доступ для обслуговування та очищення даху. Оцініть, як будуть замінюватися секції даху / фотоелектричних панелей;
  • майте план реагування на надзвичайні ситуації на випадок пожежі, передбачте доступ для пожежної бригади.  

Які суми потрібні на купівлю та встановлення

Як пояснюють експерти «Екоклуб», вартість встановлення сонячних панелей першочергово залежить від потужності, якою ви хочете себе забезпечити:

  • для зарядки смартфона чи інших девайсів вистачить і найменших за потужністю портативних сонячних панелей, їхня вартість стартує від декількох тисяч гривень;
  • для багатоквартирних будинків: вартість встановлення системи сонячних панелей буде до 5 тис. доларів, залежно від багатьох факторів (потрібна потужність для будинку, кількість квартир тощо), а також витрати на документацію та додаткове обладнання (акумулятор, контролер, інвертор); 
  • для приватних будинків: варто орієнтуватися на ціну від 200 доларів за одну сонячну панель (потужність 0,5 кВт). Також додайте до суми витрати на супутнє обладнання і документацію. 

Вартість сонячних колекторів починається від 20 тисяч грн на квартиру та від 40 тисяч грн. на будинок. За ефективного використання колектор забезпечить економію до 30% в рік на платі за постачання гарячої води.

Вартість теплових насосів визначити складніше — вона залежить від обраної технології та системи, в яку насос потрібно інтегрувати. Якщо говорити про тепловий насос, як про основне джерело постачання тепла і гарячої води, для приватного сектору вартість починається орієнтовно від 200-300 тис. грн (вартість станом на лютий 2023 року). Для багатоквартирних будинків  важче визначити ціну, але щонайменше 1-1,5 млн. грн для будинку, площею 3000 кв.м  (тобто 60 квартир із середньою площею 50 кв.м). 

Доречно не лише для приватного користування

Впроваджувати зелену енергетику можна не лише на рівні приватного господарства, а й на рівні села чи міста, зокрема у комунальних закладах. Таке відновлення може бути підтримане громадськими організаціями та міжнародними донорами. 

У Звягелі на Житомирщині, до прикладу, за підтримки «Екоклубу» так з‘явилась сонячна електростанція на даху лікарні. За перший місяць вона згенерувала 800 кВт*год енергії. Такої кількості вистачає на місяць безперервної роботи одного апарату штучної вентиляції легень. 

Оскільки тривалість світлового дня збільшуватиметься, генерація електроенергії зростатиме. Тож за незабаром станція вироблятиме достатньо електроенергії для безперервної роботи протягом місяця п’яти-шести ШВЛ-ів.

У межах проєкту від організації такі ж сонячні електростанції з’являться ще в чотирьох українських лікарень: у Вознесенську, Кодимі, Миргороді та Коростені. Чотири роки тому  «Екоклуб» також підтримав встановлення станції для водоканалу у місті Вознесенськ.

Щоб точно було безпечно

Основне правило безпечного використання як генераторів, акумуляторів, так і більш екологічних джерел енергії, таких як сонячні панелі чи колектори, дуже просте: добре вивчіть, з чим маєте справу. Це рекомендують як рятувальники, так і ті, хто вже займався встановленням подібних систем. Не нехтуйте інструкцією. Не маєте певності щодо того, чи зможете встановити самотужки – зверніться до відповідних фахівців або тих, хто вже мав успішний досвід. 

Марія Оринчак

  • 0
  • 1033
Схожі публікації