Життя починається знову: на Самбірщині реставрують 93-річну хатину (ВІДЕО) – Львівська мануфактура новин
Підтримати проект
регіональні новини
11 Липня, 20:00
logo-black

Життя починається знову: на Самбірщині реставрують 93-річну хатину (ВІДЕО)

У селі Лопушанка-Хомина на Самбірщині, що розташоване обабіч траси Львів-Ужгород, відновлюють стару хатину, що споруджена у бойківському стилі. Назвали її «Нанашковою хатою». У перспективі тут планують облаштувати музей бойківських ремесел та музей старожитностей. Це – приватна ініціатива місцевого подружжя підприємців Василя та Галини Курій. 

Особливістю авентичних будинків цього регіону є поєднання під одним дахом житлових і господарських приміщень. Так і тут – одразу поруч з житловою кімнатою, коридором, який у бойків прийнято називати сіньми, стодолою, яку називають боїщем, розташований хлів, який називають стайнею. Є ще комора, загата, курник.

«З цього пляцу походили і мої, і чоловіка далекі предки – рід Бучинів. Будинок зберігся в доброму стані. Ми давно хотіли зробити хоча б в себе таке маленьке місце, де можна буде зберігати та показувати гостям різноманітні старовинні речі. А тут вийшло все ще масштабніше – купили цю хатинку, і такий музей при ній зробимо. Дуже важливо берегти наші локальні традиції, побут, адже з таких місцевих етноелементів і складається широка мозаїка української культури», – розповідає господиня будинку Галина Курій. 

6-1-4
7-1-2
12-61
5-1-5

Жінка каже: своєю ініціативою сподіваються також розвинути інтерес і розуміння цінності старовинни у мешканців сіл громади. Такі будиночки, вірить жінка, можуть стати родзинкою, що приваблюватиме у цей край туристів.     

«Це, певною мірою, щастя, що є ще трохи таких будинків, до яких не добрались блага цивілізації: тут автентичний лад всередині, автентичний вигляд зовні. Маємо зберегти бодай частину з них для історії», – ділиться Галина Курій. 

Зараз над реставрацією будинку працюють дві бригади – бойківська та гуцульська. Бойки вже замінили вікна та інші дерев’яні конструкції, які перебували в поганому стані. Відновили традиційну для бойківських хат присьбу — простір перед входом, на який можна присісти. Зараз працюють над в’їзною брамою.

4-1-5

Гуцули вже понад два тижні працюють над покрівлею. Замість старої бляхи укладають автентичне покриття, яке частково було ще на будинку – ґонт. Це покрівельний матеріал у вигляді дерев’яних прямокутних дощечок, кожна з яких виготовляється вручну зі смереки. 

«Тут потрібні свої вміння. Нам їх передали наші діди-прадіди, а їм — їхні. Вже тепер дуже мало залишилось майстрів, які таке вміють робити. Ше трохи є, але вже мало. А попит є. Чим рік, то більший. Люди хотят відродити давні традиції. Працюємо по всій Україні. І на Львівщині, і на Київщині. Замовлень є багато», – пояснює LMN майстер Петро, який приїхав стелити гонт з братом Василем та сином Іваном з села Снідавка, що біля Верховини.

Не на камеру скромно зізнаються – досвід інтерв’ю вже мають. Перекривали якось дах на старовинному будинку у Шевченківському гаю. 

8-61
2-2-9

Працюють майстри від восьмої ранку і до пізньої ночі. Зупиняють роботу лише у неділі, релігійні свята та дощові дні. Майстри пояснюють: коли перекриття вже на місці, його обов’язково слід покрити спеціальним матеріалом — тиром. Це сира нафта. Збирають її прямо з землі. Потім її треба раз у 5 років покривати цим матеріалом. Якщро дотримуватись цієї рекомендації, вірить майстер Петро, хата під цією покрівлею простоїть ще мінімум років сто.  

1j_00000
2j_00000

«Нашакова хата» вже добре відома навіть за межами громади. Хатина має свою сторінку у соціальній мережі Facebook. Господарі радяться з місцевими мешканцями та знавцями, як краще зробити ту чи іншу роботу.  

«То деколи люди аж свяряться в коментарях – так краще робити чи так. Але мають інтерес до того. Пам’ятають ще давні традиції і підходи – і то є цінно», – ділиться Галина Курій. 

Будинок зможе виконувати функцію одного з центрів культурного життя бойківського краю. Вже є охочі провести тут перші події, тож, цілком ймовірно, скоро на сторінці  «Нанашкової хати» з’являться перші анонси. 

  • 0
  • 3499
Схожі публікації