Ціна питання 3 тисячі євро: як потрапити до системи «Шлях» через Facebook | Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
14 Червня, 19:55
logo-black

Ціна питання 3 тисячі євро: як потрапити до системи «Шлях» через Facebook

Дедалі частіше у ЗМІ можна побачити новини про те, що правоохоронці спіймали чергових організаторів схем незаконного перетину кордону військовозобов’язаних українців. Ціна такої послуги різна: від 3 000 до 10 000 доларів США.

Як з’ясувалось, знайти таких людей, які допоможуть незаконно перетнути кордон, дуже легко. Ба більше, вони відкрито пропонують свої послуги у соціальних мережах. Однак, зауважимо, що нам достеменно невідомо, чи це справжні організатори злочинної схеми чи просто шахраї, які хочуть нажитись.

LMN знайшла таку сторінку у соціальній мережі та дізналась, що обіцяють люди, які незаконно переправляють ухилянтів за кордон.

В одній із соціальних мереж ми знайшли профіль людини, яка називає себе «Юридическая фирма» (зауважимо, що ім’я написано російською мовою). З інформації, яка є на цій сторінці відомо, що її створили ще торік у червні. В описі до профілю зазначається, що дана сторінка – це «Агенція із працевлаштування».

Про всі послуги, які пропонує ця «Юридическая фирма» нам не відомо, адже ми звернулись із конкретним запитом – допомогти перетнути кордон. Із світлин видно, що цей акаунт пропонує два варіанти:

Перший – внести людину до системи «Шлях» під виглядом волонтера. Ціна такої послуги – 3 тисячі євро.

Другий – зняти особу з військового обліку, відтак, зробити непридатною до служби у воєнний час. Ця послуга обійдеться уже дорожче – 4 500 євро.

Хочемо звернути особливу увагу на те, у якій формі це подається:

«Завдяки партнерам у військкоматі, лікарнях та корупції у країні, маємо можливість зняти вас із військового обліку за станом здоров’я. Та зробити непридатним у воєнний час».

Нас зацікавила послуга, яка стосується системи «Шлях». Адже на фоні останніх новин, виникає дедалі більше запитань до неї. Так, наприклад, стало відомо, що Львівська ОВА видала сотні дозволів через систему «Шлях» сумнівним волонтерам. Крім того, саме Львівська область посідає друге місце серед областей, де чоловіки виїхали за кордон і не повернулись.

Із пакетом документів все очевидно – стандартний набір, до якого входить паспорт, ідентифікаційний код, закордонний паспорт, фото та водійські права. Сума завдатку становить – 1 700 євро.

А тепер найцікавіше. У який спосіб можна так легко і просто виїхати за кордон?

Після того, як ви надішлете свої документи та завдаток, треба буде зачекати декілька днів. Згодом, вам прийдуть документи, які нібито мали б дозволити виїхати. Зазначається, що на пункті пропуску прикордонники будуть знати, що ви «від них». Однак, їхати потрібно лише через пункти пропуску «Рава-Руська» або «Шегині».

Або ж інший варіант – із вами буде супровід. Тобто, ви зустрічаєтесь із їхньою людиною у Львові чи десь неподалік кордону. Він пояснить, як перетнути кордон, що казати прикордонникам, перейде з вами контроль-пропускний пункт, а потім забере решту суми.

Завдаток, тобто, 1 700 євро потрібно надіслати на банківський рахунок. Крім того, задля гарантії вам надішлють паспортні дані людини, яка цим займається. Однак, чи вони будуть справжніми – невідомо. Знову ж таки, звертаємо увагу на їх аргумент:

«Ми працюємо максимально у відкриту і не хочемо ризикувати своєю свободою та іменем».

Проте, зауважимо, що спочатку потрібно надіслати свої документи, а вже потім вам нададуть банківський рахунок та дані цієї так би мовити фірми. Відтак, немає гарантій того, що з вами не спілкується шахрай, який просто хоче отримати ваші дані для своїх цілей.

Коли ми уже отримали необхідну для розслідування інформацію, ми думали, що на цьому все. Проте, виявилось, що ні. Ця «фірма» почала уже сама нам писати та пробувати зв’язатись.

 

Для гарантій «чесності» своєї роботи «фірма» надіслала посилання на Telegram-канал, де нібито публікуються відгуки тих людей, із якими вони уже працювали.

Відомо, що канал був створений 9 червня 2022 року. Натомість сторінка у Facebook «Юридическая фирма» – 20 червня 2022 року. І того ж дня, 9 червня, там опублікували аж 16 відгуків про «роботу» фірми.  Крім того, із 34 відгуків у цьому Telegram-каналі, 16 –  із видалених акаунтів.

Також звертаємо увагу на ті акаунти, які таки не видалили ще свої профілі. Так, наприклад, користувач «Вениамин» – був у мережі дуже давно. Так само, як і користувачі «Pavel Dolgov», «Sergey M», «Тимур Волков» та інші. Тобто, ці акаунти уже давно не використовували Telegram.

Водночас, у цьому каналі є шість світлин, які нібито мали б підтвердити роботу «фірми». Якщо вивчити їх детальніше, то видно, що людина буцімто надіслала оплату та питає «Коли зможете відправити документи?».

«Фірма» відповідає, що документи надішлють після 15:00, але цього не видно у переписці. А потім уже людина, яка нібито скористалась цією «послугою» дякує та пише, що уже в Польщі. Хоча, під час нашої переписки зазначалось, що документи потрібно надсилати у тій бесіді, в якій ведеться переписка. І відповідно, там же, мають бути документи, які надсилає «фірма». Тому, виникає запитання щодо правдивості цих, так би мовити, доказів.

Отож, як з’ясувалось, оформити документи по системі «Шлях», для того, аби перетнути кордон військовозобов’язаному чоловіку легко та просто. Подібні фірми відкрито пропонують свої послуги у соціальних мережах. За чималу суму грошей вони готові не лише вносити чоловіків до системи «Шлях», але й повністю зняти із військового обліку.

Однак, достеменно невідомо, чи ця «фірма» справді займається перевезенням військовозобов’язаних за кордон, або це просто чергові шахраї, які хочуть отримати ваші дані та видурити гроші.

Ірина Марчук

  • 0
  • 3449
Схожі публікації